Około 40 słuchaczy Sopockiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie weźmie udział w projekcie Smart Senior w Smart City. Celem jest aktywizacja seniorów poprzez wykorzystanie otwartych danych w projektowaniu cyfrowych rozwiązań przyjaznych seniorom. Pierwsze spotkanie odbędzie się w piątek, 7 lutego 2025 r.
Celem projektu jest zwiększenie kompetencji cyfrowych seniorów poprzez naukę wykorzystania otwartych danych, sztucznej inteligencji i rozwiązań Smart City, a także rozwinięcie umiejętności tworzenia projektów wspierających funkcjonowanie seniorów w przestrzeni społecznej i rozwijających lokalną społeczność.
– To kolejny projekt realizowany w Sopocie, który nie tylko wzmocni kompetencje cyfrowe naszych seniorów, ale również zaangażuje ich do wspólnego wypracowania rozwiązań, które ułatwią im funkcjonowanie w codziennym życiu – mówi Magdalena Cieślik, wiceprezydentka Sopotu.
W ramach projektu Smart Senior w Smart City zaplanowano serię warsztatów z udziałem seniorów z SUTW, podczas których zidentyfikowane zostaną ich potrzeby i oczekiwania związane z wykorzystaniem technologii w codziennym życiu. Na podstawie zebranych informacji utworzone zostaną dwa dwudziestoosobowe zespoły projektowe.
Faza II, czyli realizacji projektu zakłada m.in.:
co-creation, czyli wspólne opracowanie pomysłów na praktyczne zastosowanie otwartych danych i usprawnienie funkcjonowania seniorów w zakresie Smart City. Poprzez identyfikację potrzeb seniorów, zebranie pomysłów rozwiązań i zapoznanie z możliwościami najnowszych technologii zespoły seniorów stworzą projekty idealnie dopasowane do ich potrzeb.
Wykorzystanie otwartych danych. Przykładowe projekty mogą obejmować: tworzenie interaktywnych map miejsc przyjaznych seniorom (np. kawiarnie z dużymi czcionkami, parki z ławkami, sklepy z szerokimi alejkami).
Aplikacje mobilne: opracowanie prostych aplikacji ułatwiających codzienne czynności (np. przypomnienia o wizytach lekarskich, wyszukiwanie wydarzeń kulturalnych).
Smart city: poszukiwanie rozwiązań pozwalającym seniorom na praktyczne wykorzystanie możliwości oferowanych przez smart city. Przykładowe tematy to: korzystanie z paczkomatów, umawianie wizyt online (np. w przychodni, urzędzie), sprawdzanie rozkładu jazdy komunikacji miejskiej, zakup biletów i planowanie podróży.
Użycie sztucznej inteligencji do wsparcia przy tworzeniu projektów – tworzenie wstępnego planu, ewaluacja pomysłów, wizualizacja projektowanych rozwiązań, wsparcie w analizie danych.
Praca z programami multimedialnymi w celu opisania i wizualizacji projektów – wykorzystanie programów Cap Cut, Power Point lub Prezentacja Google, Canva do zaprezentowania wizualizacji i konceptów wypracowanych przez seniorów rozwiązań.
Warsztaty praktyczne: cały proces zostanie przeprowadzony w formie warsztatów/ konsultacji, podczas których seniorzy nauczą się podstawowych umiejętności związanych z pracą z danymi (np. korzystanie z informacjami, które zostaną przetworzone w prosty wizualny język do praktycznych zastosowań).
Faza III: Prezentacja efektów
Konferencja: zorganizowanie konferencji, podczas której zespoły zaprezentują swoje projekty szerszej publiczności.
Publikacja materiałów: przygotowanie materiałów promocyjnych (np. artykuły, filmy) dokumentujących proces tworzenia projektów i osiągnięte wyniki.
Przykładowe działania i narzędzia:
Pierwsze spotkanie informacyjne odbędzie się w piątek, 7 lutego 2025 r., w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sopocie, ul. Kościuszki 22/24, sala nr 4, o godz. 12.00.