Kulturalna Plaża 2014

Projekt Kulturalna Plaża 2014 to unikatowy cykl działań kulturalnych na nowopowstałej przestrzeni na sopockiej plaży przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier, łączący w miesiącach czerwiec-sierpień działania z zakresu teatru, muzyki, filmu, literatury i sztuki współczesnej.

Projekt Kulturalna Plaża 2014 to unikatowy cykl działań kulturalnych na nowopowstałej przestrzeni na sopockiej plaży przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier, łączący w miesiącach czerwiec-sierpień działania z zakresu teatru, muzyki, filmu, literatury i sztuki współczesnej.

W dobie komercjalizacji w sezonie letnim przestrzeni miejskich, w tym plaż na całym polskim wybrzeżu, powstała inicjatywa stworzenia kulturalnej przestrzeni promującej ambitne działania twórcze. W ten sposób powstał dzięki współpracy z władzami Miasta Sopotu projekt Kulturalnej Plaży - przestrzeń w której odbędzie się szereg warsztatów dla dzieci i młodzieży, plenerowych spektakli, projekcji filmowych i koncertów a także spotkań z twórcami. Przygotowana zostanie strefa literatury, tj. plenerowa biblioteka i strefa bookcrossingu a także weekendowa księgarnia dla dzieci. Kulturalna Plaża to również przestrzeń do realizacji pomysłów organizacji ngo i innych instytucji kultury.

Żeby trafić na plażę, trzeba kierować się do sopockiego Parku Północnego na aleję Franciszka Mamuszki, gdzie pod numerem 2 znajduje się budynek Teatru na Plaży. Teatr na Plaży to całoroczna scena teatralna, prezentująca w ciągu roku gościnne spektakle teatrów z całej Polski, produkcje rezydujących tu artystów i teatrów (Sopocki Teatr Tańca, Teatr BOTO) a także własne autorskie projekty (Scena musicalowo-kabaretowa). W ciągu całego roku funkcjonuje tu małe kino studyjne, DKF Kurort, odbywają się koncerty i festiwale (m.in. Dwa Teatry, Artloop). We foyer teatru działa Klub Atelier, a w miesiącach letnich, kiedy Teatr na Plaży przenosi się na plażę, na głównej sali teatralnej Lato Teatralne organizuje Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Projekt Kulturalna Plaża 2014 jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Sopot. Organizatorem projektu jest Teatr na Plaży oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART (miejska instytucja kultury) a partnerem organizacyjnym Klub Atelier. Pomysłodawcą i kuratorem projektu jest Michał Grubman, szef sopockiego Teatru na Plaży.

Więcej informacji: www.kulturalnaplaza.pl

OPISY WYDARZEŃ I WARSZTATÓW

TEATR

Balladyna '68
reż. Piotr Kosewski, tekst: Jeremi Przybora, muz. Jerzy Wasowski, wyst. Natalia Piotrowska, Milena Kanabus, Paweł Pochyluk, Piotr Kosewski, Teatr na Plaży
1.07 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny
Balladyna’ 68 to historia bohaterki dramatu Słowackiego, opowiedziana na nowo przez duet Wasowski-Przybora (Kabaret Starszych Panów) z charakterystycznym dla nich przymrużeniem oka. Jeremi Przybora „spłycił i skrócił” dzieło wieszcza, dla tych, którzy „nie czytali, a chcieliby poznać to jedno z arcydzieł naszej literatury dramatycznej”. Libretto z muzyką Jerzego Wasowskiego tworzy nową, kabaretową formę, którą sami autorzy ironicznie nazwali „muzykałem”. Spektakl wyreżyserował Piotr Kosewski, reżyser i aktor ostatniego przeboju Teatru na Plaży "Medea. Moja sympatia"

Karolina Czarnecka

9.07 | środa | godz. 21.00 | wstęp wolny

Karolina Czarnecka to absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, studentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie. Finalistka konkursu piosenki kabaretowej im. Jeremiego Przybory. Nagrodzona „Nagrodą Specjalną” w ramach 16 konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej” wykonaniem piosenki "Sprytna i wybitna" oraz finalistka 35. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, z utworem „Hera, koka, hasz, LSD”, który w portalu YouTube zanotował ponad 9 mln odsłon.

