Warzywnik dla początkujących. Warsztaty na Goyki

Fot. materiały Goyki 3 Art Inkubatora

Warsztaty ogrodnicze z nauką prowadzenia miejskiego warzywnika poprowadzi Justyna Wicenty, pisarka i ogrodniczka. Zapisy trwają.

8 maja – Wprowadzenie do ekologicznego warzywnika

Warsztaty prowadzenia miejskiego warzywnika w zgodzie z naturą. Na podwórku, przed domem, na balkonie lub tarasie możecie z powodzeniem uprawiać sporo warzyw, ciesząc się w sezonie samowystarczalnością. Poznacie podstawowe zasady pielęgnacji ogródka bez chemii i w poszanowaniu zasobów przyrody – dlaczego warto wybierać podłoża bez torfu, o co chodzi ze ściółkowaniem i naturalnym nawożeniem gleby. Dowiecie się, jak założyć własny kompostownik oraz jak stosować kompost z zakładu utylizacji śmieci, obornik i biohumus. Poznacie tajniki roślinnych gnojówek z „chwastów” oraz eko-sposoby na szkodniki.

Ciekawe przykłady literatury ogrodniczej zainspirują was do własnych poszukiwań. Atrakcją warsztatów będzie degustacja sałat i zieleniny z ogródka prowadzącej warsztaty.

9 maja – Ekologiczny warzywnik w praktyce 

Podczas drugiego spotkania przygotujecie zestaw sezonowych warzyw, który zabierzecie ze sobą do ogródka lub na balkon: sadzonkę pomidora koktajlowego, sałatę i kwitnącą roślinę dla owadów zapylających. Będziecie kontynuować naukę w domu, by cieszyć się własnymi plonami. Poznacie praktyczne podstawy: jak wysiewać, pikować i przesadzać warzywa. Dowiecie się, że sadzić i siać warto, w ekologicznym duchu, w opakowaniach z domowych „śmieci”: kubeczkach po jogurcie, plastikowych tackach a nawet gilzach po papierze toaletowym. Dodatkowo proponuję wymianę rozsad i nasion, które często produkuje się i posiada w nadmiarze. Ogród rozkwita w dobrym towarzystwie! I najważniejsze – warsztaty zachęcą was do uważnej obserwacji przyrody jako podstawy prowadzenia ekologicznego warzywnika.

Justyna Wicenty – animatorka kultury, pisarka, ogrodniczka. Za debiutancką książkę „Kołysanka z huraganem” otrzymała w 2021 r. Galion Gdyński oraz Pomorski Sztorm. Aktualnie pracuje nad książką o ogródkach działkowych w ramach Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Od kilku lat uprawia w Gdańsku ogród ekologiczny. Prowadzi na Instagramie fotograficzny dziennik ogrodniczy Cztery Ary.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...