Harmonogram majowych wydarzeń w Bibliotece prezentuje się bardzo bogato. Nie zabraknie twórczych aktywności, spotkań autorskich z pisarzami i pisarkami z różnych światów literackich, wykładów psychologicznych oraz spacerów. W Kocu i Książce odbędzie się także cykl spotkań Świętowanie Afryki promujących różnorodność, bogactwo kulturowe i globalne znaczenie tego kontynentu z okazji przypadającego 25 maja Dnia Afryki. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale na zajęcia warsztatowe ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy.
Spotkania autorskie
6 maja, 18:00, Sopoteka
Japonia. Kraj możliwości. Spotkanie autorskie z Zofią Jurczak
Co zrobić, gdy plany dotyczące wielkiej podróży zaczynają się sypać? Jak poruszać się po Japonii, by nie pominąć tego, co ukryte między atrakcjami z przewodników? O tym i o wielu innych aspektach podróżowania po Japonii opowie Zofia Jurczak, autorka książki Japonia. Kraj możliwości.
W rozmowie, którą poprowadzi Anna Juozulinas, pojawią się zarówno wielkie miasta i prowincjonalne miasteczka, jak i słynne zabytki oraz małe świątynie ukryte w miejskiej zabudowie. Będzie też o tym, jak przygotować się do pierwszej podróży i co zobaczyć, gdy odwiedziło się już „wszystko”.
7 maja, 12:30, Sopoteka
Spotkanie autorskie z Elżbietą Downarowicz
Elżbieta Downarowicz jest autorką powieści o takich jak Aleksandra, Ela, Monika, Marta oraz kryminalno-sensacyjnych Cecylia i Celina.
Swoje bohaterki stawia przed trudnymi wyborami, a czytelnikom zapewnia pełen wachlarz emocji. Spotkanie z pisarką, która nie boi się wyzwań i chętnie sięga po nowe gatunki poprowadzi Daria Szopa.
8 maja, 18:00, Sopoteka
Spotkanie autorskie z Martą Matyszczak
Marta Matyszczak to autorka m.in. cyklu „Kryminał pod psem”, w skład którego wchodzi książka „Sopot w trzech aktach”.
Tematem spotkania będzie najnowsza książka „Przepraszam, ja już nie żyję”. Wspólnie zastanowimy się, czy literatura rozrywkowa może w trafny sposób diagnozować problemy współczesnego świata, a także porozmawiamy o terapeutycznej mocy śmiechu i o tym, jak dobrać odpowiednie proporcje kryminału i komedii, by stworzyć lekturę idealną. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lamek. Będzie możliwość zakupu własnego egzemplarza książki.
12 maja, 18:00, Sopoteka
O sprawach najważniejszych. Spotkanie autorskie z Justyną Dąbrowską
Justyna Dąbrowska to psycholog, psychoterapeutka, redaktorka, autorka wywiadów i książek takich jak „Nie ma się czego bać”, „Miłość jest warta starania” czy „Zawsze jest ciąg dalszy. Rozmowy z psychoterapeutami”. Tematem spotkania będą kwestie najważniejsze: wartości, sens życia i miłość. Spotkanie poprowadzi Karolina Romanowska.
Rozmowa będzie tłumaczona na polski język migowy przez Beatę Pukło.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
22 maja, 18:00, Sopoteka
Czytaj i śledź: spotkanie autorskie z Maciejem Siembiedą
Czytaj i śledź to nowy cykl spotkań autorskich w Sopotece skierowanych przede wszystkim do miłośników i miłośniczek kryminałów i thrillerów. W ramach projektu rozmawiamy z najwybitniejszymi i najbardziej poczytnymi polskimi autorami, specjalizującymi się w powieściach z dreszczykiem. Będziemy dyskutować o literackich inspiracjach, modzie na pisanie kryminałów, trudnych debiutach i o tym, co bardziej działa na wyobraźnię: prawda czy fikcja.
Drugim gościem cyklu będzie jeden z ulubionych pisarzy sopocian: Maciej Siembieda. Porozmawiamy oczywiście o książkach, m.in. o najnowszej części z Jakubem Kanią, o uwikłaniu w historię, o wpływie przeszłości na nasze życie i o wielu innych ciekawych rzeczach. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lamek. Na miejscu będzie możliwość zakupu książek autora.