Art Cafe
Choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk, Sopocki Teatr Tańca

22.07 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

W pewnej kawiarni w Paryżu, a może w Warszawie... nad ranem, a może bardzo późnym wieczorem, w opustoszałej sali kelnerka niosąc nad swoja głową jak tacę ebonitową płytę długogrającą, nastawia stary patefon, po chwili zjawia się ON... Wielbiciel kawy, a może wielbiciel kelnerki... Ona spłoszona, nieśmiała, w uniżonej pozycji usługującego, spogląda z boku na wyśnio`nego, pewnego siebie, dobrze ubranego gentlemana. On patrzy spokojnie, chociaż nie ulega wątpliwości, że serce ma gorące. Sopocki Teatr Tańca przenosi nas w „Art Cafe”, do zapomnianej epoki paryskiego szyku, wystylizowanych ruchów, bon tonu, do świata, w którym rytm wyznacza szum starej, zdartej płyty i piosenek Josephine Baker. „Art Cafe” jest spektaklem, który najdłużej spośród wszystkich innych, pozostawał w aktualnym repertuarze teatru. W ciągu wielu lat był prezentowany na bardzo licznych scenach w Polsce, a także na Litwie, w Portugalii i w Niemczech, wszędzie ciesząc się uznaniem publiczności.

TRANSmisja
Koncept: Joanna Czajkowska, Kreacje, choreografia, szaleństwo: Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska, Sopocki Teatr Tańca

22.07 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

TRANSmisja nie próbuje opisywać, teoretyzować, czy diagnozować. To raczej nierzeczywisty, płynny teatralny obraz, którego głównym tematem jest ZMIANA. Widz zostanie zaproszony do świata, w którym nic nie jest na pewno, a za jedną wartością, kryją się następne. Performance nie jest jednak czystym „pokazem osobliwości” i najskrytszych marzeń scenicznych obu artystek, a ich transformacją. Wszelkie podobieństwo do osób i zdarzeń jest nieprzypadkowe, a wręcz zamierzone. Spektakl grany jednego wieczoru razem z wyżej opisanym Art Cafe.

SKM Szybki Kabaret Miejski
Reżyseria: Michał Derlatka, Muzyka i akompaniament: Andrzej Żylis, Występują: Justyna Bartoszewicz, Zofia Nather, Sylwia Góra Weber, Marek Tynda, Robert Ninkiewicz. Realizacja: Teatr BOTO.

29.07 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

SKM Szybki Kabaret Miejski to część I wspólnego projektu Fundacji Teatru BOTO i Fundacji Pomysłodalnia, który jedną z pierwszych odsłon będzie miał na Kulturalnej Plaży. Pierwszy odcinek to powrót do klasyki literatury polskiej - „Dziadów” Adama Mickiewicza. Pierwszy odcinek wyreżyseruje Michał Derlatka, a udział w nim wezmą aktorzy Teatru Wybrzeże: Justyna Bartoszewicz, Zofia Nather, Sylwia Góra Weber, Marek Tynda oraz Robert Ninkiewicz.

Puste ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy
Koncept, reżyseria i choreografia: Joanna Czajkowska i Jacek Krawczyk, Współpraca choreograficzna i taniec: Magda Wójcik, Barbara Pędzich, Dorota Zielińska, Joanna Nadrowska, Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk, Sopocki Teatr Tańca

5.08 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

Spektakl składa się z 2 aktów, a każdy z nich inspirowany jest życiem i twórczością innego artysty. Obaj Franz Kafka i Henri Toulouse-Lautrec zmagali się z trudnymi relacjami z rodziną, a ujście dla swojej niezwykłej wrażliwości znajdowali w sztuce, którą realizowali w skrajnie odmiennych sposobach. Kafka schowany w sobie i nieśmiały, nie chciał wydać najsłynniejszych swoich prac, zaś Toulouse-Lautrec wtopił się w bohemę artystyczną Paryża, stając się nieodłącznym jej elementem. Jeden zanurzony w rozważaniach nad determinacją jednostki przez społeczeństwo i niemożność znalezienia pełni swojego człowieczeństwa, harmonii i szczęścia, drugi zatrzymując w kadrze ludzi i nastrój ukochanego miasta chwalił życie i codzienność prostych ludzi i artystów.

