Ruszaj się w Sopocie! Infrastruktura sportowa dostępna dla mieszkańców

Fot. materiały MOSiR

Wszystko, co wypracujemy w młodych latach uprawiając różne rodzaje sportowych aktywności, procentuje w jesieni życia lepszą sprawnością i kondycją. Dlatego w Sopocie tak dużą wagę przykłada się do aktywności i dostępności obiektów sportowych. Planowane są także kolejne inwestycje w infrastrukturę sportową w mieście.

Profesjonalne obiekty

Wybitne osiągnięcia sportowe sopockich lekkoatletów spowodowały wzrost zainteresowanie „królową sportu” wśród dzieci i młodzieży, a w efekcie utworzenie klas o profilu lekkoatletycznym przy SP nr 1. Współpraca szkoły z Sopockim Klubem Lekkoatletycznym daje gwarancję najlepszych metod treningowych. Nauczyciele wychowania fizycznego szkoły to także trenerzy lekkiej atletyki, a kluczowa jest możliwość organizowania zajęć lekkoatletycznych na profesjonalnie przygotowanym obiekcie, Stadionie Leśnym przy ul. Wybickiego 48.

Znakomitym zapleczem do uprawiania różnych dyscyplin sportowych i rekreacji dysponuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na krytej pływalni przy ul. Haffnera przez cały rok można uczyć się pływać i doskonalić swoje umiejętności. Mieszkańcy Sopotu mogą korzystać ze zniżkowych biletów na basen, dla osób z niepełnosprawnościami przygotowano nieodpłatne ćwiczenia w wodzie.

Piłka nożna, wspinaczka i minigolf

Specjalną ofertę cenową mają również kluby sportowe z Sopotu, korzystające z kompleksu boisk przy ul. 23 Marca. W czasie przerw w zajęciach szkolnych dostęp do sztucznego boiska jest nieodpłatny. Podobne zasady obowiązują na boiskach wielofunkcyjnych przy ul. Kraszewskiego czy siłowni przy Łysej Górze.

Chętnie odwiedzanym terenem rekreacyjnym są sopockie błonia. Są tam trzy boiska do piłki nożnej (dwa są ogólnodostępne), altana do ćwiczeń, a także pole do minigolfa i urządzenia wspinaczkowe, boisko do siatkówki oraz siłownia zewnętrzna. Dzieci mają tam do dyspozycji dwa place zabaw. Ze wszystkiego mieszkańcy mogą korzystać bezpłatnie.

Rekreacyjnie na szlakach

Przez błonia przebiega fragment Nadmorskiego Szlaku Kuracyjnego z tężnią solankową i ogrodem sensorycznym, a także zestawem trampolin i urządzeniami zręcznościowymi w Lasku Karlikowskim. Uzupełnieniem Nadmorskiego Szlaku Kuracyjnego jest właśnie otwarty Leśny Szlak Kuracyjny. To dwie trasy leśne o różnym stopniu trudności, które początek mają przy schodach przy ul. Moniuszki. Przy obu trasach ustawiono urządzenia do ćwiczeń i rekreacji.

Nad wodą

Infrastruktura sportowa MOSiR na sopockich plażach to 4 profesjonalne boiska do piłki siatkowej (wejście nr 23), a już niebawem także kompleks saun przy ul. Hestii. Niektóre zajęcia, na przykład treningi jogi, latem prowadzone są na molo. Udział w nich jest bezpłatny.

Ważną rolę w treningach żeglarskich dzieci i młodzieży odgrywa marina. Od kilkunastu lat Sopot organizuje Wakacje pod Żaglami, program z którego nieodpłatnie korzystają sopoccy uczniowie. Realizowany jest przy współpracy ze szkołami, a także klubami UKS Navigo i Sopockim Klubem Żeglarskim ERGO Hestia. Młodzież korzysta również ze szkolnych rejsów miejskim jachtem s/y Alf.

Fot. materiały MOSiR

 

Siup na SUP

Nowością dla miłośników sportów wodnych jest oferta Sopockiego Klubu Żeglarskiego, który rozwija sekcję SUP, czyli Stand-Up Paddle. Sekcja SUP już teraz odnosi sukcesy, również na arenie międzynarodowej. By zachęcić dzieci do aktywności na wodzie, w nadchodzącym sezonie w SKŻ ruszy sekcja dla najmłodszych. Pierwsze zawody SUP odbędą się w Sopocie już 1 kwietnia 2024 r.

Rozwój infrastruktury sportowej

Najpilniejsze zaplanowane inwestycje rozwijające i uzupełniające infrastrukturę sportową w mieście to budowa niewielkiej hali lekkoatletycznej przy Stadionie Leśnym oraz zadaszenie boiska przy SP nr 8. Hala stanie się zapleczem Stadionu Leśnego i pozwoli na treningi w czasie złej pogody. Obecnie ani SP nr 1 ani Stadion Leśny nie mają odpowiedniej bazy sportowej, która umożliwiałaby klasom o profilu lekkoatletycznym organizowanie treningów na przykład zimą.

Zadaszenie boiska wielofunkcyjnego przy SP nr 8 pozwoli uczniom na korzystanie z obiektu w ramach lekcji w-f i dodatkowych zajęć sportowych, bez względu na porę roku czy niesprzyjającą aurę. W szkole sala gimnastyczna jest zbyt mała w stosunku do liczby uczniów. Zadaszenie o wymiarach 24 x 44 m będzie miało ściany z podwijanymi roletami, całość będzie oświetlona i ogrzewana.   

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...