Mówi się, że grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły – cóż, dzięki grudniowej ofercie Biblioteki będzie tylko miły! Bibliotekarze zapraszają różnorodne wydarzenia: od kolejnego spotkania w ramach cyklu Poczytaj mi, przez spotkania autorskie, warsztaty czy koncert Chóru Kameralnego Hibike. W grudniu kończą się także dwa duże projekty, które Biblioteka realizowała przez cały rok, czyli „Z chłopów my wszyscy" oraz „To właśnie baśnie".
• „Łódź. Ziemia wymyślona". Spotkanie z Błażejem Ciarkowskim Sopoteka, (3 grudnia, godz. 18.00, Sopoteka)
Łódź to miasto, które od dekad fascynuje i wzbudza silne emocje. To właśnie tu wzrastały i upadały wielkie fabryki i związane z nimi fortuny, powstawały imponujące wille i pałace, tworzyły się artystyczne legendy. Co z nich zostało? Jaką opowieść słyszymy dziś, przybywając do Łodzi? Jakie mity i wydarzenia dały jej przydomki „miasta amerykańskiego”, „miasta przeklętego” czy „ziemi obiecanej”? O tym, jak tworzą się miejskie legendy, porozmawiamy 3 grudnia w Sopotece. Spotkanie poprowadzi Weronika Wieczorek.
• Nieprzezroczyste. Spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską (5 grudnia, godz. 18.00, Sopoteka)
W grudniu odbędzie się ostatnie wydarzenie w ramach projektu Z chłopów my wszyscy: spotkanie autorskie z Agnieszką Pajączkowską, podczas którego porozmawiamy o jej najnowszej książce Nieprzezroczyste. Historie chłopskiej fotografii. Wspólnie zastanowimy się nad tym, ile informacji można wydobyć ze starych zdjęć i co mówią nam one po latach, jaka była rola fotografii i fotografów w wiejskiej społeczności i dlaczego zdjęć przedstawiających naszych chłopskich przodków zachowało się tak niewiele do dnia dzisiejszego. Zapraszamy! Rozmowę poprowadzi Weronika Wieczorek. Spotkanie będzie tłumaczone na polski język migowy.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
• Krąg kobiet i tworzenie mapy marzeń (sobota, 7 grudnia, godz. 14.00 Broadway)
Zapraszamy do wzięcia udziału w kręgu kobiet i do sporządzenia własnej mapy marzeń na przyszły rok. Spotkanie poprowadzi Alena, bibliotekarka pracująca w Broadwayu. Podczas wydarzenia stworzymy własne osobiste mapy marzeń, będziemy wizualizować, komunikować się i marzyć – odważnie i pięknie. W tym celu wykorzystamy magiczną energię kobiecego kręgu. Zapisy pod adresem mailowym: broadway@mbp.sopot.pl
• Święta w Sopocie w XX wieku. Opowieść Tomasza Kota (Przylesie, 10 grudnia, godz. 17.00)
Zapraszamy na spotkanie z Tomaszem Kotem – dziennikarzem, fotografem, a obecnie autorem książek i artykułów o dziejach Sopotu. Tomasz opowie o tym, jak wyglądały Święta Bożego Narodzenia w sopockim kurorcie na przełomie wieków. Dowiedz się, jakie były ówczesne rozrywki i zwyczaje, jak ubierano się na świąteczne okazje, co znajdowano pod choinką oraz – co najważniejsze – kto przynosił prezenty.
• Bałtyk. Na drugim brzegu. Spotkanie z Barabaszem Opałką (Sopoteka, 11 grudnia, godz. 18.00)
Zapraszamy na prelekcję i rozmowę na temat projektu fotograficznego Barabasza Opałki Bałtyk. Na drugim brzegu. Projekt opowiada o tym, jak wygląda „druga strona” Bałtyku. To, co dla nas, Polaków, jest znane i codzienne, dla naszych ośmiu bałtyckich sąsiadów może być zaskakujące. Podobnie w drugą stronę: mamy stereotypowe wyobrażenie na temat tego, jak wygląda wybrzeże w Szwecji czy w Niemczech. A ile mamy wspólnego? Czy Bałtyk nas dzieli, czy może łączy? Co się znajduje na drugim brzegu? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas spotkania.
