W Sopocie mamy dwa nowe pomniki przyrody. To daglezja zielona, rosnąca na terenie Lasów Państwowych i dąb czerwony, rosnący przy ul. Obrońców Westerplatte 34. Na ustanowienie tych drzew pomnikami przyrody zgodzili się sopoccy radni podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 5 września br.
Na terenie Sopotu znajdują się 53 pomniki przyrody. To w większości drzewa o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych, ale są też grupy drzew, pomnik powierzchniowy oraz głazy narzutowe.
Dwa nowe sopockie pomniki przyrody to dorodne i wiekowe drzewa. Daglezja zielona ma około 120 lat, 30 metrów wysokości i obwód pnia (mierzony na wysokości 130 cm) wynoszący 330 cm. Rośnie na terenie Lasów Państwowych, w sąsiedztwie Rezerwatu Przyrody „Zajęcze Wzgórze”. Dąb czerwony ma ponad 200 lat, ok. 18 metrów wysokości, a obwód jego pnia wynosi 329 cm. Rośnie na posesji przy ul. Obrońców Westerplatte 34. Z wnioskiem o ustanowienie daglezji pomnikiem przyrody wystąpił Trójmiejski Park Krajobrazowy, a dębu - mieszkaniec Sopotu.
- W Sopocie wszystkie drzewa są objęte staranną opieką, ale o pomniki przyrody dbamy szczególnie, bo to nasze przyrodnicze dziedzictwo - mówi Michał Banacki, wiceprezydent Sopotu. - Od początku września specjalistyczna firma wykonuje prace na tych drzewach- pomnikach przyrody, które wymagają pielęgnacji. Na wykonanie zabiegów, które poprawią stan zdrowia 24 drzew, otrzymaliśmy prawie 70 tys. zł dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Prace potrwają do końca miesiąca.
Drzewa objęte obecnie zabiegami pielęgnacyjnymi to: buk zwyczajny, dąb szypułkowy, dąb czerwony, sosna czarna, sosna wejmutka, topola czarna, topola biała, miłorząb dwuklapowy, modrzew europejski, wiąz szypułkowy, sosna zwyczajna, klon jawor, platan klonolistny. Drzewa te rosną zarówno na terenach miejskich (m.in. skwery, parki, cmentarz, pasy drogowe), jak i na terenach prywatnych. Ekspertyza dendrologiczna wykazała konieczność wykonania takich prac jak: usunięcie posuszu gałęziowego i konarowego; regulacja wiązań linowych; przeprowadzenie dodatkowych badań specjalistycznych pnia tomografem sonicznym; wyrównanie powstałego obrywu, aby umożliwić odpływ wody; usunięcie gałęzi kolidujących z elewacją i dachem budynków.
W przypadku drzew, głównym kryterium uznania ich za pomniki przyrody jest obwód pnia, mierzony na wysokości 130 cm. Dla przykładu - obwód pnia buka, dębu, lipy, platanu nie może być mniejszy niż 300 cm.