53 uczestników z 8 krajów, 12 prelekcji, 2 warsztaty, 2 spacery i 1 wystawa zapełniły program październikowej wizyty w ramach projektu "Her Voice- Her Power, Our Future!”. Tym razem to sopocki kurort prezentował swoje najlepsze praktyki, sukcesy i wyzwania w zakresie zrównoważonego rozwoju, równości płci i strategii miasta w kontekście praw i pozycji kobiet. Sopot jako jedyne polskie miasto uczestniczy w tym międzynarodowym przedsięwzięciu, finansowanym z europejskiego programu CERV (Obywatele, Równość, Prawa i Wartości).
W trakcie dwóch dni międzynarodowi partnerzy zapoznali się z różnorodnymi zagadnieniami przedstawionymi z perspektywy kobiet. Okazało się, że są one aktualne również w kontekście ich krajów, regionów, miast i instytucji. W rozmowach i seminariach uczestniczyły m.in. Magdalena Cieślik- wiceprezydentka Sopotu, Oktawia Gorzeńska- wiceprezydentka Gdyni, Jolanta Szydłowska- Prezeska Zarządu Forum Pracodawców Północy, Małgorzata Wokacz-Zaborowska- Dyrektorka Pomorskiej Izby Rzemieślniczej MSP, profesor Natasza Kosakowska-Berezecka, Nina Gabryś- Jankowska- ekspertka w obszarze praw człowieka i równego traktowania. Podczas otwartych rozmów, seminariów przedstawiono dane, badania dotyczące kobiet m.in. ich udziału w polityce, partycypacji w życiu publicznym, wyzwaniom w zakresie równości płac. Rozmawiano również o koncepcji projektowania miast z uwzględnieniem potrzeb i bezpieczeństwa kobiet.
Inkluzywne projektowanie miast stanowi nowe wyzwanie i ma kluczowe znaczenie w rozwiązywaniu bieżących, wieloaspektowych wyzwań takich jak szybka urbanizacja, zmiany klimatu i nierówności społeczne. Zagadnienie jest stosunkowo nowe i wymaga zmiany standardowego i mocno zakorzenionego myślenia o przestrzeni. Liczymy, że uczestnicząc w projekcie HER VOICE jako Sopot wejdziemy na drogę wytyczania kierunku rozwoju polskich miast - mówiła Magdalena Cieślik, wiceprezydentka Sopotu, która powitała uczestników w przyjaznej przestrzeni przy Mamuszki 14.
Z dużym uznaniem spotkała się również inicjatywa sopockiego samorządu w zakresie wsparcia programu mieszkań chronionych dla osób z niepełnosprawnościami. Uczestnicy spotkali się z mieszkańcami domu przy ul. Haffnera i ich opiekunką, która opowiedziała m.in. o funkcjonowaniu tego typu placówki i potrzebach podopiecznych.
Interesujące wyniki przyniósł spacer połączony z warsztatami, które poprowadziła Ewelina Jaskulska, współtwórczyni Architektoniczek, które zajmują się projektowaniem włączającym przestrzeni miejskich. Korzystanie z przestrzeni publicznej jest uwarunkowane płcią. Badania przeprowadzone w Sopocie, wskazują na różnice w postrzeganiu miasta pomiędzy płciami. Punktem wyjścia tego procesu jest gromadzenie danych z podziałem na płeć, tak aby rozumieć wyzwania badanego obszaru i różnych grup społecznych. Zmiana w podejściu do projektowania przestrzeni publicznych skutkuje zmianami w przestrzeni społecznej, ekonomiczno-gospodarczej i lokalnych społeczności.
Także Sopockie organizacje pozarządowe – Fundacja Artformacja22 oraz Sopockie Centrum Integracji i Wsparcia Cudzoziemców zaprezentowały swoje najlepsze praktyki i sztandarowe działania skierowane m.in. do uchodźców i uchodźczyń z Ukrainy i Białorusi. Pokazano jak Sopot aktywnie wspiera integrację mieszkańców z obcokrajowcami, organizując akcje społeczne czy wydarzenia kulturalne.
Uczestnicy wzięli również udział w wytchnieniowych warsztatach bursztynniczych oraz odwiedzili Operę Leśną, gdzie poznali historię sopockiego kurortu z perspektywy międzynarodowych wydarzeń muzycznych. Ostatnim punktem programu była wizyta w Państwowej Galerii Sztuki, gdzie zaprezentowano wystawę „Chcemy całego życia. Feminizmy w sztuce polskiej”.
Celem projektu „Her Voice- Her Power, Our Future!” jest międzynarodowa promocja praw kobiet, równości płci, w tym równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, wzmocnienie pozycji kobiet i uwzględnianie aspektu płci, jego wpływu na zrównoważony rozwój.
W projekcie biorą udział: Narodowy Uniwersytet Edukacji Zdalnej (Hiszpania), Uniwersytet Sztuk Pięknych w Targu Mures (Rumunia), Gmina Miasta Sopotu (Polska), Stowarzyszenie Kultury Usamborgia (Włochy), Podjetniski Inkubator Kočevje (Słowenia), Stowarzyszenie JEAN MONNET (Francia), Region Saldus (Łotwa) oraz Akademia Europejska i Iberoamerykańska - Fundacja YUSTE (Hiszpania). Partnerem w randze obserwatora jest Lwowski Politechniczny Uniwersytet Narodowy (Ukraina). Każdy z uczestników projektu ma za zadanie zaprezentować własne działania i doświadczenia w zakresie szeroko pojętych praw kobiet.