27 maja, 18:00, Sopoteka
„Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”. Spotkanie autorskie z Adamem Zadwornym
To była największa katastrofa morska w historii powojennej Polski: 14 stycznia 1993 roku zatonął prom MF Jan Heweliusz. Z ponad sześćdziesięciu osób, które brały udział w rejsie, przeżyło jedynie dziewięć – pozostałe utonęły w lodowatych wodach Bałtyku. Kto zawinił? Ile kłamstw i mitów narosło wokół historii feralnego promu, nazywanego przez marynarzy „pływającą trumną”? I czy dziś, 32 lata po tamtej tragedii, możemy w końcu skonfrontować się z prawdą o jej przyczynach? Adam Zadworny, dziennikarz związany m.in. z Gazetą Wyborczą, podjął próbę rozwikłania tajemnic związanych z zatonięciem Heweliusza. Przejrzał tysiące stron akt sądowych, rozmawiał z ocalałymi marynarzami, dotarł do ówczesnych decydentów. Minuta po minucie odtworzył przebieg katastrofy, przeanalizował historię promu od momentu jego wybudowania aż do zatonięcia oraz wytropił ślady zatajonych podczas procesu faktów – właśnie tak powstała książka „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”, o której porozmawiamy z autorem w Sopotece. Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lamek.
Spacery
8 maja, 17:00, Koc i książka (Kazimierza Wielkiego 14) (na zapisy)
Spacer dźwiękowy po Sopocie. Odkrywamy audiosferę nadmorską
Zapraszamy na prelekcję i wyjątkowy spacer z Martą Michalską, badaczką dźwięków w przeszłości, podczas których będziemy wsłuchiwać się w dźwięki naszej okolicy i poznawać miasto z perspektywy dźwięków.
Podczas prelekcji wprowadzającej w temat dźwięków oraz później – w praktyce, na spacerze – zastanowimy się wspólnie, czym odróżnia się audiosfera Dolnego Sopotu od innych dzielnic i miast, jakie dźwięki są charakterystyczne dla Sopotu, a jakie można określić jako typowe dla miejskiego życia w ogóle. Porozmawiamy o tym, dlaczego pewne dźwięki są dla nas przyjemne, a inne nieprzyjemne, na ile są to obiektywne, a na ile subiektywne odczucia. Odkryjemy, w jaki sposób i przy użyciu jakich narzędzi możemy dbać o nasze otoczenie dźwiękowe.
W czasie rozmowy zastanowimy się także, w jaki sposób literatura pomaga nam ćwiczyć naszą wyobraźnię dźwiękową.
Na spacer zapraszamy w wygodnych strojach i butach, a w przypadku deszczu – z parasolami lub odpowiednimi kurtkami. Spacer będzie trwał około 45 minut, będziemy chodzić wolnym tempem po twardej nawierzchni i po plaży, trasa nie będzie wymagająca. Integralną częścią spaceru jest krótkie wprowadzenie teoretyczne i opowieść o książce i badaniach Marty Michalskiej.
W spacerze mogą uczestniczyć wszyscy (uczestnicy poniżej 16 roku życia z dorosłą osobą towarzyszącą). Spacer odbędzie się w ramach cyklu Wyjątkowi – o zdrowiu inaczej.
10 maja, 12:00, Przylesie (23 Marca 32)
Nieistniejące zakłady przemysłowe w Sopocie. Spacer z Tomaszem Kotem
Tomasz Kot – niegdyś dziennikarz i fotograf, dziś autor książek i artykułów poświęconych historii Sopotu oraz bibliotekarz tym razem zabierze uczestników w podróż po mniej znanym obliczu kurortu. W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca, w których kiedyś tętniło życie przemysłowe: cegielnie, zakłady Sopotplast, browar i inne nieistniejące już przedsiębiorstwa. To opowieść o przeszłości ukrytej w przestrzeni miasta – o fabrykach, które zniknęły, ale pozostawiły ślady w historii i pamięci mieszkańców.
Wstęp wolny, zbiórka przed filią (na ul. 23 Marca 32).
