Nieodpłatna pomoc prawna, obywatelska i mediacje w Sopocie

Kobieta pokazuje drugiej kobiecie dokument do podpisania
Fot. Freepik

Zachęcamy i przypominamy o możliwości skorzystania z nieodpłatnej porady prawnej, obywatelskiej lub mediacji. Z pomocy skorzystać mogą osoby, które nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Konsultacje udzielane są nie tylko mieszkankom i mieszkańcom, ale też potrzebującym spoza Sopotu.

Profesjonalny prawnik w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej wskaże zainteresowanym jakie są ich prawa i obowiązki oraz pokaże sposób rozwiązania ich problemu prawnego. Prawnicy wspierają osoby potrzebujące m.in. w zakresie spraw rodzinnych, zawodowych, ubezpieczeniowych czy spadkowych.

Doradca obywatelski natomiast wspiera klienta w samodzielnym rozwiązaniu problemu, a w razie potrzeby, sporządza z nim plan działania wyjścia z problematycznej sytuacji życiowej i pomaga w wykonaniu go krok po kroku.

Porada obywatelska może, ale nie musi dotyczyć problemu typowo prawnego. W oparciu o analizę sytuacji doradca obywatelski udziela informacji i wskazuje różnorodne ścieżki postępowania, omawia ich wady i zalety, wskazuje gdzie i jakiej pomocy dalej szukać. Wybór ostatecznego rozwiązania należy do klienta.

Nieodpłatna mediacja kierowana jest do osób, które znajdują się w konflikcie. Nieodpłatną mediację prowadzi mediator, który pomaga stronom dojść do porozumienia, bez potrzeby stawania przed sądem.

Porady prawne udzielane są w punktach w Sopocie przy ul. Kościuszki 25/27 – budynek Urzędu Miasta Sopotu, parter, pokój nr 6.

Ważne – na porady obowiązują zapisy – od poniedziałku do piątku w godz. od 08.00 do 16.00 pod numerem infolinii: 536 017 748 lub e-mailem na adres: bppkalendarz@gmail.com

Harmonogram pracy punktów oraz szczegółowe informacje dostępne są na BIP Sopotu.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...