• Bestiariusz słowiański. Spotkanie z Witoldem Vargasem (Sopoteka, 13 grudnia, godz. 18.00)
Wydarzenie będzie się składać z dwóch części. Najpierw Witold Vargas porozmawia z Anną Juozulinas o baśniach i mitach: ich źródłach, roli i funkcjach, jakie pełniły. W drugiej części spotkania zaproszony gość zaprezentuje publiczności swoje umiejętności zawodowego bajarza i przedstawi wybraną przez siebie opowieść.
Projekt jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
• Spotkania z Japonią — Bunka bez tajemnic
W grudniu podczas Spotkań z Japonią czekają nas dwa wyjątkowe wydarzenia: koncert Chóru Kameralnego Hibike, podczas którego w Sopotece będą rozbrzmiewać utwory znane z anime, oraz osobista opowieść naszej prowadzącej, Ani Juozulinas, o wrażeniach z wymarzonej wyprawy do Japonii. Będzie ciekawie!
7 grudnia o godz. 15.00 (w sobotę) w Sopotece odbędzie się koncert Chóru Kameralnego Hibike. Chór Kameralny Hibike 響け合唱団 to żeński zespół założony 10 lat temu przez Katarzynę Jaskólecką w Poznaniu. Chórzystki, zafascynowane kulturą i językiem Kraju Kwitnącej Wiśni, specjalizują się w wykonywaniu utworów japońskich kompozytorów. Hibike, co w języku japońskim oznacza „wybrzmiewaj”, stawia sobie za cel promocję piękna japońskiej muzyki i pokazanie jej różnorodności. Podczas koncertu w Sopotece Hibike zaprezentuje utwory znane z anime.
Z kolei 30 grudnia o 16.30 nasza prowadząca, Ania Juozulinas, podzieli się swoimi wrażeniami z październikowej wyprawy do Japonii. Podczas spotkania Ania opowie o tym, jak taką podróż zorganizować, co warto zobaczyć oraz na co się przygotować podczas pobytu w Japonii.
A jeżeli szukacie wydarzeń, które pozwolą wam poczuć atmosferę nadchodzących Świąt... to Biblioteka przygotowała trzy propozycje:
• Świąteczne pojednanie. Spektakl teatru profilaktycznego Kurtyna (Broadway, 19 grudnia o 17.00)
Teatr Profilaktyczny Kurtyna jest jednym z najstarszych, a na pewno najbardziej znanym teatrem profilaktycznym w Polsce. Założony 24 lata temu przez Macieja Berniaka istnieje nieprzerwanie do dzisiaj, realizując przedstawienia i warsztaty profilaktyczne na terenie całej Polski. Od wielu lat stara się w przystępny i interesujący sposób prezentować zagrożenia, na jakie narażony jest współczesny młody człowiek. Przedstawia drogi rozsądnego i lepszego życia, pozytywne wzorce postępowania oraz wymagania stawiane dzieciom przez świat ludzi dorosłych. Zapisy: broadway@mbp.sopot.pl
• Malarstwo dekoracyjne petrykiwka. Warsztaty malowania bombek (Broadway, 20 grudnia o godz. 12.00)
Malarstwo Petrykiwka, czyli „petrykiwka”, to ukraińskie dekoracyjne i zdobnicze malarstwo ludowe, które powstało w rejonie Dniepru we wsi Petrykiwka, znanej z wyjątkowego rodzaju malarstwa dekoracyjnego. Wcześniej zdobiono nim mieszkania, instrumenty muzyczne czy przedmioty użytku codziennego. Dziś elementy tych wzorów można spotkać na wielu rzeczach, a petrykiwka stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Ukrainy na świecie. W 2013 roku malarstwo dekoracyjne z Petrykiwki zostało wpisane na listę dziedzictwa UNESCO.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy pod adresem broadway@mbp.sopot.pl
• Zgubiona marchewka. Biblioteczna zabawa świąteczna w Sopotece (20 grudnia, w godz. 9.00-20.00)
Zapraszamy wszystkich amatorów (dzieci, młodzież i osoby dorosłe) naszych bibliotecznych zabaw do udziału w kolejnych poszukiwaniach! Tym razem bałwanek w szale świątecznych przygotowań pogubił gdzieś w Sopotece swoje rzeczy, a przecież nie może w Święta wystąpić bez nosa i czapki! Pomóż mu znaleźć zgubione przedmioty i odbierz świąteczny upominek. Wstęp wolny, więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się od bibliotekarzy w Sopotece.
Informacje o wszystkich wydarzeniach znajdują się na stronie www.mbp.sopot.pl