„Spotkanie na brzegu morza”. Wystawa w PGS

Fragment obrazu „Człekopejzaż z czerwoną nogą”, 1970 akryl na płycie pilśniowej, własność Starak Collection Warszawa
Fragment obrazu „Człekopejzaż z czerwoną nogą”, 1970 akryl na płycie pilśniowej, własność Starak Collection Warszawa

Ewa Kuryluk to jedna z najwybitniejszych współczesnych polskich artystek. 17 maja o godzinie 18.00 Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie otworzy wystawę indywidualną tej wybitnej twórczyni. Następnego dnia artystka sama oprowadzi i opowie o wystawie.

Ewa Kuryluk jest twórczynią surrealnych i groteskowych litografii, akwatint, akwafort i kolaży. Jest również czołową przedstawicielką hiperrealizmu w malarstwie, autorką przełomowych instalacji z tkaniny oraz fotografką. Jej prace odzwierciedlają głęboką humanistyczną wrażliwość. Artystka to także wybitna humanistka, nagradzana pisarka i poetka oraz badaczka, a także historyczka sztuki.

Wystawa „Spotkanie na brzegu morza" prezentuje wczesne prace Ewy Kuryluk z lat 60-tych i 70-tych XX wieku, które w większości, do tej pory, nie były pokazywane w Polsce. Wśród eksponatów znajdują się kolaże oraz obrazy z cyklu „Człekopejzaże" i „Ekrany". Są również fragmenty „Żółtych instalacji", które od 2001 roku stanowią dominujący motyw w twórczości artystki.

Jednym z najbardziej imponujących elementów wystawy jest monumentalna instalacja z tkaniny zatytułowana „Teatr Miłości" z 1986 roku, uzupełniona o autofotografie Ewy Kuryluk, stanowiące zapis kolejnych etapów jej życia artystycznego i osobistego. Prace Kuryluk prowokują do refleksji nad naturą obrazu, tożsamością i ludzkim doświadczeniem. 18 maja, podczas Nocy Muzeów, artystka osobiście oprowadzi widzów po wystawie. Początek o godzinie 19.00.

Wystawa, której kuratorką jest Ania Muszyńska powstała przy współpracy z Fundacją Rodziny Staraków, a znakomita część prezentowanych obiektów pochodzi z kolekcji fundacji.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...