Spędź wrzesień w bibliotece

Natalia de Barbaro Fot. Agata Szymanowicz

We wrześniu Biblioteka Sopocka przygotowała bardzo bogaty program wydarzeń, który zadowoli nie tylko miłośników literatury ale także poszukiwaczy kulturalnych inspiracji. Odbędą się liczne spotkania autorskie, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spacery.

3 września, godz. 17.00 - Szydełkowanie i rozmawianie. Przylesie (23 Marca 32)

Spotkanie, które łączy w sobie pasję do szydełkowania z chęcią nawiązania nowych znajomości. To doskonała okazja, aby spędzić czas w miłej atmosferze, tworząc coś pięknego i jednocześnie poznając ciekawych ludzi. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania. W trakcie spotkania doświadczeni uczestnicy podzielą się swoimi umiejętnościami, a dla osób początkujących będzie to doskonała okazja do nauki w praktyce. Biblioteka zapewnia wszystkie niezbędne materiały.

4 września, godz. 18.00 - Fenomen BookToka. Spotkanie autorskie z Agatą Gładysz. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Skąd bierze się popularność TikToka i jak tworzyć ciekawy content? Czy łatwiej jest poświęcać czas na budowanie zasięgów w social mediach czy jednak napisać książkę? O BookToku, ulubionej odmianie TikToka wszystkich zaczytanych i jego roli w promowaniu literatury porozmawiamy z Agatą Gładysz, booktokerką i autorką książek młodzieżowych. Zapraszamy serdecznie na spotkanie. Rozmowę poprowadzi Weronika Wieczorek.


Agata Gładysz. Fot. materiały prasowe

Agata Gładysz – internetowa twórczyni, która na swoich profilach społecznościowych dzieli się swoją miłością do literatury i zachęca młodych (i nie tylko) do czytania. W tym roku zadebiutowała ze swoją pierwszą młodzieżową powieścią „Aurora”, a rok wcześniej ukazał się dziennik jej autorstwa BookTok Journal, który jest kreatywnym miejscem dla wszystkich książkar. Już w sierpniu ukaże się jego jesienna odsłona Cozy BookTok Journal, a z sekretnych źródeł wiemy, że przed końcem roku możemy spodziewać się z jej pióra jeszcze jednej (zimowej!) powieści.

5 września, godz. 18.00 - Magiczna rana. Spotkanie autorskie z Dorotą Masłowską. Sopoteka (Kościuszki 14)

Zapraszamy do Sopoteki wszystkich wielbicieli literatury polskiej. 5 września o 18:00 będziemy mieć przyjemność gościć u nas Dorotę Masłowską. Spotkanie autorskie będzie dotyczyło jej najnowszej książki „Magiczna rana”, ale na pewno nie zabraknie nawiązań do wcześniejszych utworów pisarki. Najnowsza książka jest wyczekiwanym prozatorskim powrotem Doroty Masłowskiej. W typowym dla autorki stylu pokazuje nieprawdopodobne scenariusze popkulturowej rzeczywistości. Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książek. Rozmowę poprowadzi Aleksandra Lamek.


Dorota Masłowska Fot. Szymon Rogiński 

6 września, godz. 15.00 - Festyn sąsiedzki. Kamionka (ul. Mazowiecka 26)

Aby z uśmiechem pożegnać lato i wakacje, zapraszamy dzieci wraz z opiekunami na festyn sąsiedzki. Wydarzenie odbędzie się 6 września na trawniku przed filią Kamionka oraz Sopockim Domem Sąsiedzkim „Alternatywy 5”. Szykujemy moc atrakcji: malowanie buziek, warsztaty plastyczne, pchli targ dla dzieci, wielkie bańki, wymiankę ubrań i książek, poczęstunek i zabawy sportowo-ruchowe. Głównym wydarzeniem festynu będzie spektakl „Czerwony kapturek” w wykonaniu teatru KRAK-ART, który rozpocznie się o godz. 16:00.

9 września, godz. 17.00 - Kordian. Narodowe Czytanie. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Na lekturę tegorocznego Narodowego Czytania został wybrany „Kordian” Juliusza Słowackiego. Wszystkich miłośników twórczości jednego z naszych wieszczów narodowych zapraszamy do Sopoteki na głośne czytanie wybranych fragmentów dramatu. W tym wymagającym zadaniu bibliotekarzy Biblioteki Sopockiej wspomogą znani i lubiani aktorzy Teatru Wybrzeże: Piotr Biedroń (jako Kordian) oraz Piotr Łukawski (jako Prezes).

