Klub kobiet „Przyjaciółki Sopotu”, działający przy Centrum Wsparcia Ukrainy, zaprasza na różnorodne i ciekawe wydarzenia w maju. Na wszystkie zajęcia i spotkania wstęp jest wolny, konieczna wcześniejsza rejestracja pod tel.: +48 502 028 627 lub na recepcji Centrum Wsparcia Ukrainy, al. Niepodległości 749.
W poniedziałki w planie znalazły się regularne zajęcia poprawiające kondycję, ćwiczenia na złagodzenie bólu kręgosłupa i szyi, zajęcia na fitballach dla dzieci i dorosłych. Miejsce zajęć: pokój 10 na II piętrze CWU.
17 maja o godz. 17.30 – spotykanie z Dorotą Brzezińską, psycholożką, edukatorką i trenerką, zajmującą się procesami migracyjnymi. Rozmowa będzie dotyczyła specyfiki zachowań i bycia w migracji, wyzwań i trudnych wyborów.
24 maja o godz. 17.00 – świąteczne spotkanie kobiet z okazji Dnia Matki ze specjalną gościną Anną Pamułą, polską reportażystka, pisarką od 12 lat mieszkającą we Francji. Obszary jej zainteresowań to prawa kobiet i problemy migracyjne. Anna Pamuła jest autorką książek: „Mamy do pogadania”, „Polacos” oraz „Wrzenie. Francja na krawędzi”. Razem z Martą Frej tworzy projekt „Tabubabki”. Anna Pamuła jest otwarta na zapoznanie się z ukraińskimi migrantkami w Sopocie i podzielenia się spostrzeżeniami na temat integracji w innym państwie.
W maju rusza także rekrutacja dzieci ukraińskich uchodźców w wieku 6-8 lat do projektu „KomUnikacjA – integracyjne zajęcia językowe dla dzieci z Ukrainy”. Będą to zajęcia z języka ukraińskiego, nauka pisania, czytania i zasad komunikowania się w ojczystym języku. Od czerwca zostanie uruchomiona grupa edukacyjna, która będzie miała zajęcia dwa razy w tygodniu po 60 min. z przerwą.
Rodzice chętnych dzieci mogą je zapisać pod numerem tel. +48 502 028 627 lub osobiście w Centrum Wsparcia Ukrainy na recepcji, u Yany Chernopyshchuk. Miejsce zajęć: Centrum Wsparcia Ukrainy
Projekt dofinansowano w ramach Funduszu Nowy Akumulator Społeczny, ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 oraz ze środków Miasta Sopotu.
Klub kobiet powstał z myślą o Ukrainkach, które przybyły do Sopotu po 24 lutego 2022 r., w związku z działaniami wojennymi w Ukrainie. Jego celem jest integrowanie tej społeczności, wypełnianie wspólnie spędzanego czasu pozytywną energią i radością oraz tworzenie stale działającej grupy samopomocowej. Od marca 2023 r. (momentu założenia Klubu) do grudnia 2023 r. odbyło się 39 spotkań Klubu kobiet „Przyjaciółki Sopotu” w trzech różnych tematycznych nurtach: teatralny, kreatywny (arteterapia, wyjazdowe spotkania w celu z poznania historii i kultury Polski) oraz z ochrony zdrowia kobiet.
Obecnie klub łączy prawie 50 kobiet, głównie z Ukrainy i Białorusi, z różnym wykształceniem, wykonujące różne zawody, które mają wspólne doświadczenie przymusowej emigracji w związku z wojną w Ukrainie.
Mieszkanki Sopotu są również bardzo mile widziane jako moderatorki, prowadzące konkretne spotkania, wspierające ważne aspekty działalności Klubu, by adaptacja migrantek do życia wśród lokalnej społeczności była jak najlepsza.
***
Пропозиція діяльності Клубу жінок «Подруги Сопоту» на Травень 2024
На всі заняття та зустрічі вхід вільний. Потрібна попередня реєстрація під тел.: +48 502 028 627 або на рецепції Центру допомоги Україні.
Жіночий клуб створений головним чином для жінок-імігранток, які приїхали до Сопоту після 24 лютого 2022 року, у зв'язку з військовими діями в Україні, з метою інтеграції цієї спільноти, наповнення спільного часу позитивною енергією та радістю, створення постійно діючогої групи самодопомоги.
З березня 2023 року (момент заснування Клубу) до грудня 2023 року організували та провели близько 40 зустрічей Жіночого клубу «Przyjaciółki Sopotu» у трьох різних тематичних напрямках: театральному, творчому (арт-терапія, екскурсії з метою ознайомлення з історією та культурою Польщі) та охорона здоров'я жінок.
Наразі клуб об’єднує майже 50 жінок, переважно з України та Білорусі, з різною освітою, різних професій, які мають спільний досвід вимушеної еміграції. Ми також запрошуємо місцевих мешканок приєднатися до Клубу в якості модераторів, керуючи конкретними зустрічами/напрямками діяльності Клубу на важливі теми для підтримки кращої адаптації жінок-мігранток до місцевої громади.