W związku z planami rozwoju działalności uzdrowiskowej w Sopocie planowane jest wykonanie drugiego odwiertu solankowego. Spółka miejska AQUA-Sopot – eksploatator solanki – przygotowuje się do wykonania odwiertu i jednocześnie ogłasza konkurs na jego nazwę. Powinna był oryginalna, nawiązywać do historii i podkreślać wyjątkowość miasta. Konkurs trwa do 5 maja 2025 r. Na autorów lub autorki najlepszych propozycji czekają nagrody.
Wydobywanie solanki jest zaliczane do zadań górnictwa, które na co dzień kojarzone jest raczej z węglem czy ropą. Wzorem górników, którzy kopalnianym szybom nadają nazwy i imiona, AQUA-Sopot Sp. z o.o. przygotowując się do wykonania drugiego odwiertu solanki w Sopocie, ogłosiła konkurs na jego nazwę. Powinna ona nawiązywać do historii, tradycji uzdrowiskowych oraz kuracyjnego charakteru miasta. Musi być oryginalna, łatwo zapadająca w pamięć, podkreślająca wyjątkowy charakter miasta-uzdrowiska, a przy tym krótka i dźwięczna, maksymalnie trzywyrazowa. Autor lub autorka najlepszej propozycji otrzyma voucher dla dwóch osób na całodzienne wejście do strefy SPA w Sopotorium Medical Resort.
Pomysły na nazwę należy przesyłać na adres e-mail: konkurs@aqua-sopot.com.pl, z dopiskiem w tytule e-maila: „Konkurs na nazwę odwiertu solankowego”. Zgłoszenia konkursowe będą przyjmowane do 5 maja 2025 r.
Więcej informacji i regulamin konkursu znaleźć można na stronie: AQUA-Sopot - konkurs. Organizatorem konkursu jest AQUA-Sopot Sp. z o.o., eksploatator sopockiej solanki. Partnerami: Miasto Sopot oraz Sopotorium Medical Resort.
Sopocka solanka wypływająca samoistnie ze Zdroju św. Wojciecha, przy ul. Bitwy pod Płowcami, z głębokości 800 m, została uznana za leczniczą solankę jodkową. Charakteryzuje się wysokim stopniem mineralizacji (łączna zawartość substancji mineralnych 42,7 g/l), w tym wysoką zawartością chlorku sodu (chlorki 25,29/1) i jodków (2,56 mg/I). Ponadto zawiera znaczące dla oddziaływania biochemicznego zawartości wapnia (2384,8 mg/I) oraz magnezu (1203 mg/I). Woda ta, zaklasyfikowana jako 4,2% woda chlorkowo-sodowa (CI-Na), jodkowa, może być wykorzystywana w lecznictwie uzdrowiskowym, zgodnie ze wskazaniami lekarskimi do kąpieli indywidualnych i zbiorowych (w basenach) oraz do inhalacji. Jej unikalne właściwości lecznicze wykorzystywane są w hydroterapii, kosmetologii i medycynie naturalnej. Solanka z Sopotu jest ceniona i wykorzystywana przez różne instytucje i ośrodki zdrowia, takie jak Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie, Sanatorium MSWiA, Uzdrowisko Sopot Sp. z o.o., Sopotorium, Sopocki Klub Żeglarski i Fundacja Sport na Zdrowie, Sopocki Ośrodek Żeglarski - Sopot 34, Zespół Szkół Specjalnych nr 5, MOSiR Sopot, Sopocka Organizacja Turystyczna, Invicta Sp. z o.o. oraz Miasto Sopot. Odbiorcami są także ośrodek Ostrzyce Spa na Kaszubach oraz Port Zdrowia w Szemudzie. Na bazie solanki powstają również kosmetyki.
Rozcieńczona solanka jest dostępna do picia w Pijalni Wód Solankowych w Domu Zdrojowym. W Parku Południowym słona sopocka woda wypływa z grzybków solankowych i jest wykorzystywana do inhalacji. Podobnie na błoniach i w ogrodzie Muzeum Sopotu, gdzie w 2023 roku ustawiono solankowe tężnie.