Osoby, których orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności wygasają 30 września 2024 r., aby zachować status osoby z niepełnosprawnością, muszą złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia najpóźniej do końca września 2024 r.! Aby nadal korzystać ze świadczeń wynikających z orzeczenia muszą też złożyć nowy wniosek o dane świadczenie wraz z zaświadczeniem, które potwierdza złożenie wniosku o nowe orzeczenie.
Nowe przepisy dotyczą wszystkich osób, których orzeczenie traci ważność 30 września 2024 r. Szczególnie istotne są dla posiadaczy tzw. covidowych orzeczeń, których termin z mocy prawa został wydłużony do końca września 2024 r.
Zgodne z nowymi przepisami, orzeczenia nie będą już przedłużane automatycznie, z urzędu. Aby nadal korzystać ze świadczeń i przywilejów wynikających z orzeczenia, należy złożyć wniosek o wydanie nowego orzeczenia do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Ważne, aby to zrobić w okresie ważności dotychczasowego dokumentu (w tym przypadku do 30 września).
Przewodniczący Zespołu wyda specjalne zaświadczenie, które potwierdzi złożenie wniosku. Będzie w nim również podana data, do kiedy obecne orzeczenie będzie ważne. Jeżeli wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności zostanie złożony w okresie ważności dotychczasowego orzeczenia, to zachowa ono ważność do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność. Orzeczenia, które wygasają 30 września 2024 r. mogą być przedłużone maksymalnie do 31 marca 2025 r.
Nowe przepisy wydłużają również do 31 marca 2025 r. termin ważności kart parkingowych, których termin ważności upływa 30 września 2024 r. czyli o 6 m-cy , licząc od dnia upływu maksymalnego terminu ważności orzeczeń.
Osoba, które chce nadal (po 30 września) otrzymywać świadczenia wynikające z orzeczenia (np. świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek pielęgnacyjny, zasiłek stały itp.) powinna złożyć nowy wniosek o dane świadczenie w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie wraz z zaświadczeniem otrzymanym od Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Co jeszcze się zmienia?
Nowe przepisy umożliwiają wcześniejsze złożenie wniosku o wydanie nowego orzeczenia. Będzie to można zrobić nawet 2 miesiące przed upływem terminu ważności dotychczasowego dokumentu (do tej pory było 30 dni). W przypadku osób poniżej 16 roku życia, wniosek będzie można złożyć nawet 3 miesiące przed wygaśnięciem dotychczasowego orzeczenia.
Przykład:
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane do 15 października 2024 roku. Wniosek o wydanie nowego orzeczenia należy złożyć do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności najpóźniej 14 października 2024 r.
Wyjątek stanowią orzeczenia dzieci. Ich ważność kończy się z dniem ukończenia przez dziecko 16. roku życia. Od tego wieku wydawane są orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, takie jak dla osób dorosłych.
Gdzie możesz złożyć wniosek?
Orzeczenia, legitymacje osoby z niepełnosprawnością, karty parkingowe dla mieszkańców Sopotu wydaje Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w Gdyni przy ul. Władysława IV 43, II piętro (budynek Republik dawniej Hossa).
PZON przyjmuje mieszkańców Sopotu w siedzibie Fundacji Nasz Przyjazny Dom w Sopocie ul. Władysława IV 1C. W okresie letnim – do 30 września 2024 r. PZON w Sopocie przyjmuje tylko w środy w godz. 9.00-14.00. Po 30 września 2024 r. w poniedziałki i środy w godz. 9.00-14.00.
W pozostałe dni PZON przyjmuje w siedzibie Zespołu w Gdyni.
Godziny przyjęć interesantów:
Kontakt z pracownikami PZON: tel. 58 880 83 77, 58 880 83 23, e-mail: pzon@gcz.gdynia.pl