Prezydentka Sopotu, Magdalena Czarzyńska-Jachim, powołała Radę Strategii. Ten nowy organ doradczy ma na celu wspieranie realizacji Strategii Rozwoju Miasta na lata 2022-2030.
Rada Strategii to zespół ekspertów z różnych dziedzin, w skład którego wchodzą samorządowcy, naukowcy, przedsiębiorcy, radni, przedstawiciele instytucji, organizacji, fundacji oraz organów doradczych. Ich wiedza i doświadczenie będą nieocenione przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących przyszłości Sopotu.
Głównym zadaniem Rady Strategii jest opiniowanie i doradzanie w sprawach związanych z realizacją Strategii Rozwoju Miasta na lata 2022-2030. Eksperci będą wspierać władze miasta w podejmowaniu decyzji dotyczących m.in.: inwestycji, rozwoju gospodarczego, polityki społecznej, ochrony środowiska.
Kolejne Rady – Kultury, Sportu i Biznesu – zostaną powołane na początku przyszłego roku. Ich zadaniem będzie skupienie się na konkretnych obszarach życia miasta i wypracowanie rozwiązań, które przyczynią się do dalszego rozwoju Sopotu.
- Sopot jest miastem obywatelskim, w którym decyzje podejmowane są wspólnie z mieszkańcami - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, prezydentka Sopotu. - Ważne jest, aby różne grupy społeczne mogły wyrażać swoje opinie i szukać wspólnych rozwiązań. Jestem przekonana, że dzięki wiedzy i doświadczeniu członków rad będziemy mogli jeszcze skuteczniej odpowiadać na wyzwania współczesności i tworzyć miasto przyjazne dla mieszkańców oraz atrakcyjne dla inwestorów.
Skład Rady Strategii:
Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030
Strategia Rozwoju Miasta Sopotu na lata 2022-2030 została przyjęta uchwałą Rady Miasta 22 grudnia 2022 r. W ramach prac nad dokumentem w 2020 r. zostały przeprowadzone warsztaty, m.in. z mieszkańcami, ze środowiskiem organizacji turystycznych i branżowych, a także z Radą Miasta. Strategia dostępna jest w sopockim Biuletynie Informacji Publicznej.
Sopot jest zobligowany do opracowania i przyjęcia strategii rozwoju gminy na podstawie ustawy o samorządzie gminnym. W dokumencie zostały określone najważniejsze cele rozwojowe Miasta do roku 2030. System realizacji strategii obejmuje m.in. coroczne raporty o stanie realizacji strategii oraz mechanizmy aktywnego angażowania interesariuszy do realizacji działań związanych ze strategią.