25. urodziny Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej

10.08 | niedziela | godz. 19.30

W Teatrze na Plaży w miesiącach lipiec i sierpień na głównej sali teatralnej trwa jak co roku Lato Teatralne Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej, któremu w tym roku przypada 25 lat działalności. Z tej okazji teatr zaprasza na plenerowy koncert uświetniający urodziny, na którym wystąpią goście: Krystyna Janda, Magda Umer, Evgen Malinovskiy oraz finaliści Konkursu na interpretację piosenek Agnieszki Osieckiej. Więcej informacji o całym Lecie Teatralnym Teatru Atelier znajduje się na stronie: www.teatratelier.sopot.pl

Novecento
Reżyseria i wykonanie: Mateusz Olszewski, tekst: Alessandro Baricco

12.08 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

"Novecento nigdy nie zszedł ze statku, na tym statku się urodził i tu został. Przez dwadzieścia siedem lat nie postawił nogi na lądzie(...) Mówili też, że gra jakąś nieistniejącą muzykę...". Zapraszamy na jednoosobowy, wielokrotnie nagradzany spektakl w wykonaniu Mateusza Olszewskiego - wspaniałą opowieść włoskiego pisarza Alessandro Baricco, o genialnym pianiście-samouku, przywoływana przez najbliższego przyjaciela - muzyka z okrętowego bandu. W przestrzeni ograniczonej burtami statku znajdzie się miejsce dla pasji, muzyki, przyjaźni i marzeń. Odsłania się świat bohatera niezwykłego, którego talent muzyczny jest prawie magiczny. Co się jednak dzieje, gdy życie stawia przed nim swoje twarde wymagania? Czy podejmie on próbę zanurzenia się czy dalej będzie pływał po powierzchni, zarówno oceanu, jak i życia?

Spektakle odbywać się będą na scenie plażowej Teatru na Plaży i Klubu Atelier. Na 25. Urodziny Teatru Atelier obowiązują osobne zaproszenia i wejściówki - informacja i rezerwacje pod nr telefonu 513 179 238 lub 58 550 10 01 (Teatr Atelier). W przypadku złej pogody wybrane spektakle odbędą się wewnątrz budynku.

KONCERTY

Paula i Karol

21.06 | sobota | godz. 19.00 | wstęp wolny

Jeśli ktoś nie zna Pauli i Karola, może pomyśleć, że to po prostu dziewczyna z Kanady i chłopak z Polski, którzy spotkali się po to, by stworzyć razem kilka wesołych folkowych piosenek. Prawda jest jednak bardziej skomplikowana, bo Paula i Karol to nie tylko duet, ale wielka rodzina warszawskich muzyków, którzy przez ostatnie dwa lata podbijali serca zarówno młodszych jak i starszych fanów tego typu muzyki w Polsce i za granicą. Brytyjski “The Guardian” umieścił Paulę i Karola na liście “Dźwięk świata 2011” prezentującej najciekawsze młode zespoły. Uniwersalny przekaz “Pauli i Karola” trafił do słuchaczy niezależnie od wieku i narodowości. W 2011 roku polskie instytucje kulturalne dostrzegły ich umiejętność docierania do szerokiej i różnorodnej publiczności – zespół reprezentował alternatywną polską kulturę na międzynarodowych festiwalach w Islandii, Niemczech, Holandii, na Ukrainie, we Francji, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Nowe Męskie Granie

28.06 | sobota | godz. 12.00-22.00 | wstęp wolny

Nowe Męskie Granie to konkurs dla młodych zespołów, którego zwycięzcy występować będą obok największych gwiazd polskiej sceny na letnich koncertach z cyklu Męskie Granie. Piotr Stelmach z radiowej Trójki, organizatora konkursu wytypował 20 młodych zespołów z których 10 zagra na plaży w Sopocie 28 czerwca, a po koncercie w drugim etapie konkursu wybranych zostanie 6 najlepszych, którzy pojadą w całą trasę Męskiego Grania po Polsce. Jak zapowiedział Piotr Stelmach na antenie Trójki, w tym roku przed artystami zostało postawione zadanie - podczas koncertu mają wrócić do swoich muzycznych korzeni. Do klasyków polskiej piosenki, których słuchali wcześniej. Podczas mają zaprezentować własną interpretację wybranego przed siebie utworu "klasyka".

