Wagner i Puccini w Operze Leśnej, czyli Baltic Opera Festiwal 2024

Premiera „Latającego Holendra" na scenie Opery Leśnej (15.07.2023 r.). Fot. Krzysztof Mystkowski KFP/UMS

Trzy przedstawienia operowe i koncert czekają na melomanów podczas pięciu dni tegorocznego Baltic Opera Festival’u, który rozpocznie się 20 i potrwa do 25 lipca. Na scenie Opery Leśnej w Sopocie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku festiwalowa publiczność zobaczy m.in. opery „Turandot” i „Latający Holender”. Dla dzieci przygotowano „Jasia i Małgosię”. Tegoroczną nowością będzie koncert w hali gdyńskiej stoczni Crist, na którym usłyszymy IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy Tomasza Koniecznego, światowej sławy solisty i aktora. Pomysł, by wykorzystać niesamowitą przestrzeń sopockiej Opery Leśnej zrodził się w 2009 roku, gdy artysta po raz pierwszy wystąpił na tej scenie w Złocie Renu Richarda Wagnera. Inicjując festiwal, nawiązał do przedwojennej tradycji wystawiania dzieł operowych, dzięki którym Sopot, w latach 30. XX wieku, nazywany był Bayreuth Północy. 

Wspaniale, że nasza Opera Leśna ponownie staje się sceną dla spektakli, które pokazywano tu ponad sto lat temu. To piękna kontynuacja historii i tradycji tego miejsca, zwłaszcza, że Baltic Opera Festival to wydarzenie na najwyższym światowym poziomie – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu.

Na festiwalu, który odbył się po raz pierwszy w lipcu 2023 roku na scenach Opery Leśnej w Sopocie i Opery Bałtyckiej w Gdańsku, premierowo przedstawione zostały inscenizacje operowe z udziałem znakomitych solistów, dyrygentów i realizatorów z Polski i całego świata.

– Zadebiutowaliśmy wspaniale w zeszłym roku, w tym roku zapraszam na drugą odsłonę Baltic Opera Festival mówi Tomasz Konieczny, dyrektor artystyczny Festiwalu.Różnorodny, bogaty program i Opera Leśna w Sopocie, obiekt, którym powinniśmy chwalić się na całym świecie – dodaje Tomasz Konieczny.

Festiwal zainaguruje 20 lipca w Operze Leśnej w Sopocie premierą opery Giacomo Pucciniego Turandot pod kierownictwem muzycznym Keri-Lynn Willson, w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego. Jako Turandot zobaczymy Liudmylę Monastyrską, czołową solistkę Narodowej Opery Ukrainy, która śpiewała na wielu scenach Europy i świata, między innymi Deutsche Oper w Berlinie, Metropolitan Opera w Nowym Yorku, Opery Paryskiej, opery w Neapolu i Weronie, Walencji, Barcelonie i Rzymie. Obok Monastyrskiej na scenie Opery Leśnej w Sopocie pojawi się plejada solistów i solistek polskich i europejskich, w szczególności Rafał Siwek, Izabela Matuła, Martin Muehle, Tomasz Rak, Jacek Laszczkowski. Spektakl zobaczymy również 25 lipca.

W tegorocznej odsłonie dla dzieci zostanie zaprezentowana opera Engelberta Humperdincka Jaś i Małgosia, którą zobaczyć można będzie 21 lipca w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Klasyka baśni Grimm zainspirowała XIX wiecznych twórców do stworzenia baśni teatralnej, którą już od lat znają dzieci w całej Europie. Na Festiwalu zobaczymy realizacje Teatru Wielkiego w Łodzi, w reżyserii Natalii Babińskiej, pod muzycznym kierownictwem Rafała Janiaka.

Na scenę Opery Leśnej w Sopocie 24 lipca powróci także widowiskowa superprodukcja Opery Bałtyckiej w Gdańsku, czyli Latający Holender Ryszarda Wagnera, w reżyserii Barbary Wiśniewskiej, z dyrygentem Yaroslavem Shemetem. W tytułowej roli usłyszymy samego Tomasza Koniecznego, w roli Senty litewska sopranistka Vida Mikneviciute. Jako Mary wystąpi znana na całym świecie polska solistka Małgorzata Walewska.

