24. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie

Fot. materiały prasowe

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sopocie, powraca w tym roku w pierwszy dzień wakacji, rozpoczynając sezon letnich festiwali filmowych w Polsce. Przez dziewięć dni, od 22 do 30 czerwca, odbędzie się kilkadziesiąt projekcji i wydarzeń w salach kinowych, teatrach, klubach i na plaży. Sopocki festiwal to najlepsze ambitne kino z całego świata, pokazy konkursowe, przedpremierowe, spotkania z gośćmi, koncerty i wydarzenia specjalne.

Na konkursie głównym festiwalu, czyli „1-2-3”, prezentowane będzie kino artystyczne z całego świata. Do drugiego konkursu, krótkich fabuł i animacji, zgłoszono w tym roku ponad 2,5 tys. krótkich produkcji, a sito selekcji przejdzie kilkadziesiąt, które zostaną pokazane na festiwalu. Trzeci międzynarodowy konkurs to konkurs kina nordyckiego, w którym zaprezentowane będą pełnometrażowe fabuły i dokumenty. 

Sopocki festiwal to jak zawsze świetna okazja do nadrobienia filmowych zaległości sezonu i zobaczenia filmów, które przemknęły przez sale kinowe lub w ogóle nie trafiły na duży ekran. W programie, w sekcjach „Spectrum” oraz „Spectrum Doc”, pojawią się produkcje nagradzane i prezentowane na prestiżowych światowych festiwalach: Cannes, Berlinale, Wenecja, Sundance i Toronto.

Festiwal to również szereg działań poza salami kinowymi. Powrócą spacery filmowe szlakiem planów zdjęciowych filmów i seriali, które realizowane były na przestrzeni kilkudziesięciu lat w Sopocie. Odbędą się filmowe śniadania z arcydziełami kina niemego w klubie Dwie Zmiany, wieczory z krótką animacją w Klubogalerii 3 Siostry, pokazy plenerowe na sopockiej plaży w formule silent cinema, gdzie widzowie oglądają filmy w słuchawkach. Nie zabraknie również akcentów muzycznych. 

Wydarzeniem muzyczno-filmowym będzie koncert do filmu niemego „Metropolis” w reż. Fritza Langa, największej produkcji sci-fi ery kina niemego. Do filmu, swoje autorskie jazzowo-elektroniczne aranżacje, zagra na żywo duet BLED, który tworzą Emil Miszk, trębacz, aranżer, kompozytor jazzowy i Sławek Koryzno, perkusista poruszający się w kręgu muzyki eksperymentalnej i improwizowanej.

Więcej informacji: www.sff.pl

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...