Muzyka Końca Lata


15.07 | wtorek | godz. 21.00 | wstęp wolny

Najbardziej romantyczny zespół w powiecie mińskim, utrwalający w piosenkach sercowe, ale nie tylko, rozterki mieszkańców miast dojeżdżających. W swojej twórczości grupa odwołuje się m.in. do lat 60-tych, czyli czasów "zagolfionego" big bitu, ale też dokonań amerykańskiej alternatywy z lat 90-tych. Jak dotąd kwintet dorobił się trzech płyt: "Jedno wesele dwa pogrzeby" (2006) i "2:1 dla dziewczyn" (2007) oraz "PKP Anielina" (2011), które układają się w tryptyk opowiadający o miłości i dorastaniu na mazowieckiej prowincji w XXI wieku. Opisując zawartą na krążkach twórczość zespołu krytycy najchętniej posługiwali się triadą określeń: bezpretensjonalne, szczere, urocze. Od 2011 roku zespół związany jest z niezależną wytwórnią Thin Man Records. Obecnie grupa pracuje nad swoją czwartą płytą zatytułowaną "Złoty krążek". Premiera albumu przewidziana jest na wiosnę roku 2015.

Kobiety
23.07 | środa | godz. 21.00 | wstęp wolny
Kobiety to pierwszy polski zespół, którego muzykę dziennikarze mogli opisać za pomocą terminu avant pop. W wolnym tłumaczeniu oznacza to ni miej ni więcej tylko piosenki zbyt dobre i kunsztowne by mogły stać się masowymi hitami. Taki też los spotkał nagrania z pierwszych trzech płyt tej trójmiejskiej formacji, które pomimo swej niezaprzeczalnej melodyjności i charakteru nie wyszły poza krąg oklasków krytyków i fanów muzyki alternatywnej. Tych ostatnich grupa dowodzona przez Grzegorza Nawrockiego ujęła syntezą francuskiej zmysłowości, niemieckiej precyzji i nadbałtyckiej neurozy. Wydany w 2001 roku debiutancki album „Kobiety” jest już dziś pozycją klasyczną jeśli chodzi o XXI wieczny dorobek rodzimej fonografii. Sztandarową piosenką z krążka został przyjemny niczym morska bryza na sopockim Monciaku utwór „Marcello”, który pomimo swego wyrafinowania z powodzeniem radził sobie radiowych playlistach. Dwa kolejne albumy tylko ugruntowały pozycję Kobiet jako jednego z najlepszych gitarowo piosenkowych zespołów między Bugiem a Odrą.

Klezmer Night z Klezmarfour

3.08 | niedziela | godz. 20.30

Klezmafour to zespół rozpięty pomiędzy Lublinem, Białymstokiem i Warszawą i właśnie z klezmerskiej tradycji tego regionu czerpie swoje inspiracje. Podchodzi do nich jednak w sposób zupełnie nowatorski, z punk rockową wręcz energią i bałkańskim szaleństwem. Zespół jest laureatem dwóch nagród niezwykle prestiżowego International Jewish Music Festival 2010 w Amsterdamie. Wygrana zaowocowała świetnie przyjętą trasą po USA i Kanadzie, gdzie występowali przed kilkutysięczną publicznością u boku takich sław jak Balkan Beat Box, jak również licznymi festiwalami za granicą. Międzynarodowe osiągnięcia zaowocowały zasileniem szeregów impresariatu i wydawnictwa Karrot Kommando obok tak znanych grup jak Kapela ze Wsi Warszawa, Pablopavo czy Vavamuffin. Koncert odbędzie się z okazji IX Międzynarodowych Spotkań z Kulturą Żydowską organizowanych przez Teatr Atelier im. Agnieszki Osieckiej.

Grupa IF, czyli Igor Falecki i goście

4.08 | poniedziałek | godz. 19.00

Grupa IF to przede wszystkim projekt niezwykle utalentowanego perkusisty, Igora Faleckiego, który mimo bardzo młodego wieku miał już okazję współpracować z wybitnym muzykami światowej klasy: B.B.Kingiem i Chuckiem Leavell`em z The Rolling Stones. Davidem Garibaldim czy Michałem Urbaniakiem. Uzyskał ona także wyróżnienia w wielu prestiżowych mediach na całym świecie. Goście, z którymi perkusista wystąpi na Kulturalnej Plaży, to równie niezwykłe osobowości muzyczne. Irek Wojtczak to jeden z najważniejszych saksofonistów rodzimej sceny jazzowej, Glenskii jest wokalistą znanym z zespołu Blenders, z kolei to Artur Falecki – prywatnie ojciec Igora – współtworzy grupę Groovekojad.

