Sopot uczestniczy w programie „Her Voice”

Spotkanie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Fot.organizator
Spotkanie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Targu Mures, Rumunia. Fot.organizator

W ubiegłym tygodniu, w rumuńskim Targu Mures odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu "Her Voice- Her Power, Our Future!”. Sopot jako jedyne polskie miasto uczestniczy w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, finansowanym z europejskiego programu CERV (Obywatele, Równość, Prawa i Wartości).

Reprezentantki miasta po raz drugi wzięły udział w warsztatach, wykładach i panelach dyskusyjnych, podczas których prezentowały najlepsze praktyki sopockiej gminy w dziedzinach m.in. zdrowia, programów senioralnych, wsparcia psychicznego dla dzieci i młodzieży, edukacji. Podczas rumuńskich spotkań bardzo mocno wybrzmiewał temat wsparcia, braku i tworzenia systemowych rozwiązań i wyzwań integracyjnych w stosunku do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy. Przedstawicielki miasta zaprezentowały proaktywne podejście Sopotu, współpracę z organizacjami pozarządowymi i wdrożone programy społeczno-zdrowotne, dedykowane m.in. mieszkającym w kurorcie Ukrainkom i ich rodzinom.


Kolejną kwestią poruszaną podczas spotkań w Targu Mures była pozycja kobiet w środowisku artystycznym, ograniczenia i wyzwania, z jakimi muszą się mierzyć piastując kierownicze stanowiska. Gospodarze przedstawili też swoje dokonania w zakresie edukacji teatralnej na poziomie uniwersyteckim, wsparcia niezależnych twórców kultury, którzy poruszają m.in. kwestie związane z prawami kobiet. Temat partycypacji kultury w codziennym życiu był na tyle uniwersalny, że każdy mógł zaprezentować krajowe lub regionalne podejście do współpracy z artystami.

Każdy z partnerów projektu ma za zadanie zorganizować spotkanie w swoim mieście, zaprezentować najlepsze praktyki, stworzyć możliwość debaty, prezentacji najlepszych rozwiązań, wypracowanych przez pozostałych uczestników. W październiku 2024 r. będziemy gościć przedstawicielki i przedstawicieli partnerów w naszym kurorcie- mówi prezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska – Jachim. - Będzie to znakomita szansa na prezentację sopockich sukcesów, ale i wyzwań w zakresie zrównoważonego rozwoju, równości płci i strategii miasta w tematach bliskich kobietom- dodaje prezydentka.


Przypomnijmy, że celem projektu „Her Voice- Her Power, Our Future!” jest międzynarodowa promocja praw kobiet, równości płci, w tym równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wzmocnienie pozycji kobiet i uwzględnianie aspektu płci, jego wpływu na zrównoważony rozwój. W projekcie bierze udział osiem państw (Hiszpania, Słowenia, Włochy, Francja, Polska, Rumunia, Ukraina). Każde z nich prezentuje własne działania i doświadczenia w zakresie szeroko pojętych praw kobiet.


W projekcie biorą udział: Narodowy Uniwersytet Edukacji Zdalnej (Hiszpania), Uniwersytet Sztuk Pięknych w Targu Mures (Rumunia), Gmina Miasta Sopotu (Polska), Stowarzyszenie Kultury Usamborgia (Włochy), Podjetniski Inkubator Kočevje (Słowenia), Stowarzyszenie JEAN MONNET (Francia), Region Saldus (Łotwa) oraz Akademia Europejska i Iberoamerykańska - Fundacja YUSTE (Hiszpania). Partnerem w randze obserwatora jest Lwowski Politechniczny Uniwersytet Narodowy (Ukraina).

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...