Nowa wystawa plenerowa „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem”

Na placyku przed Urzędem Miasta Sopotu stanęła wystawa przedstawiająca i przypominająca zasłużoną dla Sopotu rodzinę Herbstów. „Herbstowie.

 

Na placyku przed Urzędem Miasta Sopotu stanęła wystawa przedstawiająca i przypominająca zasłużoną dla Sopotu rodzinę Herbstów. „Herbstowie. Historie niedokończone. Między Łodzią a Sopotem” to projekt Muzeum Sopotu prowadzony we współpracy z Muzeum Pałacem Herbsta w Łodzi (oddział Muzeum Sztuki w Łodzi) i pod patronatem Urzędu Miasta Sopotu. Jego celem jest prezentacja sylwetki jednego z najpotężniejszych łódzkich fabrykantów, który w końcu XIX wieku wybrał Sopot na swą letnią rezydencję, by wreszcie spędzić tu ostatnie lata swego życia do śmierci w 1921 roku.

Okres bytności Edwarda Herbsta w Sopocie to czas niezwykłego rozwoju miejscowości, która z niewielkiego kąpieliska przeistoczyła się w jeden z najważniejszych kurortów nad Bałtykiem, a w roku 1901 uzyskała prawa miejskie. W pierwszych latach XX wieku wzniesiono nowe reprezentacyjne hotele, budynki użyteczności publicznej, kościoły, a także obiekty sportowe. Edward Herbst wielokrotnie wspierał finansowo różnego rodzaju inwestycje w mieście. W jego nekrologu zamieszczonym w „Zoppoter Zeitung” pisano:

Z jego stateczności wyrastało zrozumienie potrzeb socjalnych naszych czasów. Jednak na tym przekonaniu nie poprzestawał, lecz wcielał je w czyn i okazywał gotowość niesienia pomocy, czego Sopot i jego mieszkańcy przez kilkadziesiąt lat obficie doświadczali.

Jako prawdziwie wielki charakter Herbst nie zważał na różnice religijne, polityczne czy inne. Gdy potrzeba była ustalona, można było być pewnym, że pomoc nadejdzie.

W ramach projektu zapraszamy do poznania miejsc związanych z Edwardem Herbstem.

Plenerową wystawę, która dziś stanęła w Sopocie można będzie oglądać do końca sierpnia. To jednak nie koniec sopockiej przygody z Herbstami. W dniach 16 i 17 października 2014 roku Muzeum Sopotu zaprasza na konferencję naukową „Wielkomiejscy inwestorzy, mecenasi i filantropi. Kurorty w Europie Środkowej na przełomie XIX i XX wieku”.

Zachęcamy do samodzielnego zwiedzania miasta z wykorzystaniem przygotowanej przez Muzeum Sopotu mapy, a wszystkim chętnym, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o rodzinie Herbstów, Muzeum już dziś proponuje jesienne spacery i oprowadzanie po wybranych obiektach oraz wykłady w siedzibie Muzeum.

Spacery i zwiedzanie miejsc związanych z Edwardem Herbstem:

27.09.14., godz. 10.00 – Zwiedzanie kościoła pw. NMP Gwiazdy Morza, prowadzenie Justyna Gibbs; zbiórka przed wejściem do kościoła, ul. Kościuszki 19;

25.10.14., godz. 11.00 – Kaplica grobowa Herbstów i historia dawnego cmentarza ewangelickiego, prowadzenie Justyna Gibbs i Marek Pragert.

Wykłady w Muzeum Sopotu, ul. Poniatowskiego 8:

05.09.14., godz. 15.00 – Łódzcy kolekcjonerzy dzieł sztuki około 1900 roku, wykład dr. Dariusza Kacprzyka (Muzeum Narodowe w Szczecinie)

11.10.14., godz. 15.00 – Johannes Kollath, burmistrz Sopotu w latach 1903–1908, wykład Justyny Gibbs.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...