Domowe Melodie

11.08 | poniedziałek | godz. 19.00

Pojawili się znikąd, publikując kilka utworów nagranych we własnym mieszkaniu i podbili serca słuchaczy – od małych do tych już całkiem dużych. Piosenki o Zbyszku, który podkrada rentę matce czy Grażce, która stoi przed życiowym dylematem, śpiewa już cała Polska. Justynę, Staszka i Kubę połączyła pasja do tworzenia muzyki, którą ciężko zaszufladkować. Uwielbiają bawić się konwencjami i różnymi stylami, ciągle jednak pozostając w pobliżu szeroko pojętej muzyki folk/pop. Mają na koncie debiutancki album, który jak sami wyznali – wydało im życie. Materiał, nagrany własnym kosztem bez wsparcia wytwórni i mediów, zdążył już zgarnąć wiele nagród oraz wyróżnień. Ich koncerty wyprzedają się w mgnieniu oka, a sami tylko skromnie powtarzają, że „chcą po prostu grać i śpiewać”.

Hatti Vatti

13.08 | środa | godz. 21.00 | wstęp wolny

Winylowe wydawnictwa dla wielu brytyjskich i polskich labeli ugruntowały pozycję Hatti Vatti na scenie napędzanej basem muzyki elektronicznej, a jego utwory remiksował choćby Andy Stott. Rok 2013 zamknął wydaniem mini-albumu „Algebra” dla należącej do Noon’a wytwórni Nowe Nagrania. Najnowszy album pt. „Worship Nothing” to artystyczna wędrówka składająca się w jedną spójna wizję, jednocześnie rozległą jak i głęboko intymną. Eklektyczna mieszanka nostalgicznych brzmień lat 80-tych, minimalistycznego drum'n'bassu aż po własną wizję footwork. Album zebrał znakomite recenzje – zaczynając od brytyjskiego The Wire, kończąc na Gazecie Wyborczej. Kaliński jest aktualnie w trasie promującej album składającej się z około 30 miast w całej Europie (Polska, Niemcy, Belgia, Litwa, Łotwa i Czechy) oraz z dużych letnich festiwali (Open'er, Audioriver, OFF Festival). Koncert poprzedzi w lipcu i sierpniu cykl bezpłatnych warsztatów w Teatrze na Plaży z home recordingu, które poprowadzi Kaliński. Informacje i zapisy na warsztaty na stronie: www.kulturlanaplaza.pl.

Koncerty odbywać się będą na scenie plażowej Teatru na Plaży i Klubu Atelier. Na Klezmer Night, Domowe Melodie oraz koncert Grupy IF obowiązują osobne zaproszenia i wejściówki - informacja o nich bezpośrednio w klubie Atelier, tel. 58 555 89 06. W przypadku złej pogody koncerty odbędą się wewnątrz budynku.


KINO NA PLAŻY

Mamut
reż. Lukas Moodysson, Dania/Szwecja/Niemcy, 2009, 125 min
MFF Berlinale 2009 – Nominacja do nagrody Złoty Niedźwiedź

30.06 | poniedziałek | godz. 22.00

Olśniewająca podróż do trzech zakątków świata, w którym największe namiętności współczesnego człowieka - miłość i pieniądze - nie znają granic. Gwiazdy międzynarodowego kina - Gael Garcia Bernal ("Babel", "Dzienniki motocyklowe", "Złe wychowanie") i nominowana do Oscara Michelle Williams ("Tajemnica Brokeback Mountain", "Wyspa tajemnic") jako zakochana para, którą rozdzieliły kariera i miliony kilometrów, a połączyło na nowo uczucie, potrafiące zmienić losy wszystkich dookoła.

