Szkoły i przedszkola z Sopotu są EKO. Nagrody i tytuł Lidera Ekologii 2023/2024

Nagrodzona praca Julii Bieniewskiej z Przedszkola nr 10 „Pod Wieżyczką” (I miejsce w konkursie „Małe dzieci nie chcą śmieci”)
Nagrodzona praca Julii Bieniewskiej z Przedszkola nr 10 „Pod Wieżyczką” (I miejsce w konkursie „Małe dzieci nie chcą śmieci”)

Dzieci i młodzież z sopockich szkół i przedszkoli aktywnie włączają się w działania związane z ochroną środowiska, czego efektem, poza wzrostem świadomości ekologicznej, są nagrody za udział w wydarzeniach i konkursach ekologicznych, organizowanych przez Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki”. 

Ochrona środowiska jest dla młodych ważna. Potwierdzają to szkoły i przedszkola z terenu Komunalnego Związku Gmin „Dolina Redy i Chylonki”, które w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczyły w działaniach edukacyjnych organizowanych przez Związek. Dzieci, młodzież i nauczyciele mogli wziąć udział w konkursach i projektach ekologicznych oraz w warsztatach terenowych organizowanych w obiektach spółek komunalnych EKO DOLINA, OPEC i PEWIK GDYNIA.

Uczestnicy tych wydarzeń zebrali wspólnie z terenu ośmiu gmin członkowskich Związku prawie 17 ton elektroodpadów, ok. 9 ton baterii oraz ponad 9,5 tony plastikowych nakrętek. Organizatorzy otrzymali 219 prac plastycznych wykonanych przez dzieci nt. zielonego konsumenta oraz 80 fotografii w ramach konkursu fotograficznego pt. „Wdech.. wydech... zielone płuca mojej okolicy”. Ważnym działaniem był projekt edukacyjny Lider Lokalnej Ekologii pod hasłem „NA TROPIE CZYSTEJ WODY”, w którym dzieci i młodzież wraz z lokalną społecznością poznawali m.in. zasady ujmowania, uzdatniania i oczyszczania wody. 

- Gratuluję laureatkom i laureatom oraz dziękuję wszystkim uczniom i przedszkolakom, którzy kolejny raz wzięli udział w konkursach i warsztatach organizowanych przez Komunalny  Związek  Gmin - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Każde tego typu działanie nie tylko zostawia ślad w naszym otoczeniu, ale też sprawia, że dbanie o planetę staje się u młodych naturalnym odruchem. Nasze dzieci stają się eko-ekspertami i to my, dorośli uczymy się od nich, jak prawidłowo segregować śmieci czy jak oszczędzać wodę. Dziękuję również nauczycielkom i nauczycielom, którzy motywowali dzieci do udziału w konkursach i projektach. Wspólnie udowodniliście, że sopockie szkoły i przedszkola są EKO.

Nagrody dla sopockich placówek:

  • w konkursie „Małe dzieci nie chcą śmieci” - w kategorii "Przedszkola": Julia Bieniewska z Przedszkola nr 10 „Pod Wieżyczką” – I miejsce,
  • w konkursie „Mała nakrętka – duży problem” - w kategorii "Szkoły": Szkoła Podstawowa z oddziałami sportowymi nr 7 – II miejsce,
  • w konkursie „Ekspert E.E. czyli w trosce o środowisko” - w kategorii "Przedszkole":  Przedszkole nr 10 „Pod Wieżyczką”  – II miejsce oraz Przedszkole nr 8 - tytuł „Szkoła/Przedszkole – Ekspert E.E”, statuetka i dyplom
  • tytuł „Lidera Lokalnej Ekologii 2023/2024” - w kategorii "Przedszkola": Przedszkole nr 10 „Pod Wieżyczką”.

Wyniki wszystkich konkursów i projektów można znaleźć na www.kzg.pl

Podsumowanie działań edukacyjnych prowadzonych przez KZG w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się podczas gali finałowej 6 czerwca 2024 r. w Pomorskim Parku Naukowo Technologicznym w Gdyni.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...