Zajęcia warsztatowe
8 maja, 17:00, Przylesie (23 Marca 32)
warsztaty z tworzenia motanek
Zapraszamy na warsztaty robienia motanek, czyli słowiańskich talizmanów ochronnych, które od wieków towarzyszyły naszym przodkom w ważnych momentach życia.
Zbliża się czas letnich wypraw, urlopów i małych wielkich przygód, dlatego stworzymy motankę Podróżniczkę, czyli specjalny talizman chroniący w drodze. To niewielka, lekka laleczka, którą można zabrać do plecaka lub walizki, by strzegła nas w podróży, odpędzała złe energie i przypominała o naszym domu i korzeniach, gdziekolwiek jesteśmy. Nie trzeba mieć żadnego doświadczenia: wszystko pokażemy krok po kroku. Czasem wystarczy tylko kawałek materiału, trochę nici i dobre intencje, by powstało coś naprawdę wyjątkowego.
Prowadząca warsztaty Alena Yanukovich jest pasjonatką słowiańskich tradycji i rękodzieła, od lat zgłębia tajniki słowiańskich obyczajów, a jej misją jest przekazywanie wiedzy o dawnych rytuałach, które niosą ze sobą nie tylko historie, ale także głębokie znaczenie duchowe.
12 maja, 17:30, Literacka (Kraszewskiego 26)
Wyszywamy w bibliotece. Warsztaty haftu płaskiego dla każdego
Biblioteka to dobre miejsce na spotkania lokalnej społeczności. Wykorzystajmy wspólną przestrzeń, by się spotkać i… powyszywać! Kto dał się kiedykolwiek wciągnąć w haft ręczny, ten już wie, jakie to wyciszające i wdzięczne zajęcie. A kto jeszcze nie, ma okazję spróbować, do czego serdecznie zachęcamy.
Warsztaty są przeznaczone dla wszystkich w wieku 8+ (młodsze dzieci mogą wziąć udział pod opieką osoby dorosłej). Wszystkie potrzebne materiały i narzędzia będą dostępne na miejscu.
Osoby początkujące zaczną od kilku prostych ćwiczeń, natomiast kto ma już za sobą pierwsze kroki, od razu będzie mógł się zabrać za haftowanie wybranego motywu. Każdy uczestnik wyszyje inspirowany naturą (lub własną wyobraźnią) mały obrazek na tkaninie, który zabierze ze sobą do domu. Zajęcia poprowadzi Klaudyna Rozborska, twórczyni pracowni Małe Rzeczy w Sopocie, w której dzieli się miłościa do szycia, szydełkowania, haftowania i filcowania.
15 i 29 maja, 17:00, Przylesie (23 Marca 32)
Szydełkowanie
Warsztaty dla wszystkich, którzy chcą poznać tajemnicę zapętlania nici. Pod okiem kierowniczki Przylesia, Marii, będzie można przejrzeć stare i nowe wzory robótek, podzielić się pomysłami i doświadczeniem, porozmawiać i rozwinąć swoje umiejętności.
22 maja, 18:00, Broadway (Oskara Kolberga 9)
Żyj, grając! Warsztaty z Playback Teatr Komandirowka
Teatr playback to mało znana w Polsce forma teatru improwizowanego, w którym aktorzy odgrywają historie opowiedziane przez widzów.
Podczas warsztatów improwizacji „Żyj, grając!” prowadzonych przez Playback Teatr Komandirowka w Broadwayu uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję poznać unikalną formę teatru, w której historie z życia publiczności stają się inspiracją do improwizowanych scen na żywo. To powrót do bezpośredniego postrzegania świata, swobodnej ekspresji i radości płynącej z twórczej zabawy przypominającej tę z dzieciństwa. Playback Theatre to nie tylko sztuka, ale też dialog i bliskość między sceną a widownią. Spotkanie poprowadzi Natalia Nemkevich, certyfikowany psychodramaterapeuta, praktyk Playback, organizator Playback Teatru Komandirowka.
Wykłady psychologiczne
28 maja, 18:00, Sopoteka
Depresja klimatyczna
Zmiany klimatyczne to nie tylko wyzwania środowiskowe i społeczne – coraz częściej mówi się także o ich wpływie na nasze zdrowie psychiczne. W obliczu doniesień o kryzysie klimatycznym wiele osób doświadcza silnych emocji: lęku, smutku, złości, a nawet poczucia bezradności i zagubienia.