Mr Nobody
reż. Jaco Van Dormael, Belgia/Francja/Kanada, 2009, 141 min
Europejskie Nagrody Filmowe 2010 - Nagroda Publiczności
MFF w Wenecji 2009 - Nagroda Specjalna

7.07 | poniedziałek | godz. 22.00

Pełna realizacyjnego rozmachu produkcja SF, uhonorowana na MFF w Wenecji, porównywana z "Zakochanym bez pamięci" i "Ciekawym przypadkiem Benjamina Buttona". Nemo (Jared Leto) wiedzie zwyczajne życie u boku pięknej żony (Sarah Polley). Jego marzenia o doświadczeniu czegoś wyjątkowego nagle spełniają się, gdy pewnego ranka odkrywa, że obudził się w... 2092 roku. W futurystycznym świecie jutra, w którym człowiek skolonizował Marsa i wygrał walkę ze wszystkimi chorobami, mężczyzna okazuje się ostatnim śmiertelnikiem pośród nieśmiertelnych. Czy znajdzie w sobie odwagę, by zdobyć względy kobiety swoich marzeń - ponętnej Anne (Diane Kruger), z którą los go kiedyś pechowo rozłączył?

Sopot Film Festival 2014

13-14.07 oraz 16.07 | godz. 22.00

Sopot Film Festival na stałe wpisał się już w ogólnopolską mapę festiwali filmowych. W jego programie co roku znajdują się filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach filmowych takich jak Cannes, Berlin, Wenecja, Rotterdam czy Toronto a różnorodne pasma programowe prezentują przekrój kina światowego, przybliżają kinematografie poszczególnych krajów, oraz sylwetki wybitnych reżyserów. W tym roku w dniach 12-20 lipca obejrzeć będzie można m.in. panoramę młodej, ciekawej, choć mało znanej w Polsce kinematografii fińskiej; filmy poświęcone sztuce, muzyce i modzie; najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne pozycje minionego sezonu kina autorskiego prezentowane w sekcji Spectrum oraz Spectrum Doc; retrospektywy: Felixa van Groeningena, Spike’a Jonze’a - oraz Małgośki Szumowskiej. Na Kulturalnej Plaży w ramach festiwalu odbędą się pokazy plenerowe i warsztaty filmowe. Informacje o prezentowanych filmach: www.sff.pl

Ja też! (Yo tambien)
reż. Antonio Naharro, Álvaro Pastor, Hiszpania, 2009, 103 min
MFF San Sebastian 2009 - Najlepszy Aktor, Najlepsza Aktorka, Nagroda Specjalna

21.07 | poniedziałek | godz. 22.00

Daniel ma 34 lata i mieszka z rodzicami w Sewilli. Jest pierwszym Europejczykiem z zespołem Downa, który zdobył wyższe wykształcenie i właśnie podejmuje swoją pierwszą pracę - w ośrodku opieki społecznej, gdzie pomaga ludziom cierpiącym na to samo co on schorzenie. Tu poznaje Laurę - piękną kobietę, na pierwszy rzut oka przebojową i bezkompromisową, ale tak naprawdę nieco zagubioną, samotną, która skrywa przed światem swoją przeszłość. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, ale sprawy komplikują się. Daniel zakochuje się w Laurze...

Gigante
reż. Adrián Biniez, Urugwaj/Argentyna, 2009, 84 min
MFF Berlinale 2009 - Srebrny Niedźwiedź, Najlepszy debiut
28.07 | poniedziałek | godz. 22.00
Jara – 35-letni samotny, spokojny i nieśmiały mężczyzna – jest ochroniarzem w jednym z supermarketów na przedmieściach Montevideo. Pracuje na nocnej zmianie i za pomocą kamer monitoruje cały obiekt. Jego dyżury przebiegają dosyć spokojnie, bo w budynku niewiele się dzieje. W konsekwencji większość czasu Jara spędza dokładnie na tym samym co robi w domu: oglądaniu filmów, rozwiązywaniu krzyżówek czy słuchaniu muzyki. Jednak wszystko się zmienia, kiedy pewnej nocy na jednym z monitorów spostrzega młodą sprzątaczkę Julię. Dziewczyna wpada mu w oko. Jara coraz bardziej zaczyna się nią interesować i nie może przestać o niej myśleć. Początkowo godzinami obserwuje Julię na monitorach, kiedy dziewczyna sprząta supermarket. Potem postanawia dowiedzieć się o niej czegoś więcej. Zaczyna ją śledzić, co szybko staje się jego obsesją...

