Ptaszarnia, czyli opowieści o sopockich ptakach

Fot. Goyki 3 Art Inkubator

Goyki 3 Art Inkubator zaprasza na spotkanie z sopockimi ptakami, niezwykłe wydarzenie łączące muzykę, film i pasje do ptaków. „Ptaszarnia" już w sobotę, 8 czerwca, w parku na Goyki. Początek o godzinie 21.00.

Pomysłodawcą jest Marcin Mossakowski, sopocki youtuber, który podczas pandemii poświęcił kilka tygodni na stworzenie krótkiego filmu poświęconego temu, co tak bardzo przykuło uwagę nas wszystkich. Gdy świat pogrążył się w oczekiwaniu na lepsze jutro, zwierzęta leśne oraz wszelkie ptactwo dużo śmielej zaczęły pojawiać się w przestrzeni publicznej. Efekty wielu godzin badań oraz początkowo dość laicka wiedza Marcina, pozwoliły na stworzenie fascynującej filmowej opowieść o naszych ptasich sąsiadach

Drugą częścią wydarzenia będzie słowno-muzyczną prezentacją pięciu najpopularniejszych ptaków jakie możemy spotkać w sąsiadującym z Sopotem, Trójmiejskim Parku Krajobrazowym. Głównymi bohaterami będą: bogatka, kos, modraszka, rudzik oraz zięba. Opowie o nich znany w całej Polsce znawca ptaków Jacek Karczewski. Jego gawędy o ptakach wprowadzą słuchaczy w tajemniczy świat przyrody. Po przedstawieniu kolejnych bohaterów wieczoru, sopocki pianista Roman Wróblewski zagra improwizacje inspirowane śpiewem wybranych ptaków. Uczestnicy i słuchacze tego niezwykłego wieczoru będą mogli posłuchać jedynej i niepowtarzalnej syntezy melodii zawartej w ptasim śpiewie oraz w dźwiękach fortepianu. Roman Wróblewski doskonale czuje się w technice muzycznej improwizacji, dlatego tez warto posłuchać w jaki sposób odczytał ptasie trele i jaką nadał im formę.

Marcin Mossakowski – filmowiec-podróżnik, nagrodzony Travelerem National Geographic w 2013 roku. Przez lata filmował dla National Geographic Polska, tworzył programy TV dla Travel Channel. Od kilku lat oficjalny filmowiec kwartalnika Przekrój. Wkręcony w wideo eseje twórca kanału “Mosak Marcin” i współtwórca najbardziej kompleksowego kursu filmowego online w Polsce - Projekt FILM.

Jacek Karczewski – autor wielu artykułów prasowych publikowanych m.in. w Gazecie Wyborczej. Można go też usłyszeć w Radiu – najczęściej w TOK FM. Od lat, z powodzeniem, działa na rzecz ochrony przyrody. W jego dotychczasowej karierze można znaleźć wiele zawodów i zajęć. Przede wszystkim jednak, to doświadczony trener i konsultant w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi i komunikacji społecznej. Z pierwszego wykształcenia Psycholog. Studiował także ochronę przyrody i język francuski. Całym sercem oddany idei ochrony przyrody. Sam o sobie mówi, że ma „odlot na punkcie ptaków”. Kaszub, najprawdopodobniej urodzony w gęsim gnieździe – mimo że Pani Ania (jego Mama) i oficjalne dokumenty temu przeczą. Ale to gęsi właśnie są jego ukochanymi ptakami. Znawca i pasjonat. Kiedy mówi o ptakach – rosną mu skrzydła, a czasami pojawiają się pióra we włosach… Jedyne czego brakuje mu do szczęścia, to „więcej czasu!”

Roman Wróblewski – trójmiejski pianista, kompozytor, od blisko dwudziestu lat zaangażowany w wiele projektów muzycznych o różnorodnej stylistyce. W kwietniu 2021 roku wydał swój debiutancki album z muzyką fortepianową pt: „3:47 AM”, a następnie we wrześniu 2022 roku kolejny album ze swoim miedzynarodowym Trio o nazwie „Sun”.
Tworzył lub współtworzył dziesięć albumów studyjnych. Koncertował w Europie (m.in. Portugalia, Dania, Szwecja, Estonia, Bułgaria, Francja), Azji (Tajwan, Korea Południowa) oraz na wielu festiwalach w Polsce m.in. Open'er Festiwal w Gdyni, Przystanek Woodstock, Spokój Festiwal, Sea You Showcase Festiwal, Tak Brzmi Miasto Showcase Festiwal. Jest kompozytorem muzyki filmowej do kilku filmów. Z filmem dokumentalnym „Rozkołys”, którego premiera miała miejsce na Międzynarodowym Warszawskim Festiwalu Filmowym w 2021 roku, wygrał kilka konkursów za granicą (m.in Cold Hawaii Surf & Film Festival w Klitmøller, Dania) oraz zdobył nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na Sopockim Festiwalu Filmowym w 2022 roku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...