Trolejbus linii nr 21 znów połączy Sopot z Gdynią

Na zdjęciu na pierwszym planie Magdalena Czarzyńska-Jachim i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni, w tle trolejbus linii nr 21 Fot. materiały UMS
Magdalena Czarzyńska-Jachim i Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni Fot. materiały UMS

Po trwającej ponad rok przerwie, w poniedziałek, 26 lutego 2024 r. na ulice wrócą trolejbusy linii nr 21, łączącej Sopot ze szpitalem w Redłowie i centrum Gdyni.

Sopot nie ma własnej komunikacji miejskiej. Korzysta z usług gdańskiego i gdyńskiego przewoźnika. Likwidacja linii nr 21, obsługiwanej przez gdyński ZKM, wymuszona była przede wszystkim mniejszymi wpływami do budżetu Gdyni, wskutek działań antysamorządowych prowadzonych przez rząd PiS.

- Teraz, gdy sytuacja się zmieniła, możliwe jest przywrócenie tej popularnej linii, od kilkudziesięciu lat łączącej Sopot z Gdynią -  mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. - Liczymy na to, że po odejściu rządu PiS dochody własne samorządów będą w końcu stabilne.

Trolejbusy linii nr 21 będą kursować w dni powszednie - w godzinach szczytu co pół godziny, a poza godzinami szczytu, co 40 minut. Za obsługę tej linii Sopot zapłaci Gdyni prawie 400 tysięcy złotych. 

- Utrzymanie dużych linii autobusowych generuje często wysokie koszty - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim. - Musimy przemodelować myślenie o transporcie publicznym w Sopocie. Warto rozważyć wprowadzenie na terenie Sopotu np. elastycznego transportu mniejszymi pojazdami. Być może dobrym rozwiązaniem byłby transport “na życzenie” lub kursujące wahadłowo minibusy. Mieszkańcy oczekują ograniczenia ruchu samochodów w pewnych rejonach miasta. Żeby wdrożyć takie rozwiązanie, musimy stworzyć dobrą alternatywę. To wymaga jednak konsultacji ze specjalistami oraz mieszkańcami.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...