„Nad brzegiem książki". Spotkanie z dr Janem Danilukiem

Fot. Biblioteka Sopocka

„Nad brzegiem książki" to tytuł cyklu spotkań autorskich Biblioteki Sopockiej, w którym rozmowy z pisarzami przeniosą się z murów biblioteki nad morze, na taras restauracji Bulaj w Mamuszki 14. Pierwszym gościem cyklu będzie dr Jan Daniluk, historyk, badacz i popularyzator historii Sopotu i Gdańska. Spotkanie w sobotę, 20 lipca o godzinie 12.00. Wstęp wolny.

Spotkanie z Janem Danilukiem będzie poświęcone jego najnowszej książce historycznej zatytułowanej „Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914)”, która ukazała się w czerwcu tego roku nakładem Wydawnictwa Marpress. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 20 lipca, o godzinie  12.00 na tarasie restauracji Bulaj przy Mamuszki 14. Spotkanie poprowadzi Ewa Lewandowska. Książkę będzie mozna kupić na miejscu. Wstęp wolny.

dr Jan Daniluk – historyk, adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim. Wcześniej pracował m. in. w Dziale Naukowym Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz w gdańskim oddziale IPN. Na uniwersytecie prowadzi zajęcia przede wszystkim związane z historią powszechną XX wieku. Pasjonat i badacz historii regionalnej, z naciskiem na historię Gdańsk i Sopotu (XIX-XX w.) oraz okres II wojny światowej na ziemiach polskich wcielonych do Rzeszy. W szerszej perspektywie zajmuje się historią SS, SA, niemieckiej policji i jeńców wojennych w niewoli niemieckiej w latach (1933)1939-1945. Interesuje się także historią hazardu w Europie w XIX-XX w. Autor m. in.: Narodziny miasta. Miniatury o wilhelmińskim Gdańsku (1890-1914), Gdańsk 2024; Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939), Gdansk 2022; „Miasta skoszarowane”. Gdańsk i Sopot jako garnizon Wehrmachtu w latach 1939-1945, Gdańsk 2019, SS w Gdańsku, Wybrane zagadnienia, Gdańsk 2013.

O książce:
„Gdańsk istniał na długo przed 1890 rokiem. Ale Gdańsk nowoczesny, pozbawiony gorsetu miejskich fortyfikacji, „narodził się”, gdy władzę w Cesarstwie Niemiec objął cesarz i król Wilhelm II Hohenzollern. O dokonaniach i znaczeniu w historii Gdańska okresu wilhelmińskiego nadal wiemy za mało. A przecież we współczesnym Gdańsku na materialne pamiątki po latach 1890–1914 natykamy się nieustannie! To wtedy wybudowano dworzec kolejowy, oddano do użytku pierwszy most na Przeróbkę i Stogi, powstała pierwsza elektrownia miejska, wytyczono drogi i linie kolejowe, którymi poruszamy się po Śródmieściu do dzisiaj. Wtedy także coraz aktywniejsze stawało się środowisko miejscowych Polaków. Daniluk bada źródła i oprócz wielkiej historii wyciąga z nich obraz codziennego życia w Gdańsku przed I Wojną Światową: opowiada jakie rozwijały się dyscypliny sportu, czym handlowano na Jarmarku św. Dominika, co grano w kinach, kto był uważany za największego biznesmena i co było najsmakowitszym kulinarnym przysmakiem wilhelmińskiego Gdańska". Źródło opisu: Wydawnictwo Marpress

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...