II Sopocki Maraton Pływacki. Jedyny wyścig długodystansowy w wodach Zatoki Gdańskiej

Na zdjęciu zawodniczki i zawodnicy I Sopockiego Maratonu Pływackiego
Zawodniczki i zawodnicy I Sopockiego Maratonu Pływackiego Fot. Fundacja Sopocki Klub Pływacki

W sobotę, 10 sierpnia 2024 r., aż 110 pasjonatów pływania długodystansowego weźmie udział w II Sopockim Maratonie Pływackim i wystartuje w wyścigach na dwóch dystansach: 5 km i 10 km. Zapraszamy do kibicowania z plaży i na mecie przy sopockim molo.

Sopocki Maraton Pływacki to impreza dla sportowców-amatorów, którzy mają już doświadczenie w pływaniu w wodach otwartych, na długich dystansach. Zainteresowanie wyścigiem jest ogromne. W ubiegłym roku, w pierwszej edycji maratonu wzięło udział 50 osób, ale chętnych do współzawodnictwa było znacznie więcej. W tym roku pierwszych 75 zawodników zarezerwowało sobie miejsca na liście startowej w niespełna półtorej godziny od otwarcia zapisów. Ostatecznie na linii startu spodziewana jest maksymalna liczba uczestników, przewidziana przez organizatorów, czyli 110 osób. Ścigać się będzie 50 kobiet i 60 mężczyzn.

Zawodniczki i zawodnicy pokonają trasę maratonu w jednym z trzech wybranych przez siebie wariantów:

  • 5 km bez pianki – start z plaży w Gdyni Orłowie, z plaży przystani rybackiej, w pobliżu orłowskiego molo, z metą przy molo w Sopocie - na plaży miejskiej od wejścia nr 23,
  • 5 km w piance – start również z plaży w Gdyni-Orłowie, z plaży przystani rybackiej, w pobliżu orłowskiego molo, z metą przy molo w Sopocie,- na plaży miejskiej od wejścia nr 23,
  • 10 km bez pianki – start z plaży w Sopocie, przepłynięcie 5 km w stronę Gdyni, nawrót w pobliżu molo w Gdyni Orłowie, meta na plaży miejskiej w Sopocie, wejście nr 23.

Płynący z Sopotu, na dystansie 10 km, wystartują o godz. 06.00. Zawodnicy płynący z Gdyni Orłowa na dystansie 5 km (zarówno bez pianek jak i w piankach) wystartują o godzinie 08.00Trasa wyścigu przebiega w odległości ok. 300 m od brzegu. Uczestnicy zawodów będą rywalizować, mając po jednej swojej stronie wody Zatoki Gdańskiej, aż po horyzont, a po drugiej niezwykle malownicze, piaszczyste plaże i zielone wzgórza między Sopotem a Gdynią.

Za bezpieczeństwo zawodników odpowiadać będzie Sopockie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zawodnicy klasyfikowani będą w kategorii OPEN. Nad prawidłowym przebiegiem wyścigu będą czuwać sędziowie z PZP. Uroczyste zakończenie, dekoracja zwycięzców i zawodników odbędzie się na plaży o godzinie 11.

II Sopocki Maraton Pływacki jest organizowany przez Fundację Sopocki Klub Pływacki, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sopocie. Honorowy patronat nad zawodami objęła prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim.

Czytaj również:

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...