Projekt Biblioteki Sopockiej „Z chłopów my wszyscy” poświęcony literaturze o ludności chłopskiej dobiega końca, ale zanim przyjdzie czas na podsumowanie, to w listopadzie Sopoteka zaprasza jeszcze na dwa wydarzenia.
Pierwsze z nich odbędzie się 13 listopada, o godz. 17.00, dokładnie w setną rocznicę otrzymania przez Władysława Reymonta literackiego Nobla za powieść „Chłopi” i będzie to aktorska interpretacja wybranych fragmentów książki.
Performatywne czytania z udziałem aktorów to dobrze znana forma wydarzeń dla stałych bywalców Sopoteki. Od trzech lat regularnie odbywa się tu głośne czytania klasyki literatury pod nazwą Poczytaj mi, a raz w miesiącu aktorzy Teatru Wybrzeże czytają współczesne sztuki dramatyczne w cyklu Teatr przy Stole.
W Sopotece wybrane fragmenty powieści przeczytają aktorzy Piotr Łukawski oraz Karolina Trębacz, a towarzyszyć im będą bibliotekarze. Tekst będzie tłumaczony na PJM.
Kolejne wydarzenie w repertuarze projektu to spotkanie autorskie z dr. Maciejem Jakubowiakiem, eseistą, pisarzem, wicenaczelnym redaktorem magazynu „Dwutygodnik”, autorem książek, m.in. mającego niedawno premierę autobiograficznego eseju „Hanka. Opowieść o awansie”. To właśnie tego tytułu będzie dotyczyła rozmowa w Sopotece.
Z pisarzem 15 listopada o godz. 18.00 będzie rozmawiać Aleksandra Lamek. Rozmowa będzie tłumaczona na PJM.
Maciej Jakubowiak na warsztat bierze losy swojej rodziny, ale własna historia jest dla niego jedynie punktem wyjścia do przyjrzenia się awansowi społecznemu w szerszym ujęciu. Autor przygląda się życiu swoich dziadków i matki, tytułowej Hanki, jednocześnie poświęcając sporo miejsca realiom, w których przyszło im żyć.
Jest więc mowa o edukacji w Polsce po II wojnie światowej, ewolucji praw dziecka na przestrzeni dekad, popularyzacji sportu w PRL-u, industrializacji Śląska czy transformacji po 1989 r. Wielka historia jest tu jedynie tłem dla historii rodzinnej, a główny temat książki stanowi awans kolejnych pokoleń.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
18 listopada o godz. 16.30 w Przylesiu (ul. 23 Marca 32) odbędzie się spotkanie podróżnicze z Jakubem Kochanem dotyczące Cypru.
Jakub Kochan to nie tylko zapalony turysta, ale i sympatyk Klubu Turystyki Pieszej „Bąbelki”, z którym związany jest od 2007 r. Choć zaczynał od pieszych wędrówek po Polsce, jego pasja do podróżowania zabrała go znacznie dalej – w świat.
Z wykształcenia jest absolwentem Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, z serca i duszy podróżnikiem. Podczas spotkania w Przylesiu opowie o swoich wyprawach i inspiracjach. Podróże są dla niego sposobem na odkrywanie nowych kultur, poznawanie ciekawych ludzi i przeżywanie niezapomnianych przygód.
Magdalena Adamus i Katarzyna Czajka-Kominiarczuk, autorki podcastu Czytu Czytu, gościć będą 19 listopada o godz. 18.00 w Sopotece. Będzie to ostatnie spotkanie w ramach projektu #czytam, w którym przyglądamy się książkom w różnych mediach.
Na spotkaniu mowa będzie m.in. o tym, czy formuła podcastu jest odpowiedzią na zabiegane czasy, w jaki sposób dobierać tematy do podcastów i czy są jakieś złote zasady, których powinno się przestrzegać przy ich nagrywaniu.
Spotkanie poprowadzi Kamila Chmara.
Katarzyna Czajka-Kominiarczuk – z wykształcenia socjolożka i historyczka. Od 2009 r. prowadzi blog poświęcony kulturze popularnej „Zwierz Popkulturalny”. Tworzy podcast „Jeszcze słowo”, a także współtworzy podcasty „ZVZ”, „Wtem, piosenka” i „Czytu Czytu”. Autorka książek, m.in. Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej i Seriale. Do następnego odcinka. W radiu RMF Classic prowadzi poświęconą serialom audycję „Uniwersum”.
Magdalena Adamus – twórczyni internetowa, tłumaczka audiowizualna. W internecie tworzy pod nazwą Catus Geekus, a w swoich social mediach zajmuje się mówieniem o tłumaczeniach, popkulturze, literaturze popularnej i obserwacją rynku wydawniczego. Współprowadzi podcast literacki Czytu Czytu. Niegdyś youtuberka, dziś instagramerka i tiktokerka.
Fot. materiały Biblioteki Sopockiej