Sopot dołącza do grona polskich miast, które poprzez kampanię profrekwencyjne aktywizują mieszkańców do udziału w wyborach samorządowych. Sopocka kampania wystartuje w połowie marca pod hasłem „Mieszkasz, głosujesz, decydujesz”. Specjalnie zaprojektowane grafiki pojawią się m.in. w przestrzeni publicznej i mediach społecznościowych. Celem kampanii jest dotarcie do jak najszerszej grupy mieszkańców sopockiego kurortu i skłonienia ich do czynnego udziału w kwietniowych wyborach.
Grafika kampanii odwołuje się do specyfiki sopockiego kurortu. Na plakacie znajdziemy ikony symbolizujące morskie fale, słynne sopockie lasy, ale też słońce, motyw domu oraz urnę wyborczą. Hasło kampanii ma zmobilizować mieszkańców do działania i skorzystania z jakże ważnego czynnego prawa do decyzji i wyboru, ale też do wzbudzenia poczucia sprawczości za swoją najbliższą przestrzeń.
Plakaty kampanii profrekwencyjnej pojawią się w placówkach edukacyjnych, bibliotekach, instytucjach miejskich oraz w przestrzeni miejskiej- na słupach promocyjnych i kubikach. Miasto będzie też komunikować o wyborach na łamach informatora miejskiego „Przepis na Sopot”, który cyklicznie trafia do sopocian. Grafika kampanii będzie też obecna na oficjalnej stronie internetowej miasta- sopot.pl oraz w postaci banerów w mediach społecznościowych. Plakaty z hasłem „Mieszkasz, głosujesz, decydujesz” zobaczą również pasażerowie komunikacji autobusowej funkcjonującej na terenie miasta Sopotu.
– Chcemy, aby każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Sopotu mieli szansę dostrzec ten komunikat w drodze do pracy, szkoły, na Uniwersytet Trzeciego Wieku, odprowadzając dziecko do przedszkola czy podczas weekendowego spaceru – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, pełniąca funkcję Prezydenta Miasta Sopotu. – Jestem przekonana, że 7 kwietnia sopocianki i sopocianie równie tłumnie pojawią się przy urnach wyborczych, jak w zeszłorocznych, październikowych wyborach. Z wielką nadzieją patrzę też na najmłodsze sopockie pokolenie, które w ostatnich miesiącach zyskało prawa do głosowania. To będą ich pierwsze wybory, w których ci młodzi ludzie zdecydują o swoim najbliższym otoczeniu – dodaje Magdalena Czarzyńska-Jachim.
Wyszukiwarka obwodowych komisji wyborczych Zachęcamy mieszkańców Sopotu do korzystania z nowej ogólnodostępnej mapy, na której można sprawdzić granice obwodów głosowania oraz siedziby obwodowych komisji wyborczych w Sopocie. To nowe ułatwienie dla mieszkańców. Link do wyszukiwarki (znajduje się także w zakładce Sopot na mapach) prowadzi do mapy prezentowanej na Google Maps, gdzie po wyborze lokalu wyborczego możemy wyznaczyć do niego trasę. Wykorzystując ogólnodostępne narzędzia miasto stworzyło wyszukiwarkę, w której można sprawdzić po adresie obwód wyborczy, a co za tym idzie, również siedzibę komisji wyborczej. Dodatkowo znajdziemy tam informacje o tym, czy dany lokal jest przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami i o szczególnych potrzebach. |
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 29.01.2024 roku wybory samorządowe odbędą się w dniu 7 kwietnia 2024 roku w godz. 7.00–21.00. Sopocianie będą wybierali prezydentkę/a miasta, radnych do Rady Miasta Sopotu oraz radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego.
KTO MOŻE GŁOSOWAĆ?
1) Głosować mogą osoby, które posiadają obywatelstwo polskie i są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Ujęcie w stałym obwodzie głosowania w CRW obywatela polskiego następuje:
*Uwaga:
Zameldowanie czasowe nie daje prawa wyboru. Nie ma również możliwości jednorazowego dołączenia do spisu wyborców.
2) Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mogą głosować:
3) Ponadto proszę pamiętać, że czynne prawo wyborcze, tj. prawo do głosowania w wyborach do rady gminy, rady powiatu i sejmiku województwa oraz wyborach wójta (burmistrza, prezydenta miasta) ma obywatel polski, który:
W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Wniosek może zostać złożony na piśmie w formie:
DO KIEDY MOŻNA ZŁOŻYĆ WNIOSEK?
