Jubileusz 30-lecia Teatru Ubogiego Relacji

Fot. Anna Bobrowska KFP/UMS

Teatr dla mnie to wyzwanie, przyjemność, pasja, miłość, radość, życie… Tak mówią aktorzy Teatru Ubogiego Relacji, świętującego w tym roku jubileusz 30-lecia. To wyjątkowe przedsięwzięcie, które zrodziło się z potrzeby wyrażenia swoich myśli i przeżyć przez osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Od wielu lat z wielkim powodzeniem uczestniczą w różnych przeglądach i festiwalach teatralnych, również na profesjonalnych scenach.

W niedzielne popołudnie 9 czerwca 2024 r., w Teatrze Atelier w Sopocie odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 30-lecia Teatru Ubogiego Relacji. To główny punkt całorocznego świętowania w towarzystwie najbliższych oraz zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli instytucji oraz zaprzyjaźnionych teatrów.

Gratulacje i słowa uznania przekazała aktorom Teatru Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu:

Dzięki Państwa ogromnemu zaangażowaniu możemy poznawać świat widziany z perspektywy osób z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy możliwość uczestniczenia w wyjątkowych przedstawieniach, które powstają z pomysłów i doświadczeń uczestników i uczestniczek. To niezwykłe osoby, które pragną czynić sztukę i przełamują stereotypy dotyczące miejsca osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie i w świecie sztuki.

Podczas jubileuszowej gali, aktorzy Teatru Ubogiego Relacji zaprezentowali etiudę teatralną prezentująca dorobek Teatru, która zakończyła się uroczystym przedstawieniem aktorów. Były też premiery filmu dokumentalnego o teatrze i bajki napisanej przez jednego z aktorów specjalnie z okazji jubileuszu, koncert Zespołu Remont Pomp oraz urodzinowy tort. Całość uroczystości została zwieńczona huczną zabawą taneczną.

Morze prezentów, pełne naręcza kwiatów, ale nade wszystko otwarte serca sprawiły, że był to jeden z piękniejszych dni w naszej historii. Dziękujemy za ten ogrom serdeczności – mówi Paulina Lewandowska, reżyserka w Teatrze Ubogim Relacji.

Teatr, który łamie stereotypy i przekracza bariery

Teatr Ubogi Relacji działa nieprzerwanie od 30 lat. Jest jednym z najstarszych w Polsce teatrów osób z niepełnosprawnością intelektualną. Powstał w Środowiskowym Domu Samopomocy typu B w Sopocie, który obecnie prowadzi Polski Komitet Pomocy Społecznej (przez wiele lat ŚDS znajdował się w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie). To co roku odnawialne przedsięwzięcie, które ma na celu wyrażenie uczuć, myśli i przeżyć jego aktorów. To efekt poszukiwań sposobu opowiadania o tym, co w życiu ważne, prezentowania swoich przekonań nieznajdujących innego wyrazu.

Praca nad spektaklem to wspólne tworzenie, to mierzenie się ze swoimi słabościami i ograniczeniami. To droga rozwoju, codzienna wędrówka w głąb siebie, sposób na odkrywanie swoich możliwości, źródło satysfakcji i radości. Najstarszy aktor gra w teatrze od początku jego istnienia (od 30 lat), najmłodszy od 4 lat. Taka duża rozbieżność wiekowa aktorów i ich dorobku artystycznego daje możliwość nieustannej pracy wielopokoleniowej i wzajemnej, twórczej, inspirującej integracji. Ich spektakle przynoszą radość, wzruszenie i refleksję.

Teatr jest ubogi, bo wykorzystuje proste środki wyrazu i opowiada proste historie. Czasami jest ubogi w formie, ale bogaty w treści. Relacje, to wszystko co dzieje się pomiędzy ludźmi, to jest to o czym chcemy opowiadać. Nazwa jest niepoprawna i jesteśmy tego świadomi, ale niepoprawne jest nasze istnienie jako teatru, ponieważ jesteśmy teatrem osób niepełnosprawnych, którzy pragną czynić sztukę – mówi Jacek Spica, założyciel i główny reżyser Teatru Ubogiego Relacji.

Teatr Ubogi Relacji to nie tylko miejsce tworzenia sztuki, to także miejsce świadczące o sile i determinacji ludzkiego ducha. Dzięki jego aktorom możemy zobaczyć, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą, ale wręcz impulsem do twórczego działania i realizacji marzeń. Przez 30 lat pracowali na swój aktorski warsztat i udowadniają, że profesjonalna scena jest też miejscem dla nich. Wyrazem tego jest rezydentura artystyczna w Teatrze Atelier w Sopocie.

Od wielu lat Teatr Ubogi Relacji z powodzeniem uczestniczy w różnych przeglądach i festiwalach teatralnych w kraju i zagranicą. Ma w swoim dorobku 16 spektakli o zróżnicowanej formule. Dotyka teatru ruchu, pantomimy, teatru plastycznego, teatru tańca, monodramów w duecie, etiud dramatycznych. Premiera najnowszego spektaklu „Teatrzyk Zielony TUR przedstawia …” odbyła się w maju tego roku. Spektakl inspirowany jest Teatrzykiem Zielona Gęś K.I. Gałczyńskiego. To zestaw 6 krótkich i prostych utworów scenicznych mających na celu rozbawienie i wywołanie zadumy u publiczności.

Teatr Ubogi Relacji jest organizatorem Międzynarodowego Przeglądu Teatralnego Masska, który odbywa się w Sopocie na deskach Sceny Kameralnej Teatru Wybrzeże oraz w Teatrze Atelier. Spektakle prezentowane są także w przestrzeni plenerowej oraz w sieci w formule online. W przeglądzie uczestniczy około 35 grup teatralnych z całej Polski i ze świata. To grupy zrzeszające aktorów z niepełnosprawnością intelektualną, ale i grupy młodzieżowe, a także lalkarze, teatry zawodowe i profesjonalne.

Z aktorami oraz reżyserami Teatru Ubogiego Relacji mogą się Państwo spotkać podczas prób, które odbywają się w poniedziałki i piątki w Teatrze Atelier w Sopocie, al. Mamuszki 2.

Kontakt dla dziennikarzy: Paulina Lewandowska, reżyserka w Teatrze Ubogim Relacji, tel. 692 145 003.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...