Nieściszalni (Sound of Noise)
reż. Ola Simonsson, Johannes Stjärne Nilsson, Szwecja/Francja, 2010, 98 min
Warszawski Festiwal Filmowy 2010 - Najlepszy film konkursu Wolny Duch, Nagroda Publiczności
4.08 | poniedziałek | godz. 22.00
Detektyw o wymownym imieniu Amadeusz Warnebring, wywodzi się z rodziny z ogromnymi muzycznymi tradycjami. Pomimo swoich klasycznych korzeni, policjant namiętnie… nienawidzi muzyki. Kiedy grupa zwariowanych perkusistów postawi na baczność służby porządkowe miasta, wszystkie najskrytsze lęki i fobie Amadeusza nabiorą realnych kształtów. Muzykalni gangsterzy sieją chaos, napadając na banki, szpitale oraz place budowy, z których porywają nie tylko najróżniejsze maszyny, ale także ludzi, aby wygrywać na nich szalone rytmy. Kiedy Warnebring zrozumie, że tajemnicza blond piękność Sanna, w której skrycie się podkochuje, należy do szajki terrorystów-perkusistów, podejmie najtrudniejsze wyzwanie w swojej karierze. Wkroczy w przerażający świat muzyki, przed którym całe życie uciekał i podejmie walkę z nieobliczalnymi instrumentalistami ich własną bronią…

Soul Kitchen
reż. Fatih Akin, Niemcy, 2009, 99 min
MFF w Wenecji 2009 - Nagroda Specjalna Jury

11.08 | poniedziałek | godz. 22.00

Zinos, właściciel podupadającej restauracji Soul Kitchen, zostaje nieoczekiwanie porzucony przez dziewczynę. Podłamany sercowym niepowodzeniem, zaniedbuje lokal, dając wolną rękę pracownikom. W restauracji zaczyna panować radosna anarchia. Kucharz gotuje to, co zawsze chciał gotować. DJ porywa ludzi do tańca między posiłkami, a awangardowi artyści urządzają performance za performancem. Ku zaskoczeniu Zinosa, lokal zyskuje wielką popularność wśród mieszkańców Hamburga.

Paranoid Park
reż. Gus Van Sant, USA/Francja, 2007, 90 min
Nagroda Specjalna 60. Festiwalu w Cannes 2007

18.08 | poniedziałek | godz. 22.00

Alex ma kilkanaście lat i jest wielkim fanem deskorolek. Jego rodzice się rozwodzą, dziewczyna myśli tylko o seksie, on zaś boryka się z typowymi problemami nastolatków. Wydaje mu się, że życie nie może być bardziej skomplikowane. Jednak pewnego dnia zostaje przypadkowo wplątany w morderstwo…

Projekcje odbywać się będą na plaży przed Teatrem na Plaży i Klubem Atelier.
W przypadku złej pogody projekcje odbędą się wewnątrz budynku w klubie.

LITERATURA

Festiwal Literacki Sopot
Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot już po raz trzeci organizują Festiwal „ Literacki Sopot”. W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 21-24 sierpnia 2014r. w Sopocie, w tym również na Kulturalnej Plaży. Tematem wiodącym trzeciej edycji będzie literatura rosyjska. Literacki Sopot to festiwal literatury odbywający się w jednym z najpiękniejszych kurortów nad Bałtykiem. Celem festiwalu jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających Sopot. Na cztery dni miasto zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a najpiękniejsze zakątki Sopotu tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie literatury, projekcje filmów nią inspirowanych, targi książki, a także działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki.

Biblioteka plażowa / Strefa bookcrossing

Od 1 lipca do 24 sierpnia wszyscy goście i plażowicze Kulturalnej Plaży będą mogli korzystać z biblioteki plażowej, umiejscowionej na tarasie Klubu Atelier. Działać tu będzie również strefa bookcrossingu, do której zapraszamy wszystkich, którzy chcą się podzielić zarówno starymi jak i nowymi książkami, magazynami, komiksami i tomikami wierszy. Jeżeli masz zalegające na półkach, na strychu czy w piwnicy książki i wydawnictwa - przynieś je do nas, żeby znalazły nowego właściciela.


