Piasek. Spotkanie z cyklu Morska Planeta

Fot. Anna Rezulak KFP/UMS

Sztuka to nie tylko wystawy, ale także współdziałanie na granicy różnych, pozornie nie powiązanych ze sobą dziedzin. Temu poświęcone będzie najbliższe spotkanie z cyklu Morska Planeta, które odbędzie się w czwartek, 6 czerwca o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki. Otoczeni dziełami, wysłuchamy inspirującej dyskusji na temat piasku, co może być również świetną okazją do celebracji obchodzonego w czerwcu Światowego Dnia Oceanów.

W czwartkowym spotkaniu w Państwowej Galerii sztuki wezmą udział:

dr hab. Lech Kotwicki – prof. IOPAN, biolog morski i ekolog, specjalizuje się w badaniach strefy przybrzeżnej. Jego prace koncentrują się na osadach piaszczystych oraz organizmach bentosowych, z naciskiem na funkcjonowanie ekosystemów piaszczystych plaż i płytkiego litoralu.

Ela Kinowska – od ponad czterech dekad zajmuje się filmem, fotografią oraz animacją kultury. W 1990 roku wyemigrowała do Kanady. Po drodze mieszkała w Norwegii, Rosji, Kirgistanie i na Słowacji. Obecnie mieszka w Sopocie. Z wykształcenia ekonomistka, z wyboru fotografka.  Jest wagabundą z aparatem w kieszeni, ciągle w drodze. Zajmuje się fotografią dokumentalną, zawsze wierna filozofii decydującego  momentu. Prezentowała swoje fotografie na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych m.in. w Kanadzie, Meksyku, Serbii, Węgrzech, Polsce, Rosji i Kolumbii (ta ostatnia w Muzeum Sztuki Współczesnej w Bogocie). W 2005 roku zdobyła Grand Prix w konkursie International Biennale, Women the Image Creators, w Guadalajarze, Meksyku. W 2019 roku została zaproszona jako edytorka/fotografka do współpracy przy książce  o filmie polskim, która została wydana w Argentynie (“Dialogos con el cine polaco”). Bierze też czynny udział w polskich gremiach fotograficznych m.in. Fotograficznym Mastermindzie i Polish Women Photographers. We wrześniu 2021 wydała swój pierwszy album fotograficzny “Sopot Beach”, który jest zbiorem fotografii zrobiony podczas pandemii na sopockiej plaży. Porusza aktualne tematy społeczne: np. projekt “Retratos en Petroleo” zrealizowany w dżungli ekwadorskiej podejmuje kwestie skutków zanieczyszczenia odpadami po wydobyciu ropy naftowej. W swoim ostatnim projekcie “Capslove story”, zrealizowanym w Sopocie zmaga się z tematem  odpadów i zanieczyszczenia plaży.

Zajmuje się także filmem.  Wyprodukowała film dokumentalny “And who are you?” dla telewizji kanadyjskiej, poruszający kwestię tożsamości narodowej w Kanadzie, z polskimi wątkami.  Jako niezależny producent zrealizowała też produkcję filmu dokumentalnego o wyprawie “Red couch tour”, flagowym projekcie na obchody 150-lecia Kanady. W 2017 roku przejechała wraz z partnerem całą Kanadę z czerwoną kanapą, na którą zapraszali Kanadyjczyków w poszukiwaniu odpowiedzi na jedno pytanie: czym jest dla nich Kanada.
Od kilku lat jest mieszkanką Sopotu, gdzie w 2018 założyła Fundację Edukacja.Kultura.Sztuka, której jest prezeską.  Członkini stowarzyszenia “Sopot dla Ciebie”. www.elaphoto.com Instagram: #sopotbeach FB: Ela Kinowska TT: @elaphoto

Maja Góralczyk – studentka Wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz absolwentka Architektury na Politechnice Gdańskiej. Otrzymała nagrodę INTERPRINT Polska Award w konkursie Make Me! 2024 za projekt „Akcesoria plażowe przyjazne morzu” na Łódź Design Festival  oraz jest finalistką konkursu Young Design 2024. Brała udział w wystawach takich jak Art’em All 2, Gdynia Design Days 2023 oraz ODPADY w Instytucie Dizajnu w Kielcach. Wierzy, że odpowiedzialne projektowanie jest ważne niezależnie od skali. Stara się uwzględniać ekologiczne i etyczne aspekty w swoich projektach, dbając o minimalizację negatywnego wpływu na środowisko oraz poprawę jakości życia użytkowników.

Marzena Warczak z Sopot Seaglass – zawsze inspirowało ją morze. Szukając zmiany w życiu zawodowym, postanowiła wykorzystać to, co fale wyrzucają na brzeg – szkło morskie. Od kilku lat tworzy z niego unikatową biżuterię. Sopot Seaglass to nieduża manufaktura, która wykorzystuje szkło wyrzucone przez morze na brzeg do tworzenia niepowtarzalnej biżuterii. Każdy kawałek jest unikalny, a jego kształt, kolor i tekstura są rezultatem wielu lat oddziaływania wody i piasku. Szkło morskie nie tylko ma w sobie niesamowitą energię, ale niesie z sobą wyjątkowe przesłanie, że z pozoru bezużytecznych pozostałości można stworzyć coś pięknego. www.sopotseaglass.com

Cykl jest współorganizowany przez Instytut Oceanologii PAN oraz dofinansowany ze środków Miasta Sopotu.

Spotkanie odbędzie się 6 czerwca o godz. 18.00 w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, plac Zdrojowy 2

Wstęp na spotkanie w cenie biletu na wystawy.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...