Euro Test Week – sprawdź swoje zdrowie

Fot. Freepik

Mieszkańcy Sopotu mogą bezpłatnie i anonimowo skorzystać z testu na HIV, HCV, kiłę w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym w Sopocie, który w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego prowadzi fundacja Pomorski Dom Nadziei. W ramach Europejskiego Tygodnia Testowania 25 i 26 maja (sobota i niedziela), w godz. 10.00-14.00 zaplanowano dodatkowe dyżury.

Celem akcji Euro Test Week jest przypominanie o korzyściach profilaktycznych i zdrowotnych badań w kierunku HIV, HCV i kiły oraz zwiększanie dostępności do bezpłatnych i anonimowych testów.

– Każdego dnia w Polsce 3-4 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV – mówi Ewa Puszkiewicz, pełnomocniczka ds. miasta praw człowieka. – Od roku Fundacja Pomorski Dom Nadziei prowadzi w Sopocie finansowany ze środków budżetu miasta Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny, w którym można bezpłatnie i anonimowo wykonać testy w kierunku HIV, HCV, kiły.

W 2023 r. Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny odwiedziło 155 osób, które wykonały 167 testów na HIV, 155 testów na kiłę i 154 testów na HCV. 1 osoba okazała się zakażona HIV, a 4 kiłą.

Euro Test Week jest wydarzeniem, które ma na celu promowanie wiedzy na temat zachowań ryzykownych i pozytywnych postaw względem zdrowia. Służy zapobieganiu transmisji HIV, HCV i kiły oraz motywowanie osób zakażonych do podjęcia leczenia.

Dzięki temu większa jest liczba osób badanych w kierunku HIV i HCV, a co za tym idzie, wczesne wykrycie zakażeń i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. To z kolei przyczynia się do poprawy zdrowia i jakości życia osób zakażonych, a także ogranicza dalsze rozprzestrzenianie się infekcji w społeczeństwie.

Cały czas bezpłatne, anonimowe badania, bez skierowania, można wykonać w każdy poniedziałek w godz. 16.00-20.00, w Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego przy ul. Chrobrego 10 (gabinet nr 7).

Zobacz pkd.nakiedy.pl

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...