12 września, godz. 11.00 - Czułość i intymność w dojrzałym wieku. Spotkanie autorskie z Olgą Żukowicz. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Olgą Żukowicz, autorką książki Najlepsze przed tobą. Rozmowa będzie dotyczyła psychologii dojrzałej miłości, związków, a także zdrowia seksualnego: menopauzy i andropauzy. Jesienią zeszłego roku nakładem Oficyny Wydawniczej SILVER ukazał się poradnik seksuologiczny dla osób dojrzałych Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania. Książka ta zdobyła już wiele nagród, m. in. nagrodę za najlepszy produkt na targach VIVA SENIORZY oraz nagrodę na Targach Książki i Mediów VIVELO w kategorii PSYCHOLOGIA. Przewodnicząca jury psychologicznego Tatiana Mindewicz-Puacz stwierdziła, że ta książka ma szansę zmienić postrzeganie osób starszych. Autorkami są Klaudia Latosik i Olga Żukowicz, edukatorki seksualne oraz terapeutki prowadzące projekt Srebrny Warkocz.

13 września, godz. 10.00 - Jesienne Otulenie. Sesja Leśnej Uważności. Park na Goyki 11

Chcesz poczuć głęboki relaks w otoczeniu Natury, pożegnać stres i poprawić sen? Wykorzystaj w pełni korzystny wpływ sopockiej Przyrody. Wybierz się z nami na Kąpiel Leśną! Zapraszamy na serię relaksujących spotkań w otoczeniu Przyrody pod okiem doświadczonej Przewodniczki Kąpieli Leśnych – Anny Pilarskiej-Cherek. Kąpiel Leśna to powolny, medytacyjny spacer w otoczeniu Przyrody.  Praktyka wywodzi się z japońskiego Shinrin-yoku, przewodniczka zaprasza do łagodnych aktywności, które działają odprężająco, pogłębiając kontakt z Naturą poprzez aktywację wszystkich zmysłów. Spacer w grupie to okazja do przyjemnej integracji i wymiany wrażeń na łonie Natury. (Nie jest to szybki spacer terenowy, ani żaden sport. Kąpiel Leśna jest dla każdego, niezależnie od sprawności fizycznej!). Spacery poprowadzi Ania Pilarska-Cherek – certyfikowana Przewodniczka Kąpieli Leśnych. Od 12 lat zajmuję się ochroną ptaków i przyrody w stowarzyszeniu Jestem na pTAK!  Jako Przewodniczka Kąpieli Leśnych pokazuję Ci jak Przyroda może wspierać Twoje zdrowie i samopoczucie!

13 września, godz. 17.30 - Warsztaty ceramiczne. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Piątek trzynastego wcale nie musi być pechowy! Wręcz przeciwnie, zachęcamy do wyjścia z domu, nie bacząc na deszcz, czarne koty i rozstawione drabiny na drodze. Bo w Sopotece czeka już Aleksandra Lejman – Córka Gliny, która na kilka godzin zmieni was w ceramików-jubilerów. W ciągu dwóch spotkań powstanie unikatowa biżuteria, którą będzie można sprezentować wybranej osobie lub samemu dumnie nosić przez cały sezon jesienny. Warsztaty będą obejmować dwa spotkania:  13.09 / 17:30 – lepienie 27.09 / 17:30 – malowanie Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe: sopoteka@mbp.sopot.pl od 2 września. Aleksandra Lejman – artystka prowadząca pracownię ceramiczną Córka Gliny. Swoimi pracami nawiązuję do tematyki marynistycznej i roślinnej. Moim marzeniem jest wyparcie mody na tandetę i powtarzalność i zastąpienie jej małymi dziełami sztuki.

