AQUA-Sopot otrzyma dofinansowanie na termomodernizację

Wizualizacja: AQUA-Sopot

Ponad 2 mln zł dofinansowania otrzyma AQUA-Sopot, spółka miejska zarządzająca siecią wodociągową i kanalizacją sanitarną. Środki zostaną przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej budynków.

Spółka AQUA-Sopot pozyskała dofinansowanie w wysokości ponad 2 mln zł na realizację projektu pod nazwą „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej spółki komunalnej AQUA-Sopot w uzdrowisku Sopot”. Środki przyznane w ramach programu „Klimatyczne uzdrowiska”, pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu budynek AQUA-Sopot zostanie poddany kompleksowej termomodernizacji, zainstalowana będzie fotowoltaika oraz usunięty azbest. Fotowoltaika pojawi się również na innym budynku spółki, na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Bitwy pod Płowcami”.

W Sopocie przywiązujemy wielką wagę do kwestii klimatycznych i oszczędzania energii. W minionych latach przeprowadziliśmy termomodernizację kilkudziesięciu budynków użyteczności publicznej, sukcesywnie wymieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne. Projekt poprawy efektywności energetycznej budynków należących do miejskiej spółki jak najbardziej wpisuje się w te trendy. Przynosi to miastu wymierne oszczędności i przyczynia się do znacznego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery – mówi Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu.

Realizacja projektu wydatnie przyczyni się również do redukcji zużycia gazu na potrzeby ogrzewania budynku o około 60-70% oraz o 80% obniży koszty energii elektrycznej. Inwestycja wpisuje się w strategię zrównoważonego rozwoju oraz społecznej odpowiedzialności biznesu.

Dofinansowanie z programu „Klimatyczne uzdrowiska” dla projektu pn.: „Poprawa efektywności energetycznej w budynkach użyteczności publicznej spółki komunalnej AQUA-Sopot w uzdrowisku Sopot”.

Całkowity koszt realizacji przedsięwzięcia wyniesie 3 169 211,00 zł
Kwota dofinansowania 2 115 443,00 zł.
Termin realizacji projektu: listopad 2025 r.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...