Zapraszamy na otwarte spotkanie poświęcone psychologicznym konsekwencjom zmian klimatu. Porozmawiamy o zjawisku depresji klimatycznej, narastającym niepokoju, a także o tym, jak budować odporność psychiczną i dbać o własne zdrowie w czasach niepewności.
Podczas spotkania:
Spotkanie poprowadzi Marta Zawadzka-Zboś – psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, edukatorka seksualna.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
30 maja, 18:00, Sopoteka
Radzenie sobie z przewlekłą chorobą w bliskiej relacji
Przewlekła choroba jednego z członków rodziny wpływa na życie całego systemu – partnera, dzieci, rodziców, przyjaciół. Często to właśnie osoby najbliższe stają się opiekunami, wspierającymi chorego na co dzień – fizycznie, emocjonalnie i organizacyjnie. To ogromne wyzwanie, które niesie ze sobą zmęczenie, stres, poczucie bezradności, ale też potrzebę zrozumienia i bycia wysłuchanym. Zapraszamy wszystkie osoby, które opiekują się bliskimi zmagającymi się z przewlekłą chorobą. Wspólnie porozmawiamy o trudnościach i emocjach towarzyszących roli opiekuna, a także spojrzymy na chorobę z szerszej perspektywy – jako doświadczenie, które dotyka nie tylko chorego, ale całą rodzinę czy związek. Zastanowimy się, jak w tej sytuacji zadbać również o siebie, nie tracąc relacji i wewnętrznej równowagi. To przestrzeń do rozmowy, wymiany doświadczeń i wzajemnego wsparcia. Spotkanie poprowadzi doświadczona specjalistka, która pomoże zrozumieć dynamikę opieki i wskaże możliwe formy radzenia sobie z obciążeniem emocjonalnym.
Spotkanie poprowadzi Marta Zawadzka-Zboś – psycholożka, psychotraumatolożka, psychoseksuolożka, edukatorka seksualna.
Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu „eMOCje. Bliżej innych, blisko siebie”. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025
Świętowanie Afryki w Kocu i Książce (Kazimierza Wielkiego 14)
19–31 maja
„Kimkolwiek jesteś, skądkolwiek pochodzisz, niezależnie od tego, jaki rodzaj pisarstwa uprawiasz, jeśli piszesz powieść „o Afryce”, prawdopodobnie otrzymasz akacjowe drzewo. I pomarańczowe niebo”
(z portalu Africa is a Country).
Z okazji obchodów Dnia Afryki – święta upamiętniającego powołanie Organizacji Jedności Afrykańskiej i walkę przeciwko kolonializmowi i wyzyskowi ekonomicznemu – zapraszamy na spotkania, prelekcje i warsztaty promujące różnorodność, bogactwo kulturowe i globalne znaczenie Afryki.
Świętowanie Afryki nie odbyłoby się bez wsparcia zaprzyjaźnionych z Biblioteką Sopocką wydawnictw i pasjonatów: wydawnictwo Karakter, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, WN Katedra i niesamowitej inicjatywy Dawida Gryzy Plakaty filmowe z Ghany oraz portalu Africa Remix.
19 maja, 17:30
Literacki Black Bazar. Spotkanie z Małgorzatą Szczurek
Spotkanie z Małgorzatą Szczurek z wydawnictwa Karakter – romanistką, redaktorką, tłumaczką od lat wydającą i promującą w Polsce książki autorów i autorek z Afryki i o Afryce – o tym, czym jest dziś hasłowo traktowana „literatura afrykańska”, nazwaliśmy Literackim Black Bazar w nawiązaniu do jednej z najbardziej znanych książek kongijskiego pisarza Alaina Mabanckou.
