Sukces uczniów II LO w Sopocie. Powalczą o Puchar Polski Debat Oksfordzkich

Na zdjęciu Drużyna Klubu Debat II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie Fot. Materiały UMS
Drużyna Klubu Debat II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie Fot. Materiały UMS

Drużyna Klubu Debat II Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie zdobyła Puchar Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich i powalczy o Puchar Polski Debat Oksfordzkich.

Sopocki zespół w składzie Yana Obitotska, Julia Tuzińska, Karita Czyż, Weronika Mańkowska oraz Tymon Maik-Matla w finałach Pomorskich Mistrzostw Debat Oksfordzkich pokonała kolejno: 

  • w ćwierćfinale - drużynę III LO w Gdańsku debatując jako strona opozycji nad tezą: „Federalizacja Unii Europejskiej przyniosłaby więcej szkód niż korzyści”; 
  • w półfinale - drużynę I LO w Gdańsku debatując jako strona opozycji nad tezą: „W interesie rządu Pakistanu jest aktywne popieranie ruchu utworzenia Khalistanu”; 
  • w finale - drużynę Uniwersyteckiego Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie debatując również jako strona opozycji nad tezą: „Polska powinna stawiać na inwestycje lokalne i dotowanie MŚP ponad finansowanie dużych inwestycji (takich jak CPK, międzynarodowy rozwój Orlenu, budowa elektrowni atomowej)".

Dodatkowo uczennica Karita Czyż otrzymała Nagrodę Najlepszego Mówcy fazy eliminacyjnej PMDO.       

- Udział w finale tak prestiżowego turnieju jest ogromnym wyróżnieniem - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Jestem dumna z tego, że drużyna II LO osiągnęła mistrzowski poziom w sztuce debatowania. Prowadzenie rzeczowych dyskusji, merytoryczne wyrażanie swojego zdania to umiejętności, które są niezbędne do budowania dobrych relacji. Udział w debatach oksfordzkich uczy, aby być otwartym na wysłuchanie różnych punktów widzenia. Gratuluję naszym uczniom i trzymam kciuki za finał.

Zwycięstwo w PMDO oznacza, że sopocka drużyna z II LO powalczy o Puchar Polski Debat Oksfordzkich.

Puchar Polski Debat Oksfordzkich to jeden z najważniejszych turniejów debat sportowych w naszym kraju, w którym biorą udział zwycięzcy Turnieju Eliminacyjnego oraz lokalnych lig rozgrywanych w poszczególnych województwach w ciągu danego roku szkolnego. Puchar Polski jest zwieńczeniem całorocznych zmagań, mającym na celu wyłonienie najlepszej drużyny w Polsce, a jego uczestnikami są zdolni uczniowie szkół średnich z całego kraju. 

IV edycja odbędzie się w dniach 22-23 czerwca 2024 r. na Wydziale Informatyki Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Gdańsku. Podczas dwóch dni zmagań 12 drużyn zmierzy się ze sobą nad tezami dotyczącymi zagadnień, takich jak ekonomia, polityka, kultura czy stosunki międzynarodowe, a debaty oceniać będą doświadczeni sędziowie z różnych organizacji debatanckich. W sobotę odbędzie się faza grupowa PPDO, w niedzielę faza finałowa.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...