Daj drugie życie rzeczom i drugą szansę ludziom

Fot. materiały promocyjne Spółdzielni Socjalnej Kooperacja

To hasło przewodnie misji charytatywnych sklepów Luk Luk, które w Sopocie prowadzi Spółdzielnia Socjalna Kooperacja.

Sklepy charytatywne to powszechnie znana na świecie formuła przedsiębiorczości społecznej mająca na celu wsparcie osób oddalonych od rynku pracy i zagrożonych wykluczeniem społecznym poprzez umożliwienie pracy i edukacji ww. osobom, przekazywanie zysków ze sprzedaży na cele społeczne.

Sopot może pochwalić się aż dwoma takimi placówkami. Sklepy charytatywne Luk Luk mieszczą się przy al. Niepodległości 754 A oraz przy ul. Wejherowskiej 11 (Kamienny Potok).

Dzięki ich funkcjonowaniu sopocianie – i nie tylko – mogą kupić ciekawe produkty w przystępnych cenach, a osoby zagrożone wykluczeniem społecznym znajdują zatrudnienie.

– Wykluczenie społeczne ma bardzo różne przyczyny, może to być choroba, niepełnosprawność albo na przykład długotrwałe bezrobocie – mówi Ewa Zalewska, koordynatorka sklepów. – Luk Luk powstał po to, aby osoby z takimi doświadczeniach nauczyły się pracy i mogły zrobić w swoim życiu krok naprzód. Obecnie zatrudniamy w sklepach 5 osób, dla których praca stała się ważną osią życia – dodaje Ewa Zalewska.

Wszystkim rzeczom, które trafiają do sklepu charytatywnego, pracownicy starają się dać drugie życie. Każdą rzecz też skrupulatnie sprawdzają, by jakość sprzedawanych towarów odpowiadała wymaganiom klientów.

Wszystkiego oczywiście nie jesteśmy w stanie sprzedać w sklepie – mówi Ewa Zalewska. – Dlatego rozwinęliśmy sieć współpracy z różnymi organizacjami i przekazujemy im towar, który nie zainteresował naszych klientów. Są to:

  • Stowarzyszenie św. Brata Alberta Koło Gdańskie – otrzymuje pościele, poszewki, poduszki, ręczniki, bielizna dla mieszkańców schronisk;
  • Schronisko dla zwierząt Sopotkowo – otrzymuje materiały na legowiska dla zwierząt;
  • firma Tesse – bardzo zniszczone ubrania wykorzystuje na czyściwo.

Wspieranie sopockiej społeczności

W uzasadnionych przypadkach sklep udziela rabatów, szczególnie podopiecznym MOPS czy uczestnikom Centrum Integracji Społecznej w Sopocie. Pracownikom zależy, by wysokość cen sprawiała, że rzeczy znajdują nowych właścicieli, dlatego organizowanych jest dużo promocji i dni wyprzedaży. Przygotowywane są także bezpłatne spersonalizowane paczki, np. dla pogorzelców czy innych osób i rodzin dotkniętych trudną sytuacją losową.

Każde zarobione pieniądze trafiają do Spółdzielni Socjalnej Kooperacja, która prowadzi oba sklepy Luk Luk. Dzięki osobom, które w nich kupują, placówki są w stanie utrzymać się na rynku, opłacić lokal i media oraz utrzymać stabilne stanowiska pracy. Misją Spółdzielni jest dawanie drugiej szansy w życiu poprzez pracę. Finansowane są szkolenia i rozwój pracowników, powstają także nowe miejsca pracy. 

– W sklepach charytatywnych Luk Luk prowadzimy treningi pracy, edukację zawodową i zatrudniamy osoby bezrobotne – mówi Paweł Barczykowski, prezes Kooperacji. – Rzeczy sprzedawane w sklepie charytatywnym w większości pochodzą z darowizn od osób prywatnych i przedsiębiorstw. Przynosząc dary lub/i robiąc u nas zakupy możecie Państwo zmieniać rzeczywistość i przyczyniać się do tworzenia miejsc pracy dla tych, którzy ich najbardziej potrzebują.

  • Sklep Luk Luk, al. Niepodległości 754 A, czynny pn.-pt. w godz. 10.00-18.00, sob. 10.00-15.00
  • Sklep Luk Luk, ul. Wejherowska 11, czynny pn.-pt. w godz. 10.00-18.00, sob. 10.00-15.00

Sklepy w social mediach:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...