20. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat

Gloria Brunensis. Fot. materiały prasowe organizatora

To już 20. edycja festiwalu Mundus Cantat. Przez te lata Sopot gościł blisko 300 chórów z 39 krajów i 4 kontynentów. Z okazji jubileuszu usłyszymy aż 20 zespołów śpiewaczych w różnych odsłonach, wykonania premierowe, a także koncerty jubileuszowe. Festiwal odbędzie się w Sopocie w dniach 20-26 maja.

To już tradycja, że każdego roku Sopot na kilka dni staje się polską stolicą chóralistyki. Fundacja Mundus Cantat z okazji jubileuszu przygotowała dla słuchaczy wiele muzycznych niespodzianek. Obok tradycyjnych Parady Chórów i Ceremonii Otwarcia (piątek, 24 maja, godzina 16.30 - parada ul. Boh. Monte Cassino, godz. 17.00 Ceremonia Otwarcia - muszla koncertowa na molo), koncertów towarzyszących, przesłuchań onkursowych, Koncertu Finałowego odbędą się również dwa koncerty jubileuszowe. Podczas pierwszego usłyszymy „Glorię” Johna Ruttera, w drugim zaś artyści wykonają „Mszę na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową” kompozycji studentki Akademii Muzycznej w Gdańsku, Marii Trzpis.

„Gloria” Johna Ruttera, dzieło na głosy mieszane, instrumenty dęte blaszane, perkusję i organy zostanie zaprezentowane w poniedziałek, 20 maja, w kościele „Gwiazda Morza”. Wystąpią trzy połączone chóry z Trójmiasta (80 osób): Chór Festiwalowy SANS Mundus Cantat, Razzle Dazzle Choir oraz Chór Mieszany II Wydziału Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz skład instrumentalny (4 trąbki, 2 puzony sopranowe, jeden basowy, trąba, organy i perkusja). Wybór utworu nie jest przypadkowy, opisywany przez krytyków muzycznych jako „wzniosły, nabożny i radosny”, w znakomity sposób podkreśli wyjątkowość tej edycji Festiwalu.

W festiwalową środę 22 maja, organizatorzy mając na uwadze promowanie dokonań młodych, debiutujących kompozytorów polskich zapraszają na premierowe wykonanie „Mszy na chór mieszany, perkusję i orkiestrę smyczkową” Marii Trzpis, studentki studiów magisterskich Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. W tegorocznej edycji należy podkreślić wyjątkową współpracę z Akademią Muzyczną, dzięki której zaangażowani zostali soliści – studenci Wydziału Wokalno-Aktorskiego, trzy chóry, klasa perkusji oraz orkiestra PRO MUSICA NOVA (70 artytstów).

W części konkursowej festiwalu weźmie udział 13 chórów z Ukrainy, Litwy, Czech oraz z Polski, które zawalczą o statuetkę Sopockiej Mewy. Zespoły zaprezentują się w trzech kategoriach muzycznych – muzyce sakralnej, świeckiej oraz pop, gospel, jazz, spirituals – i zostaną ocenione przez profesjonalne, międzynarodowe jury, którego przewodniczącym będzie prof. Marcin Tomczak. Obok przesłuchań odbędą się koncerty towarzyszące, w których zaprezentują się uczestnicy konkursu i zaproszeni goście oraz tradycyjna, rozśpiewana Parada Chórów ulicą Bohaterów Monte Cassino (24 maja). Dodatkowo, w ofercie muzycznej Mundus Cantat znajdą się występy gości specjalnych z Ukrainy - Chóru Dziecięcego Szkoły Muzycznej nr 1 im. Borysa Liatoszyńskiego GLORIA z Żytomierza oraz zespołu NUOVE VOCI z Gdańska.

Jubileuszowa  edycja festiwalu Mundus Cantat została objęta patronatem honorowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego, prof. Ryszarda Minkiewicza, rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, oraz Magdaleny Czarzyńskiej-Jachim, prezydentki Sopotu.

20. Międzynarodowy Festiwal Chóralny Mundus Cantat rozpocznie się w poniedziałek 20 maja i potrwa do niedzieli 26 maja. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie internetowej Mundus Cantat.

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...