Rozpoczęła się trzecia edycja sopockiego Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. Do 15 listopada br. uczniowie mogą zgłaszać projekty, które uczynią ich szkoły jeszcze bardziej przyjaznymi i inspirującymi. O tym, które propozycje zostaną zrealizowane, zdecydują uczniowie podczas głosowania na początku grudnia. Każda szkoła ma do dyspozycji 20 tys. zł.
Młodzieżowy Budżet Obywatelski to część środków wydzielona z Sopockiego Budżetu Obywatelskiego, przeznaczona na realizację projektów zgłoszonych i wybranych przez uczniów sopockich szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Organizacją zajmuje się Młodzieżowa Rada Miasta Sopotu. Pierwsza edycja odbyła się w 2022 r. Pomysł zrodził się z rozmów z młodzieżą.
- Młodzi potrzebują poczucia sprawczości, chcą mieć wpływ na najbliższe otoczenie - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu, pomysłodawczyni Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego. - Frekwencja w 2. edycji wyniosła ponad 75 procent i była o 20 procent wyższa, niż rok wcześniej. To pokazuje, że młodzi uwierzyli w ideę szkolnego budżetu. Jestem przekonana, że również w tym roku nasi uczniowie zgłoszą ciekawe propozycje. Zachęcam do włączenia się w tę inicjatywę. Zgłaszajcie pomysły, które pozwolą Wam rozwijać umiejętności i pasje, o których zawsze marzyliście, czy to w dziedzinie nauki, sztuki, sportu czy też technologii.
Na propozycje zgłoszone w ramach 3. edycji Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego uczniowie będą głosować w dniach 2 - 6 grudnia 2024 r. Każda szkoła ma do dyspozycji 20 tys. zł. Dopuszcza się realizację dwóch lub więcej projektów w danej placówce, zgodnie z kolejnością zdobytych głosów.
Spośród projektów, które zostały wybrane do realizacji podczas głosowania w dotychczasowych edycjach szkolnego budżetu obywatelskiego są m.in.: strefy ciszy i relaksu, szkolny radiowęzeł, zamykane szafki dla uczniów, podświetlany napis przed wejściem do szkoły, doposażenie auli, siłowni i hali sportowej, budowa “zielonej” sali gimnastycznej czy sklepik prowadzony przez uczniów.