Uwaga, na Pomorzu zagrzmi i powieje

Fot. UMS

Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich wydało dziś ostrzeżenie dla województwa pomorskiego przed burzami, którym mogą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu i gradu, a także silny wiatr osiągający w porywach prędkość do 120 km/h. Możliwe są wyłączenia prądu. Apelujemy o ostrożność i zabezpieczenie rzeczy, które mogą zostać porwane przez wiatr.

Dzisiaj (10 lipca) po południu i wieczorem zachmurzenie małe i umiarkowane, wzrastające na umiarkowane do dużego. Postępujące stopniowo od zachodu przelotne opady deszczu i burze z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burzy od 30 mm do 40, lokalnie do 50 mm. Temperatura maksymalna od 30°C do 32°C, nad morzem lokalnie około 26°C. Wiatr umiarkowany, nad morzem okresami dość silny i porywisty, południowo-wschodni i wschodni. W czasie burzy porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie możliwe porywy do 120 km/h.Tak silny wiatr moze powodować uszkodzenia sieci, a co za tym idzie wyłączenia prądu.

W nocy zachmurzenie przeważnie duże. Przelotne opady deszczu i burze, lokalnie z gradem. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm. Nad ranem możliwa krótkotrwała mgła ograniczająca widzialność do 300 m. Temperatura minimalna od 18°C do 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, okresami porywisty, południowo-zachodni i zachodni. W czasie burz porywy wiatru do około 100 km/h.

W czwartek, 11 lipca, zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie grad. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 24°C do 26°C, nad morzem około 20°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W czasie burzy porywy wiatru około 70 km/h.

W nocy z czwartku na piątek  zachmurzenie umiarkowane i duże, na zachodzie rozpogodzenia. Na wschodzie początkowo przelotne opady deszczu. Prognozowana wysokość opadów deszczu w czasie burzy do 15 mm. Temperatura minimalna od 14°C do 17°C. Wiatr słaby, zmienny. W dzień zachmurzenie małe i umiarkowane. Temperatura maksymalna od 25°C do 27°C, nad morze, około 20°C. Wiatr słaby, nad morem okresami umiarkowany, z kierunków północnych i wschodnich.

Apelujemy o ostrożność. Unikajmy wizyt w parkach, na cmentarzach i na terenach leśnych. Warto też zabezpieczyć przedmioty pozostawione np. na balkonach, by porwane przez wiatr nie zrobiły komuś krzywdy. Silny wiatr może również powodować przerwy w dostawie prądu.

Wszelkie niebezpieczne sytuacje jak połamane konary, przewrócone drzewa czy elementy infrastruktury najlepiej zgłaszać na numer alarmowy 112. Tam dyspozytor przekaże zgłoszenie odpowiednim służbom. 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...