Pokaz filmów feministycznych towarzyszący wystawie „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej" odbędzie się 5 listopada w Teatrze Atelier. Początek o godzinie 20.00. Wstęp wolny.
Pokaz skoncentruje się na prezentacji wybranych filmów, których tematyka dotyka problemów związanych z byciem kobietą i feministką na przestrzeni ostatnich 60 lat. Zaprezentowane zostaną realizacje powstałe w różnych latach oraz kontekstach politycznych oraz społecznych. Pokaz filmowy przeprowadzi widzów przez lata 60. XX wieku, a więc czasy Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, a nastepnie lata 90. XX i okres transformacji i zakończy sie na czasach współczesnych, w których kobiecość została zdefiniowana na nowo. Spotkanie filmowe odbędzie się 5 listopada 2024 r. w Teatrze Atelier. Pokaz poprowadzi i opatrzy autorskim komentarzem Paulina Olszewska. Początek o godzinie 20.00. Wstęp wolny.
Filmy wybrane zostały przez kolektyw kuratorski SemFem (Anka Leśniak, Karolina Majewska-Güde, Paulina Olszewska, Agnieszka Rayzacher, Dorota Walentynowicz), który przygotował wystawę „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej“ w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.
Podczas pokazu zaprezentowane będą filmy:
• „24 godziny Jadwigi L.", 1967 reż. Krystyna Gryczewska 14 min 20 sek.
• „Wanda Gościmińska – Włókniarka", 1975 reż. Wojciech Wiszniewski 20 min 30 sek.
• „Feministki polskie", 1990 reż. Grażyna Bryżuk, 20 min.
• „Siłaczki", 2018 reż. Marta Dzido, Piotr Śliwowski, fragment 20 min.
• „Kampania społeczna Fundusz Feministyczny", 2023, 2 min, reż. Monika Kmita.
„Wanda Gościmińska – Włókniarka" to inscenizowany film dokumentalny Wojciecha Wiszniewskiego, jedno z najlepszych dzieł tego utalentowanego, przedwcześnie zmarłego reżysera, którego najważniejsze filmy powstały w Wytwórni Filmów Oświatowych. Oryginalny formalnie, kreacyjny dokument zrealizowany został na kanwie historii Wandy Gościmińskiej, łódzkiej włókniarki, słynnej przodowniczki pracy, symbolu i produktu epoki socjalistycznej propagandy sukcesu. Odwołując się do tej postaci, socrealistycznego posągu z lat 50., Wiszniewski demaskuje fałsz i zakłamanie tamtych czasów oraz mechanizmy, w których człowiek przestaje już być osobą, a staje się narzędziem ideologicznej manipulacji. Autorem zdjęć do tego intrygującego filmu jest zdobywca Oscara (55th Academy Awards) - Zbigniew Rybczyński. Film zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu „Cyfryzacja klasyków dokumentu" współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.
„Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej” to największa dotychczas zorganizowana prezentacja polskiej sztuki feministycznej ostatnich pięciu dekad. Na trzech piętrach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 31.01.2025 r. będą prezentowane prace blisko stu osób artystycznych. Ekspozycja obejmie dzieła reprezentujące różne formy wyrazu – od malarstwa i rzeźby, po instalacje, sztukę multimedialną oraz performance.