Ćwiczenia wojsk NATO. Zwiększony ruch pojazdów wojskowych

Fot. Freepik

Na drogach niemal całego kraju można zaobserwować wzmożony ruch pojazdów wojskowych. Wiąże się on z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami odbywającymi się zgodnie z planem szkolenia Sił Zbrojnych RP. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, a także – ze względu na sytuację za naszą wschodnią granicą – o niepublikowanie zdjęć i informacji dotyczących przemieszczania się kolumn pojazdów wojskowych

Wzmożony ruch pojazdów wojskowych jest związany z cyklicznymi wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 i DRAGON-24, które odbędą się zgodnie z tegorocznym programem szkolenia Sił Zbrojnych RP. Pojazdy wojskowe można spotkać na autostradach, drogach ekspresowych. oraz drogach krajowych od połowy lutego do końca maja. Przybycie i przejazd kolumn będą również wykorzystane przez żołnierzy-uczestników ćwiczeń m.in. do przetrenowania przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynacji działań transgranicznych oraz współpracy z państwami gospodarzami. Ruch pojazdów biorących udział w ćwiczeniach będzie skoordynowany w taki sposób aby ich przejazd w jak najmniejszym stopniu powodował utrudnień w ruchu. Pojazdy wojskowe będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i poddziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. Przegrupowania zostały przez Wojsko Polskie skoordynowane z władzami lokalnymi. Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych przeprasza za utrudnienia i apeluje do mieszkańców, a zwłaszcza kierowców, o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie należy wjeżdżać pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie. 

Bardzo ważna jest również ochrona wszelkich danych dotyczących przejazdów sprzętu wojskowego, zwłaszcza w obecnej sytuacji i wojną, która toczy się za naszą wschodnią granicą. Wojskowi proszą o to, by nie publikować informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

W I połowie 2024 r. NATO przeprowadzi serię wspólnych ćwiczeń pod kryptonimem STEADFAST DEFENDER-24 (STDE-24). W ramach ćwiczeń Polska będzie odgrywała rolę jednego z państw-gospodarzy i przyjmie na swoim terytorium znaczną liczbę żołnierzy i sprzętu sojuszników. Kluczowym elementem STDE-24 będzie polskie ćwiczenie narodowe z udziałem sił zbrojnych innych państw DRAGON-24 (DR-24), które rozpocznie się już na przełomie lutego i marca. Jak podkreśla Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, ćwiczenia STDE-24 i DR-24 mają charakter defensywny i nie są skierowane przeciwko jakiemukolwiek państwu.

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...