Latający Holender Ryszarda Wagnera, jak wszystkie opery tego niemieckiego kompozytora to dzieło kompletne, idealna synteza sztuk. Nie może Państwa zabraknąć podczas Baltic Opera Festival – zaprasza Barbara Wiśniewska, reżyserka.

Szczególnym wydarzeniem w trakcie Festiwalu będzie Koncert Solidarity & Freedom zaplanowany na 23 lipca. Szczególny z paru względów, zwłaszcza z powodu lokalizacji jaką jest hala Stoczni CRIST w Gdyni. Podczas koncertu Ukrainian Freedom Orchestra wykona pod kierownictwem Keri-Lynn Willson IX Symfonię Ludwiga van Beethovena oraz utwór Freedom Victorii Vity Polevá. Koncert odbędzie się pod honorowymi patronatami Prezydenta Lecha Wałęsy oraz Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

Ukrainian Freedom Orchestra to zespół powołany w 2022 roku dzięki inicjatywie Metropolitan Opera w Nowym Jorku i Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Orkiestrę tworzą uchodźcy zmuszeni do opuszczenia kraju ze względów bezpieczeństwa, ukraińscy muzycy będących członkami orkiestr europejskich oraz instrumentaliści grający w krajowych zespołach. Orkiestrę prowadzi Keri-Lynn Willson, kanadyjska dyrygentka pochodzenia ukraińskiego, dla której praca z zespołem ma wymiar zarówno artystyczny, jak i osobisty. Ukrainian Freedom Orchestre usłyszymy w Operze Leśnej w Sopocie zarówno podczas spektakli Turandot jak i w trakcie Koncertu Solidarity & Freedom w Stoczni Crist. 

– Jestem zachwycona możliwością przyjazdu na Baltic Opera Festival tego lata – zapewnia Keri-Lynn Willson. Jest to dla mnie i dla Ukrainian Freedom Orchestra okazja do odkrywania nowego repertuaru operowego. Nie mogę się doczekać występu w tym magicznym, pełnym historii miejscu, jakim jest Opera Leśna w Sopocie – dodaje dyrygentka.

Baltic Opera Festival 2024 to pięć dni, trzy opery oraz koncert w 3 niezwykłych lokalizacjach. Wydarzenie łączy to, co najlepsze w Trójmieście: ducha Wolności i Solidarności, wyjątkowe miejsca takie jak zachwycająca Opera Leśna w Sopocie, utrzymana w historycznej zabudowie modernistycznego Wrzeszcza Opera Bałtycka, a także hala Stoczni Crist w Gdyni, która po raz pierwszy posłuży jako miejsce koncertu. 

Program Baltic Opera Festival 2024:

• 20 lipca godzina 21.00 – Giacomo Puccini „Turandot” – Opera Leśna w Sopocie 
reżyseria Waldemar Zawodziński, kierownictwo muzyczne Keri-Lynn Wilson, z udziałem Ukrainian Freedom Orchestra  

• 21 lipca godzina 11.00 – Engelbert Humperdinck „Jaś i Małgosia” – Opera Bałtycka w Gdańsku
produkcja Teatru Wielkiego w Łodzi  

• 23 lipca godzina 18.00 – Ludwig van Beethoven IX Symfonia – Stocznia Crist, Gdynia. Koncert objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Lecha Wałęsy, 
Ukrainian Freedom Orchestra, Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją muzyczną Keri-Lynn Wilson, soliści: Izabela Matuła, Małgorzata Walewska, Piotr Buszewski, Tomasz Konieczny  

• 24 lipca godzina 21.00 – Ryszard Wagner „Latający Holender” – Opera Leśna w Sopocie
reżyseria Barbara Wiśniewska, kierownictwo muzyczne Yaroslav Shemet
produkcja Opery Bałtyckiej w Gdańsku   

• 25 lipca godzina 21.00 – Giacomo Puccini „Turandot” – Opera Leśna w Sopocie  

Bilety i karnetywww.opera-baltycka.bilety24.pl

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...