Sopocki Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczął akcję, której celem jest popularyzacja idei rodzicielstwa zastępczego. W mieście pojawiły się kamienie z wymalowanym sercem i napisem „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą” oraz kontaktowym numerem telefonu.
Pracownicy MOPS zostawiają w różnych miejscach w Sopocie kamyki z napisem „Podaruj dziecku serce – zostań rodziną zastępczą”, a znalazców proszą o zrobienie zdjęcia kamyka i umieszczenia go na swoim profilu FB z hasztagiem #podarujdzieckuserce i oznaczeniem MOPS w Sopocie. Kamyk można zostawić w miejscu znalezienia, zabrać do domu lub przenieść w inne miejsce, aby ktoś jeszcze go znalazł. Na odwrocie jest także nr kontaktowy dla osób, które chciałyby dowiedzieć się więcej na temat funkcjonowania rodzicielstwa zastępczego. Wszelkich informacji na ten temat, pod nr tel. 609 680 390, udzielają specjaliści Działu Pieczy Zastępczej. Sopocki MOPS zaprasza do współpracy małżeństwa, pary, singli nie tylko z Sopotu i zapewnia kompleksowe wsparcie dla rodzin zastępczych.
Jak funkcjonuje rodzina zastępcza?
Rodzina zastępcza przyjmuje dzieci na określony czas, potrzebny rodzicom naturalnym na rozwiązanie swoich trudności, np. podjęcia terapii uzależnień, znalezienia pracy, polepszenia warunków mieszkaniowych. Opiekunowie zastępczy otaczają dzieci troską i dają im poczucie bezpieczeństwa do czasu uregulowania ich sytuacji prawnej. Rodziny zastępcze otrzymują wsparcie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pomoc psychologiczną, zarówno dla rodziców jak i dla dzieci, pedagogiczną i prawną. Sopocki MOPS oferuje również udział w bezpłatnych szkoleniach, superwizji, możliwość dofinansowania do wypoczynku dzieci czy remontu mieszkania. Rodziny zastępcze otrzymują ustawowo co miesiąc środki na pokrycie kosztów utrzymania dziecka, a rodziny zawodowe dodatkowo comiesięczne wynagrodzenie.
Aby zostać rodzicem zastępczym należy spełnić kilka wymogów, m.in. posiadać stałe miejsce zamieszkania w Polsce, odpowiednie warunki mieszkaniowe, stałe źródło dochodu. Kandydat musi przejść szkolenie, a także przedstawić zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia umożliwiającym odpowiednią opiekę nad dzieckiem. Ważna jest motywacja i predyspozycje przyszłych rodziców oraz możliwość zapewnienia dziecku należytej opieki i szansy rozwoju.