Towarzystwo Przyjaciół Sopotu zaprasza na różnorodne wydarzenia do Dworku Sierakowskich. Wstęp jest wolny.
W galerii Towarzystwa Przyjaciół Sopotu zostanie otwarta wystawa malarstwa Marka Okrassy. Artysta, mimo że urodzony w Częstochowie, całe życie związany jest z Sopotem. W 2005 r. był laureatem przyznanej wówczas po raz pierwszy Sopockiej Muzy dla młodych twórców. W Dworku zaprezentuje po raz pierwszy płótna z nowego cyklu „Green Screen”. W świecie filmu czy telewizji to określenie (stosowane wymiennie z chroma key czy blue box) oznacza – w dużym uproszczeniu – zastąpienie jednolitego tła (zielonego lub niebieskiego) innym obrazem.
Co i czym zastąpił Okrassa w swojej twórczości? Dla odbiorców jego dotychczasowych dokonań ekspozycja może być zaskoczeniem. Znany od lat pogodny nastrój scen rodzajowych zastąpiła refleksja nad przemijaniem. „Permanentne święto dostatku światła, wyłaniających się z niego kształtów i barw” – jak pisał o Okrassie Kazimierz Nowosielski, zastąpiły ciemne kolory. Z właściwą sobie wnikliwością zagląda twórca w miejsca ukryte przed ludzkim wzrokiem, jednak tym razem nie dokumentuje radosnych zabaw. Przygląda się swoim bohaterom w sposób dojrzały, choć jak i wcześniej – czuły. To się w malarstwie Okrassy nie zmieniło – uważne patrzenie na swoich bohaterów, choć na pewno więcej w nim teraz melancholii.
Towarzystwo Przyjaciół Sopotu ma zaszczyt i przyjemność zaprosić na wspólną celebrację z okazji 50 lat istnienia. Historia TPS sięga 1974 r., kiedy to grupa aktywnych i zaangażowanych w życie miasta sopocian wyszła z inicjatywą utworzenia organizacji, która zrzeszałaby i aktywizowała środowiska twórcze Sopotu i skupiała je wokół kwestii rozwoju społecznego i kulturalnego miasta. 50 lat później wciąż spotykamy się w Dworku Sierakowskich, krzewiąc kulturę, aktywizując i jednocząc sopocian.
Czwartkowe Wieczory Muzyczne w Towarzystwie Przyjaciół Sopotu to 50 lat niezwykłej historii. Pierwszy koncert z tego cyklu odbył się 11 lipca 1974 r. Pomysłodawcą, organizatorem, prowadzącym, a nierzadko i wykonawcą jest od początku prof. Krzysztof Sperski, wykładowca Akademii Muzycznej w Gdańsku, który niestrudzenie przygotowuje dla wiernych słuchaczy kolejne muzyczne uczty, zapraszając na swoje koncerty artystów z całego świata, a także utalentowaną młodzież.
Profesor Sperski postanowił całą tę muzyczną historię ubrać w słowa i powstało kompendium wiedzy na temat Czwartkowych Wieczorów Muzycznych. Na podstawie zgromadzonych przez 50 lat materiałów, a przede wszystkim dzięki niezwykłej pamięci i ciężkiej pracy profesora Sperskiego, powstała książka, będąca uhonorowaniem 50 lat historii cyklu oraz tworzących go artystów.