13 września, godz. 18.00 - Pańszczyzna. Spotkanie autorskie z Kamilem Janickim. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie z pisarzem i publicystą Kamilem Janickim. Rozmowa będzie dotyczyć książki „Pańszczyzna. Prawdziwa historia polskiego niewolnictwa”. Jest to jeden z tytułów, który rozpoczął trwający już dobrych kilka lat w literaturze polskiej tzw. zwrot ludowy.  Podczas spotkania poruszymy temat widocznej potrzeby Polaków o poszukiwaniu wiedzy na temat swoich chłopskich przodków. Zastanowimy się również nad tym, jaki obraz pańszczyzny mamy w głowach i jak ten obraz ma się do prawdy historycznej. Czy chłop pańszczyźniany był niewolnikiem? Rozmowę poprowadzi historyk dr Jan Daniluk. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „Z chłopów my wszyscy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

14 września, godz. 11.00 - Razem w plenerze: spacer do leśnego parkingu w Gołębiewie

Pod nazwą „Razem w plenerze” kryją się organizowane przez nas spacery krajoznawcze po Trójmiejskim Parku Krajobrazowym i okolicach. Spacery trwają zwykle od dwóch do trzech godzin, odbywają się na niewielkich dystansach, a ich celem jest stworzenie okazji do rekreacji na świeżym powietrzu, spotkania się z ludźmi i spędzania czasu razem w pięknych okolicznościach przyrody. Zapraszamy do wspólnego eksplorowania lasów i zagajników, przypominania sobie znanych dawniej dróg i odkrywania nowych ścieżek. Spotykamy się przy pętli autobusowo-trolejbusowej Sopot Reja. Powędrujemy przez Zajęcze Wzgórze, Małą i Wielką Gwiazdę na leśny parking w Gołębiewie.Trasa spaceru wynosi ok. 6 km. Aby dojść do Zajęczego Wzgórza, będziemy musieli iść pod górkę, potem szlak będzie już łagodniejszy. 

16 września, godz. 18.00 - Warsztaty psychologiczne dla dorosłych „Zdrowie psychiczne: czym jest? Jak o nie dbać? Kiedy mówimy o kryzysie psychicznym?”. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Badania pokazują, że co czwarta osoba doświadczyła, doświadcza lub doświadczy kryzysu psychicznego. Jest to powszechne zjawisko, którego może doświadczyć każdy z nas w różnych sytuacjach np. w wyniku trudnych wydarzeń w pracy czy szkole, trudności w relacjach z rówieśnikami, po utracie pracy, po śmierci bliskiej osoby, podczas rozwodu, choroby itd. Dlatego tak ważne jest wsparcie osób bliskich, środowiska a także pomoc specjalistyczna. Porozmawiamy o tym, jak zadbać o zdrowie psychiczne, by pomimo kryzysów, które są częścią naszego życia poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami. Spotkanie będzie miało charakter otwartego wykładu, podczas którego słuchacze będą mieli możliwość zadania pytań.  Wydarzenie poprowadzi Marta Zawadzka-Zboś – psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, edukatorka seksualna. Wydarzenie odędzie się w ramach projektu „eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO - Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

17 września, godz. 17.30 - Ach, Madagaskar! Spotkanie podróżnicze. Przylesie (ul. 23 Marca 32)

Spotkanie z Andrzejem Kulińskim i Sylwią Rzepczyńską. Będzie to fascynująca podróż do serca egzotycznego Madagaskaru – wyspy, która wciąż pozostaje jednym z najmniej zbadanych zakątków świata. Andrzej Kuliński, choć z pasją zwiedza różne zakątki globu, nie lubi nazywać się podróżnikiem – w jego opinii podróżnicy to postacie z przeszłości. Z wykształcenia historyk, z zamiłowania turysta i kucharz, podzieli się z nami swoimi wrażeniami z wyprawy na Madagaskar, gdzie przyroda, kultura i codzienne życie mieszkańców stanowią fascynującą mozaikę. Towarzyszyła mu w tej przygodzie jego żona, Sylwia Rzepczyńska, która podobnie jak on, jest zafascynowana odkrywaniem świata. To spotkanie będzie nie tylko okazją do poznania niezwykłych historii i ciekawostek o Madagaskarze, ale także do zasmakowania atmosfery egzotycznej podróży bez konieczności opuszczania Sopotu.

18 września, godz. 18.00 - Spotkanie autorskie z Natalią de Barbaro. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Zapraszamy na spotkanie autorskie z psycholożką Natalią de Barbaro – autorką bestsellerowych książek „Czuła Przewodniczka” i „Przędza”. To właśnie wokół tych dwóch głośnych tytułów oscylować będzie nasza rozmowa w Sopotece. Zastanowimy się, jak w pędzie współczesnego świata odnaleźć drogę do siebie, by żyć lepiej, zdrowiej, szczęśliwiej, by być bliżej innych, ale też blisko siebie. Spotkanie poprowadzi Karolina Romanowska. Rozmowa tłumaczona będzie na żywo na polski język migowy. Natalia de Barbaro – psycholożka, autorka książki „Czuła Przewodniczka”, „Przędza” oraz zbioru wierszy „Krwawnik, mniszek, ułudka”. Prowadzi autorskie warsztaty Własny Pokój, Dzikie Dziewczynki oraz Czułe Struny. Jej książka „Czuła Przewodniczka” wydana pod koniec lutego 2021 r. została bestsellerem roku EMPIK w kategorii „Rozwój Osobisty” i będzie wydana w dziewięciu krajach (Brazylia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Hiszpania, Litwa, Słowacja, Portugalia, Niemcy). Laureatka wielu nagród.

Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie”.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1 BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

21 września, godz. 15.00 - Spotkania z Japonią: pokaz tańca yosakoi. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Yosakoi to wyjątkowa forma tańca wykonywanego grupowo podczas różnych świąt i festiwali. Występ w Sopotece będzie okazją nie tylko do tego, by podziwiać występ w wykonaniu tancerzy z grupy SAKURAMAI POLAND. Chętni będą mogli sami spróbować swoich sił przy nauce bon-odori — tradycyjnym tańcu wykonywanym wspólnie podczas święta O-bon i letnich festiwali japońskich.

23 września, godz. 18.30 - Teatr przy Stole: I. Tasnádi, „Tata z tektury”. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy do Sopoteki na kolejny Teatr przy Stole. Tym razem aktorzy wezmą na warsztat sztukę „Tata z tektury” autorstwa węgierskiego pisarza Istvána Tasnádiego w tłumaczeniu Jolanty Jarmołowicz. Wystąpią aktorzy i aktorki Teatru Wybrzeże. O sztuce: Przygotowaniu do rodzinnego spotkania towarzyszy napięta atmosfera. Ewa, niedawno owdowiała siostra Karola, taszczy pod pachą wyciętą z tektury naturalnej wielkości sylwetkę mężczyzny. Twierdzi, że to jej niedawno zmarły mąż. Sylweta zwana “Tatą z tektury” zasiada przy stole, a zażenowani gospodarze serwują jej zupę i nalewają palinkę. Pojawienie się tekturowego człowieka zwiastuje humorystyczne akcenty, ale Tasnádi szuka głębiej. Wydaje się, że Ewa, rozmawiając z nieżyjącym mężem z kartonu, próbuje po prostu przepracować żałobę. Stopniowo jednak na powierzchnię zaczynają wypływać kolejne kompromitujące fakty z życia rodziny.

25 września, godz. 17.30 - Historie z kuchni: August Escoffier i jego desery. Sopoteka (ul. Kościuszki 14)

Jak powstała pizza, skąd wzięły się pierogi, czy zrazy to polska potrawa, kto wymyślił makaron i czy fasolka po bretońsku faktycznie pochodzi z Bretanii? O tym i o wielu innych smacznych tematach, o wielkich kucharzach, słynnych restauracjach i kultowych potrawach opowie Sławomir Walkowski w cyklu wykładów Historie z kuchni. Wrześniową odsłonę wykładów rozpoczniemy w wyjątkowo słodkim stylu – poznamy postać twórcy nowoczesnej, francuskiej kuchni oraz okoliczności skomponowania przez niego dwóch, klasycznych dzisiaj, deserów: brzoskwiń Melba oraz gruszki Piękna Helena. 

29 września, godz. 12.00 - Przemarsz bajkowych postaci i czytanie baśni z Edytą Jungowską. Miniteka (ul. Goyki 1)


Edyta Jungowska. Fot. materiały prasowe

29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Z tej okazji zapraszamy chętnych w każdym wieku do wzięcia udziału w wyjątkowym, dwuetapowym wydarzeniu. O godzinie 12.00 spotykamy się przed Miniteką (ul. Jakuba Goyki 1), skąd jako Przemarsz Bajkowych Postaci wyruszymy w stronę Sopoteki. Gorąco zachęcamy, aby uczestnicy naszego pochodu przebrali się za swoich ulubionych baśniowych bohaterów, by jeszcze lepiej wczuć się w klimat tego szczególnego dnia. Kolory i kreatywność są bardzo mile widziane! Po dotarciu do Sopot Centrum wspólnie udamy się do Sopoteki, gdzie czekać już będzie na nas gość specjalny – Edyta Jungowska. Znana i lubiana aktorka przeczyta nam na głos kilka baśni w swojej autorskiej interpretacji. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „To właśnie baśnie” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...