Razem możemy więcej! Ruszył nabór wniosków do Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego

Fot. Pixabay

Drodzy mieszkańcy! Macie ciekawe pomysły, chcecie działać, wzmacniać więzi sąsiedzkie? Zgłoście się do Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego po minigrant na realizację tej inicjatywy. Może to być np. zadbanie o wspólną przestrzeń zieloną, zorganizowanie integracyjnego spotkania, wystawy, rozwijania hobby łączącego sąsiadów czy rozwiązanie wspólnego problemu. Aplikować można 1000 zł na realizację jednego pomysłu, nabór wniosków trwa do 8 marca.

Fundusz to część budżetu Sopockich Domów Sąsiedzkich, o którym bezpośrednio mogą decydować mieszkańcy zgłaszając lokalne inicjatywy. W tym roku pula wynosi 10 tys. zł (do 1000 zł na jeden projekt). Sopocki Fundusz Sąsiedzki to narzędzie do pobudzania i wzmacniania aktywności społecznej sopocian i sopocianek oraz zacieśnianie więzi sąsiedzkich i lokalnej współpracy.

– To już czwarta edycja Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego, do tej pory zrealizowanych zostało ok. 35 inicjatyw. Widać więc, że pomysł spodobał się mieszkańcom – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję prezydentki Sopotu. – Bardzo mnie to cieszy, bo to kolejny przykład zaangażowania sopocian w sprawy miasta, dzielnicy, najbliższej okolicy. Oddolne inicjatywy bardzo dobrze tu nam wychodzą – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Kto może zgłaszać projekty inicjatyw?

Grupy co najmniej 3-osobowe, chcące realizować wspólnie działania; mogą to być np. grupy sąsiadów, grupy uczniów, koła zainteresowań, grupy wolontariuszy. Osoby wchodzące w skład grupy w przeważającej liczbie muszą być mieszkańcami Sopotu.
Swoje inicjatywy mogą zgłaszać także grupy osób, które są niepełnoletnie, wystarczy że będą miały dorosłego opiekuna.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Może być przeznaczone na inicjatywy służące dobru wspólnemu i integracji mieszkańców Sopotu. Pomysły mogą obejmować takie działania, jak np.: zorganizowanie sąsiedzkiego spotkania, festynu, koncertu, wystawy, zajęć cyklicznych bądź jednorazowych. Mogą to być także inicjatywy służące rozwiązaniu wspólnego, sąsiedzkiego problemu.

Kto jest operatorem środków?

Operatorem funduszu, który w roku 2024 wynosi 10 tys. zł, jest Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji – realizator zadania „Sopockie Domy Sąsiedzkie”. To do tej organizacji składa się wnioski i współpracuje przy realizacji swojego pomysłu.

Pomoc w napisaniu wniosku

Nie masz doświadczenia w pisaniu projektów? Nie martw się – opowiedz o
swoim pomyśle, a pracownicy stowarzyszenia wesprą Cię w jego realizacji.
Można umówić się na spotkanie indywidualne/warsztatowe:

Terminy
Nabór wniosków trwa do 8 marca 2024. Projekty mogą być realizowane najpóźniej do 15 grudnia
2024 r.

Spotkania informacyjne dotyczące Sopockiego Funduszu Sąsiedzkiego
czwartek, 15 lutego, godz. 17.00
Dom Sąsiedzki Alternatywy 5, ul. Mazowiecka 26
przy okazji spotkania Porozmawiajmy o Kamiennym Potoku

piątek, 16 lutego, godz. 12.00-13.00
Biblioteka „Broadway”
ul. Kolberga 9

poniedziałek 19 lutego, godz. 17.00
Dom Sąsiedzki Tęczowy Dom, ul. 23 Marca 32 c

Wniosek można wypełnić online lub w formie papierowej załączony na dole strony). Papierowy wniosek można złożyć w Sopockim Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Marynarzy 4, pokój nr 3 na parterze.

Wszelkich informacji udziela Zuzanna Ostrowska, koordynatorka Sopockich Domów Sąsiedzkich, domy.sasiedzkie@ekspresja.org, tel. 699 857 138.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...