20 maja, 17:30
Plakaty filmowe z Ghany. Prelekcja Dawida Gryzy
Odcięte głowy, dyndające ręce, pocięte nogi. Laserowe spojrzenia i wijące się węże. Mnóstwo węży. Im więcej tym lepiej, bo w przypadku plakatów filmowych z Ghany nie istniało pojęcie nadmiaru czy przesady. Jeszcze 40 lat temu malowane plakaty filmowe zachęcały mieszkańców okolicznych miast i wsi do dołączenia do seansów kina obwoźnego, dziś można je znaleźć w wielu muzeach, galeriach sztuki współczesnej i kolekcjach prywatnych. Gdy na przełomie lat 80. i 90. XX wieku kilku malarzy szyldów reklamowych z Ghany dostało propozycję zaprojektowania i wykonania plakatów filmowych zwiastujących nadchodzące pokazy obwoźnych klubów wideo, nie sądzili zapewne, że po 20 latach ich malowane w błyskawicznym tempie dzieła będą wystawiane w galeriach sztuki na całym świecie i staną się łakomymi kąskami dla kolekcjonerów gotowych zapłacić za nie od 200 do ponad 1000 dolarów! W niesamowity świat plakatów z Ghany, ich estetyki i przeobrażeń oraz kontekstu kulturowego wprowadzi nas niesamowity animator kultury i pasjonat Dawid Gryza.
31 maja, 10:00
Międzypokoleniowe warsztaty malowania afro-szyldów fryzjerskich (na zapisy)
Warsztaty plastyczne pod hasłem szyldów fryzjerskich, fantazyjnych fryzur i fenomenu zakładów fryzjerskich w miastach afrykańskich.
Oglądając zdjęcia zakładów fryzjerskich i szyldów z Bamako, Addis Abeby, Akry, Dakaru czy Nairobi, zastanowimy się wspólnie, jaką rolę spełniają tam zakłady fryzjerskie: czy są one jedynie miejscem, w którym można się obstrzyc albo zrobić sobie wystrzałową fryzurę? A może dzieje się tam dużo więcej? Co sprawia, że szyld fryzjerski „przyciąga spojrzenie” i zachęca przechodniów do skorzystania z reklamowanych usług?
Stworzymy własne, unikatowe szyldy fryzjerskie malowane na tekturach, podobne do tych z afrykańskich ulic. Wspólnie odtworzymy proces malowania szyldu fryzjerskiego: od pomysłu, poprzez podział pracy, wreszcie – odtworzenie fryzur, skomponowanie tła i wymyślenie oryginalnej nazwy zakładu fryzjerskiego.
Na warsztaty zapraszamy wszystkich chętnych (nawet tych, którzy nie mają ochoty malować!) od 5 do 116 lat.
26 maja, 17:00 (na zapisy)
Wieczór baśni z Agatą Półtorak. Baśń południowoafrykańska
Zapraszamy dzieci na teatrzyk w konwencji kamishibai – za pomocą ruchomych obrazów, magicznych dźwięków i ciepłego głosu Agaty Półtorak, wyczarujemy dla was pełną humoru południowoafrykańską baśń pt. „Zając, słoń i wielorybica”. W części plastycznej spotkania wykonamy portrety słoni z tektury i tkanin.
29 maja, 17:30
Świat dźwięków Afryki Wschodniej – produkcja muzyki, przodkowie, etnografia. Spotkanie z Piotrem Cichockim
Jak wygląda (a może lepiej: jak wybrzmiewa?) dzisiejsza religijność w Malawi i czy lokalne praktyki leczniczo-religijno-taneczne (vimbuza) mogą łączyć się z religią chrześcijańską?
Dlaczego „bębny, wyrocznie i poligamia” to – szczególnie w kontekście afrykańskim – idealne składniki do tworzenia i wielokrotnego odtwarzania obrazów odmienności i stereotypów? Jak stworzyć własne studio nagrań w Malawi i łączyć cyfrowe i analogowe źródła dźwięku? Czy można zaprojektować afro -europejski post-style muzyczny, jeśli lokalny generator prądu działa, kiedy chce? Czym jest „etnografia awarii”? Na czym polega obcość i niedopasowanie etnografa w terenie i czy łatwo o tym pisać?
O tych i o wielu innych wątkach zaczerpniętych z badań terenowych we Wschodniej Afryce opowie Piotr Cichocki – antropolog społeczny związany z Instytutem Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie prowadzi Interdyscyplinarny Zespół Badań Postkolonialnych. Interesuje się relacjami między materialnością, technologią, dźwiękiem i religijnością.
Więcej informacji o wszystkich wydarzeniach można znaleźć na stronie www.mbp.sopot.pl.