Wyzwania w ratownictwie wodnym. Warsztaty z Sopockim WOPR

Fot. Sopockie WOPR

Ratownicy Sopockiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego gościli kolegów z innych regionów Polski na warsztatach, których celem były ćwiczenia i utrwalanie procedur związanych m.in. z koordynacją działań poszukiwawczych na lądzie i w wodzie.

Głównym celem warsztatów „Wyzwania i problemy w ratownictwie wodnym” było wzmocnienie współpracy między jednostkami i organizacjami realizującymi zagadnienia z zakresu ratownictwa wodnego. Sopoccy woprowcy przygotowali kilka akcji pozorowanych dla dyspozytorów i ratowników grup interwencyjnych. Ćwiczenia miały służyć utrwaleniu wiedzy dotyczącej procedury przyjmowania zgłoszeń przez dyspozytorów Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Polsce, działań poszukiwawczych na wodzie i lądzie oraz usprawnieniu komunikacji między koordynatorem na miejscu zdarzenia a dyspozytorem w bazie. W warsztatach wzięli udział ratownicy tworzący i skupieni wokół numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100.

Dzięki współpracy z Polkomtel S.A., sponsorowi strategicznemu Sopockiego WOPR i siecią Plus, operatorem numeru ratunkowego nad wodą 601 100 100, warsztaty odbyły się już po raz drugi. Pierwsze, w kwietniu 2022 r., poświęcone były poszukiwaniom osób zaginionych na wodzie i lądzie oraz z przyjmowaniu zgłoszenia od osoby próbującej targnąć się na swoje życie. Na kwietniowych warsztatach gościli m.in. psycholog i negocjator policyjny, a część zajęć miała wymiar praktyczny i odbyła się na wodach Zatoki Gdańskiej. Uczestnicy warsztatów to Nadgoplańskie WOPR Kruszwica, Zachodniopomorskie WOPR, Szczecińskie WOPR, Suwalskie WOPR, Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (MOPR), Słupskie WOPR,  Sądeckie WOPR Grupa Jurajska GOPR, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa (Służba SAR).

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...