Oficjalne otwarcie schodów przy Jagiełły

Fot. Marek Niziołek

Otwarcie schodów przy ul. Władysława Jagiełły 11 w Sopocie to wydarzenie przygotowane przez artystyczny kolektyw Time New Roman. Podczas uroczystości kolektyw zaprezentuje swoje osiągnięcia artystyczne i różnorodne instalacje wideo, otworzy nową pracownię i wystawę.

Schody łaczące ul. Jagiełły z ulicą Jana Sobieskiego zostały oddane do użytku po remoncie. W rozumieniu artystów kolektywu Time New Roman, którzy mają w pobliżu pracownię, są symbolem otwartości na sztukę i kulturę. W ramach wydarzenia planowane są performatywne akcje, które przybiorą formę dżemu muzycznego jak i mniejszych aktywności artystycznych. Wszystkie składowe części wydarzenia będą połączone w harmonijną całość, prezentującą różnorodność twórczości kolektywów artystycznych związanych z Sopotem.

Uroczyste otwarcie schodów przy ul. Jagiełły nastąpi w piątek, 9 lutego. Początek o godzinie 18.00, a przewidywana godzina zakończenia to 22.00. W sobotę, 10 lutego, koletyw Time New Roman zaprasza na godzinę 16.00 na spotkanie z artystami Agnieszką Sztejerwald i Dawidem Wojtalewiczem, a następnie na godz. 17.30 na prezentację warsztatu malarskiego „Natural Puder" i dżem muzyczno-wizualny w wykonaniu „Wolne Brzmienia" i „Jedno Wszystko", który rozpocznie sie o godz. 18.30. Natomiast w niedzielę, 11 lutego, w godzinach 14.00-16.00 odbędą się warsztaty z malarstwa „Natural Puder". Warsztaty są bezpłatne. Zapisy pod numerem telefonu: 796 397 553 lub adresem e-mail: wojtalewicz.dawid@gmail.com.

Kolektyw Time New Roman tworzą: Agnieszka Sztejerwald, Dawid Wojtalewicz, Jakub Słomkowski. 
„Potrafią oni – każdy z osobna – przekonać do swojej sztuki, ponieważ pomimo młodego wieku są już dojrzali twórczo, a ich sztuka przykuła moją uwagę. To narracja, na którą składają się doświadczenia każdego z artystów, ich próby i błędy, ich poszukiwania. To opowieść grupy artystów dotycząca emocji, wędrówki, muzyki, materii, ekspresji" – powiedziała o kolektywie Time New Roman Agata Nowosielska, malarka i kuratorka. 

Agnieszka Sztejerwald – ur. 1994r. Studia na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP (2015-2020). Dyplom „Nienawidząc obrazu” zrealizowany w pracowni prof. Lecha Majewskiego, aneks z malarstwa w Pracowni prof. Henryka Gostyńskiego. Dyplom wyróżniony na wystawie Najlepszych Dyplomów ASP w Warszawie, COMING OUT 2020. Stypendium Rektora dla najlepszych studentów ASP (2019-2020). Wybrane wystawy: „Every kind of human” Monako 2022, „Nienawidząc obrazu” Mała Galeria 2021, „Pocztówka z domu” Salona Akademii 20221, „Uniwersum” Galeria Prom Kultury 2020, „Rozbitkowie Sensu” Salon Akademii 2019, „Wihajster/Freiteg/Swallow” Galeria Salon Akademii 2017.

Jakub Słomkowski – ur. w 1982 w Warszawie. Absolwent Warszawskiej ASP (2007) w pracowni Krzysztofa Wachowiaka oraz Stanisława Wieczorka. Artysta wizualny i performatywny, muzyk – łączy te trzy dyscypliny w swojej praktyce artystycznej i nieustannie z nimi eksperymentuje. Członek rady programowej galerii Artwalk prowadzonej przez Fundację Sztuka w Mieście, członek stowarzyszenia NZTB oraz organizator i pomysłodawca Kolacji na Hucie, współzałożyciel Fundacji Dzianina, współzałożyciel Fonofantazji, członek zespołów AndyWhy, Kubatwice Improvise, Jankomorov, Sicarios Unidos oraz I am sorry Dave. Tworzy duet performatywny z muzykologiem Loikiem Bertrandem. Na stałe współpracuje także z choreografką Izą Szostak.

Dawid Wojtalewicz (89′) Studiował malarstwo na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii, którą ukończył z nagrodą Hugo Roelandt’a. Studiował również na Akademii Sztuk Pięknych w Turnhout oraz w Ateńskiej Szkole Sztuk Pięknych. Odbył staż z ikonopisarstwa na półwyspie Athos. Obecnie mieszka i tworzy w Sopocie. Tworzy współczesne obrazy, murale i freski oraz współtworzy grupy artystyczne: Pink TV only good News, 4FOLD i Polish ART Beneluks. Miał indywidualne wystawy w: Muzeum Sztuki Współczesnej w Antwerpii (M HKA); Verbeeck gallery w Antwerpii, Art Gallery Mara, Europejskie Centrum Sztuki im. Fryderyka Chopina w Sannikach; Galeria Żak w Gdańsku; Stowarzyszenie Halo Kultura w Gdyni, Polska: Instytut Dom Lucasa Cranacha w Wittenberdze, Niemcy. Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Sztuki Fryderyka Chopina w Sannikach, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Zdobył nagrodę na I Biennale Malarstwa w Lublinie.

Gościnnie:

Aleksandra Majzel – absolwentka Grafiki Warsztatowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu oraz Grafiki Artystycznej na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Antwerpii. Wyróżniona podczas 8 Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu. Odbyła staż artystyczny w Aragorn’s Studio na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych na Karaibach. Zajmuje się zarówno grafiką artystyczną (głównie litografią i sitodrukiem), jak i projektową, tworzy instalacje i działa w obszarze performance. Jest współzałożycielką grupy artystycznej Polish Art Benelux, dziennikarką czterowymiarowej telewizji Pink TV only good news oraz kapitanką autorskiego projektu Pink Star Line.

Oprawa muzyczna:

Przemysław Lis (pseudonimy: Hiero, Kratedra) – multiinstrumentalista, poeta, animator społeczny i kulturalny. Kilkukrotnie stanął na podium podczas występów w wielu trójmiejskich slamach poetyckich. Organizator slamu poetyckiego w 2020 r. w unikalnej, nowatorskiej formule "każdy z każdym", który nazwał "Siedmioro Wspaniałych" w Sopocie. Od 2022 r. gra w "Wolnych Brzmieniach" (to dżemy do współtworzenia w trzeźwości, spotkania z intuicyjną, włączającą, improwizowaną twórczością w grupie, sposób na integrację różnych środowisk, artystycznych. Przybywają na te dżemy osoby z Trójmiasta, ale też Wejherowa, Berlina, Rewy, Pucka, Reykjawiku, Tczewa, itd. Promują zdrowe nawyki i zabawę w trzeźwość).

Jakub Dykiert – multiinstrumentalista songwriter, animator widowisk performatywnych. Związany z tańcem, kontakt improwizacją oraz aktorskim warsztatem pracy ze słowem. Współpracował m.in. z: zespołem Domowe Melodie, Out of Tune, Zagi i Kasią Makowiecką.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...