Działania na rzecz powstania w Sopocie oddziału geriatrycznego

Działania na rzecz powstania w Sopocie oddziału geriatrycznego   Na potrzeby opieki nad seniorami ma być rozbudowany obiekt WZR przy ul. 23 Marca, gdzie obecnie mieszczą się oddziały szpitalne i rehabilitacyjne dla dzieci. W wyniku rozbudowy powstanie sopockie centrum opieki geriatrycznej z 42 łózkami na oddziale szpitalnym oraz z rozbudowanym zapleczem do rehabilitacji dla seniorów. „To szansa na przełamanie impasu dotyczącego braku zrozumienia dla potrzeby opieki nad osobami starszymi. Obecnie w całym województwie pomorskim nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego” – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk – „Zależy nam także, aby to miejsce służyło kształceniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego” – podkreśla.

Działania na rzecz powstania w Sopocie oddziału geriatrycznego

 

 

Na potrzeby opieki nad seniorami ma być rozbudowany obiekt WZR przy ul. 23 Marca, gdzie obecnie mieszczą się oddziały szpitalne i rehabilitacyjne dla dzieci. W wyniku rozbudowy powstanie sopockie centrum opieki geriatrycznej z 42 łózkami na oddziale szpitalnym oraz z rozbudowanym zapleczem do rehabilitacji dla seniorów.


„To szansa na przełamanie impasu dotyczącego braku zrozumienia dla potrzeby opieki nad osobami starszymi. Obecnie w całym województwie pomorskim nie ma ani jednego oddziału geriatrycznego” – mówi marszałek województwa Mieczysław Struk – „Zależy nam także, aby to miejsce służyło kształceniu studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego” – podkreśla.
Dyrektor szpitala Barbara Gierak-Pilarczyk zapewnia, że nie tylko pacjenci, ale także ich rodziny znajdą tu wsparcie. - Zadaniem centrum będzie nie tylko opieka szpitalna, lecz także pomoc w powrocie starszych pacjentów do życia poza szpitalem. Dlatego przewidujemy też kompleksowy program szkoleń dla rodzin pacjentów opuszczających centrum.


„Bardzo brakuje miejsc opieki dla ludzi starszych, ale centrum powstanie nie tylko z myślą o seniorach. To inwestycja dla naszych dzieci, dla nas i dla naszych rodziców” – podkreśla prezydent Sopotu Jacek Karnowski – „Tylko oddział geriatryczny ma szanse obecnie na pozyskanie kontraktu z NFZ, dlatego jest to dla nas priorytetowa inwestycja. Jednocześnie cały czas poszukujemy prywatnego inwestora na szpital przy ul. Polnej, inwestora, który byłby gotów ponieść ryzyko działalności bez środków z NFZ”.


Koszt budowy sopockiego centrum geriatrycznego szacowany jest na ok. 23 mln złotych. Projekt będzie aplikował o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W czerwcu 2013 roku został zgłoszony do konkursu w ramach Funduszy Norweskich, gdzie dofinansowanie sięga 80 proc. wartości inwestycji. Wkład własny zapewni Miasto Sopot oraz Samorząd Województwa Pomorskiego. Jeśli projekt uzyska dofinansowanie budowa mogłaby się rozpocząć w 2015 roku.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...