Koncert pamięci ks. Kaczkowskiego

Graf. materiały organizatora

6 kwietnia o godz. 19.00 w kościele św. Jerzego w Sopocie odbędzie się koncert pamięci ks. Jana Kaczkowskiego. Koncert stał się już tradycyjną pozycją Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Jest to również koncert wpisujący się w nową formułę zainicjowaną przez Szymona Morusa, dyrektora artystycznego PFK. #PFKinsideOUT ma na celu prezentację poszczególnych muzyków orkiestry w roli solistów. Wstęp jest bezpłatny, liczba miejsc ograniczona.

Solistą koncertu będzie skrzypek Tomasz Kaczor, lider grupy II skrzypiec PFK Sopot. Ukończył Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie skrzypiec dr hab. Anny Wandtke-Wypych. Umiejętności gry na skrzypcach doskonalił również pod okiem prof. Krystyny Jureckiej i prof. Bartosza Bryły. Występował w roli solisty z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, a także z Polską Filharmonią Kameralną Sopot. W 2019 r. odbywał praktyki jako asystent w klasach skrzypiec i kameralistyki Conservatorio di Musica „Santa Cecilia” w Rzymie, jednocześnie prowadząc działalność koncertową w wielu tamtejszych orkiestrach.

Ksiądz Jan Kaczkowski był wikariuszem w parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pucku, pomysłodawcą i jednym z twórców puckiego hospicjum pw. św. Ojca Pio. Jego wrażliwość społeczna sprawiła, że angażował się w pomoc chorym i umierającym. Uczył, jak rozmawiać z nieuleczalnie chorymi, jak prowadzić rozmowę z dziećmi odchodzących rodziców, dopingował, by się nie załamywać, by żyć „mimo wszystko”. Ks. Jan budował relację na linii lekarz – pacjent, dbał o godne życie z chorobą. Mówił o sobie „onkocelebryta” – sam zmagał się z nowotworem i chciał ze swoimi ideami dotrzeć do jak najszerszego grona.

W kościele św. Jerzego znajduje się tablica upamiętniająca ks. Jana. Koncert realizowany jest razem z Fundacją im. ks. Jana Kaczkowskiego, której celem jest szerzenie spuścizny po zmarłym 28 marca 2016 r. kapłanie.

Artyści: Tomasz Kaczor – skrzypce, Polska Filharmonia Kameralna Sopot

Dyrygent: Marek Wroniszewski

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...