Biodanza przywraca siły witalne

Fot. Łukasz Cielebański

Seniorzy z Dziennego Domu Pobytu i Domu Pomocy Społecznej tak polubili zajęcia Biodanzy Systemu Rolando Toro, że trafiły one do stałej oferty placówki i będą się odbywały cyklicznie. Na cotygodniowych spotkaniach, przy specjalnie dobranej muzyce, uczestnicy ćwiczą i tańczą razem w grupie.

Zajęcia prowadzą Agnieszka Sut, certyfikowana trenerka Biodanzy Systemu Rolando Toro oraz studenci Biodanzy: Agata Serdyńska i Marek Serdyński. Ćwiczenia są tak skonstruowane, by pobyć bliżej siebie, trzymać się za ręce, być dla siebie wsparciem. Znikają wtedy bariery społeczne, narzucone nam ograniczenia, wraca naturalność, radość z bycia wśród ludzi.

Sopockie Centrum Seniora skupia się na utrzymaniu samodzielności swoich podopiecznych. Prowadzi rehabilitację, codzienną gimnastykę wzmacniającą ich kondycję, by seniorzy jak najdłużej mogli cieszyć się dobrym zdrowiem i niezależnością. Od 2018 r. organizuje zajęcia Biodanzy Systemu Rolando Toro. Prof. Rolando Toro był psychologiem, wykładowcą na Wydziale Psychologii Sztuki i Espresji na Uniwersytecie Chilijskim. Pierwsze zajęcia poprowadził dla osób chorych na Parkinsona. Biodanza w Europie obecna jest od końca lat 80. i od tego czasu jej efektami prowadzone są badania naukowe na całym świecie. Do Polski dotarła w 2016 r.

Według prowadzącej zajęcia Agaty Serdyńskiej, Biodanza pomaga odzyskać formę i siły, wzmacnia samodzielność. Progres widać na każdym spotkaniu. Seniorzy uwalniają posiadaną jeszcze energię, wszystko małymi krokami: najpierw przy wsparciu trenera, trzymając go za rękę. Potem odważniej, swobodniej wykonując coraz pełniejsze ruchy. Postawa się prostuje, wraca pewność siebie.

Dzięki rytmowi, emocjom, kontaktowi z drugą osobą, pojawiają się pozytywne zmiany w kondycji seniorów: poczucie większej energii, lepsza koncentracja, uczucie zadowolenia. Biodanza jest także formą rehabilitacji dla seniorów. Muzyka dodatkowo motywuje do ruchu.

Nad wpływem Biodanzy na zdrowie badania prowadzone są na całym świecie, wciąż pojawiają się  nowe publikacje naukowe. W Sopockim Centrum Seniora terapeutka Anna Rzepczyńska również prowadzi badania nad poprawą kondycji psychicznej i fizycznej seniorów. Wyniki są tak obiecujące, że zajęcia Biodanzy zostały zapisane do stałej oferty dla sopockich seniorów.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...