Przepisy nie wskazują terminu, do którego najpóźniej wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców musi zostać złożony, aby wyborca mógł wziąć udział w wyborach. Jednakże należy mieć na uwadze, że wójt (burmistrz, prezydent miasta) ma 5 dni na rozpatrzenie wniosku.
GDZIE MOŻNA GŁOSOWAĆ?
Głosować można w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania (ujęcia w stałym obwodzie w głosowania w CRW), za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
*Uwaga:
W wyborach do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, nie ma możliwości wydania zaświadczenia o prawie do głosowania tam, gdzie będziesz przebywać w dniu wyborów.
ZASADY GŁOSOWANIA DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
1) Prawo do głosowania korespondencyjnego:
2) Głosować korespondencyjnie mogą również wyborcy:
3) Wyborcy głosujący korespondencyjnie będą ujęci w spisie wyborców w obwodzie głosowania właściwym dla jego stałego miejsca zamieszkania (zgodnie z adresem ujęcia w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców).
4) Prawo do głosowania przez pełnomocnika:
a. mają wyborcy posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego
b. głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat
c. w celu sporządzenia aktu pełnomocnictwa wyborca składa wniosek do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) gminy, w której jest ujęty w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców
d. wniosek należy złożyć najpóźniej w 9. dniu przed dniem wyborów.
4) Wyborca z niepełnosprawnościami może również głosować osobiście w lokalu wyborczym w obwodzie głosowania właściwym dla jego miejsca zamieszkania.
5) Jeśli lokal obwodowej komisji wyborczej nie jest dostosowany do potrzeb wyborców z niepełnosprawnościami, wyborca może złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania w obrębie okręgu wyborczego.
6) Wniosek o zmianę miejsca głosowania można złożyć elektronicznie - najwcześniej w 44. dniu, a najpóźniej w 3. dniu przed dniem wyborów.
TRANSPORT DO KOMISJI WYBORCZEJ DLA OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI
Urząd Miasta Sopotu w wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r. organizuje bezpłatny transport dla osób z niepełnosprawnościami do właściwej Obwodowej Komisji Wyborczej na terenie Sopotu.
Przewóz odbywa się samochodem przystosowanym do transportu osób z niepełnosprawnościami.
Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu: 58 52 13 652
OBWODY WYBORCZE
Informacja o sopockich obwodach wyborczych znajduje się pod tekstem w załączniku. Tam także informacja o zmianie siedziby obwodowej komisji wyborczej nr 3 (OKW 3) z Urzędu Miasta Sopotu Kościuszki 18 na Fundacja Nasz Przyjazny Dom Władysława IV 1C.
ZGŁOSZENIA NA CZŁONKÓW OBWODOWYCH KOMISJI WYBORCZYCH
Zgłoszenia indywidualnych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych (w ramach uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego) można dokonać w Wydziale Organizacji i Kadr Urzędu Miasta Sopotu przy ul. Kościuszki 25/27, I piętro, pokój 65.
Diety dla członków obwodowych komisji wyborczych wynoszą:
Kandydatem na członka komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania, tj. osoba, która:
1) jest obywatelem polskim;
2) najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat;
3) nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu;
4) nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu;
5) nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.
Kandydatem na członka komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa,
w którym jest zgłaszana do komisji, i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.
Kandydatem na członka komisji nie może być:
1) kandydat w wyborach;
2) pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego;
3) pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego;
4) komisarz wyborczy;
5) urzędnik wyborczy;
6) mąż zaufania;
7) obserwator społeczny;
8) osoba będąca w stosunku do kandydata w wyborach: a) małżonkiem, b) wstępnym, c) zstępnym, d) rodzeństwem, e) małżonkiem zstępnego, wstępnego lub przysposobionego, f) osobą pozostającą w stosunku przysposobienia – jeżeli kandydat kandyduje w okręgu wyborczym, dla którego właściwa jest dana obwodowa komisja wyborcza lub kandyduje na wójta w gminie, w której powołana jest ta komisja;
9) pełnomocnik, o którym mowa w art. 55 Kodeksu wyborczego, w komisji właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania w jej imieniu.