Warsztaty i działania edukacyjne dla dzieci

Warsztaty muzyczno-dźwiękowe ze Starym Radyjkiem
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak, Małgorzata Kęsicka

Co to takiego: słuchowisko? Z czego zrobić deszcz? Jak brzmi las w ciepły letni dzień? Na naszych warsztatach będziemy grać, tupać, klaskać i szeleścić, a wszystko po to, by stworzyć własną dźwiękową opowieść. Sięgniemy po różne instrumenty, pojawi się dużo niezwykłych dźwięków, a także piosenki – do tańczenia, śpiewania i zasypania. Warsztaty poprowadzą autorzy wydanego na CD słuchowiska "Pan Leniwiec i Pantofelek Kopciuszka". Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.

24.07 | czwartek | godz. 14.00
02.08 | sobota | godz. 11.00

Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
Prowadzenie: Joanna Czajkowska

Joanna Czajkowska, tancerka, choreograf, pedagog tańca, laureatka polskich i zagranicznych festiwali poprowadzi zajęcia taneczno - teatralne w czasie których uczestnicy poznają podstawy tańca współczesnego, a także będą pracować nad koordynacją ciała, pamięcią ruchową i kreacją postaci za pomocą tańca. Poznają podstawy z kompozycji ruchu tak, by mogły same tworzyć sekwencje ruchowe. A wszystko to w formie lekkiej i przystępnej, bo najważniejsza w tańcu jest otwartość, spontaniczność i dobra zabawa. Uczestnicy proszeni są o przyniesienie wygodnych strojów treningowych i dobrego humoru! Zajęcia odbędą się jako cykl 4 kolejnych spotkań, dzień po dniu. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat.

14-17.07 | poniedziałek-czwartek | godz. 12.00

Warsztaty z Akademią Pana Kleksa
Prowadzenie: Piotr Kosewski

Na warsztatach poznamy historię Adasia Niezgódki, przeniesiemy się do bajkowego świata najlepszej szkoły na naszej planecie - Akademii Pana Kleksa. Na zajęciach będziemy nie tylko śpiewać, tańczyć, rysować, wycinać... za każde wykonane zadanie można będzie zdobyć pieg. Warsztaty, które składać się będą z dwóch części poprowadzi Piotr Kosewski - reżyser, aktor i pomysłodawca musicalowo-kabaretowych spektakli wg. twórczości duetu Przybora/Wasowski "Medea, moja sympatia" oraz "Balladyna'68", którą niezależnie od warsztatów będzie można obejrzeć na plaży w ramach Kulturalnej Plaży. Warsztaty dla dzieci w wieku. 6-11 lat.

Część I | 3.07, 9.07 | godz. 14.00
Część II | 4.07, 10.07 | godz. 14.00

Jak powstało kino
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak

Wspólnie z uczestnikami prześledzimy historię wynalazków, które doprowadziły do powstania kina. Przyjrzymy się fotografii, a także pierwszym ruchomym obrazom. Poznamy zasadę działania kinematografu. Zaprezentujemy, jak zmieniały się nośniki filmowe i sposoby wyświetlania filmów na przestrzeni dziesięcioleci. Przeniesiemy się do czasów początków kina – zobaczymy, jak wyglądały pierwsze filmy i kim byli ich twórcy. Na zajęciach pojawią się również ciekawe rekwizyty – m.in. zabawki optyczne i stare projektory filmowe. Postaramy się także wspólnie stworzyć pierwsze filmowe dzieła sztuki. Zajęcia poprowadzi Tomasz Garstkowiak z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kurort. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat.

30.07 | środa | godz. 14.00
9.08 | sobota | godz. 11.00

Kino nieme pełne dźwięków
Prowadzenie: Tomasz Garstkowiak

Zajęcia, podczas których przyjrzymy się roli muzyki w filmie. Przeniesiemy się do czasów niemego kina – dowiemy się, kim był taper i jaką pełnił funkcję podczas seansu filmowego, a także jakie zmiany w kinie spowodowało pojawienie się dźwięku. Przyjrzymy się również muzyce i efektom dźwiękowym we współczesnych produkcjach filmowych. Korzystając z instrumentów akustycznych, elektronicznych oraz przedmiotów codziennego użytku wspólnie stworzymy i zarejestrujemy ścieżkę dźwiękową do wybranych fragmentów filmowych. Zajęcia poprowadzi Tomasz Garstkowiak z Dyskusyjnego Klubu Filmowego Kurort. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-11 lat.

31.07 | czwartek | godz. 14.00
10.08 | niedziela | godz. 11.00

Nie taki niesporczak straszny – warsztaty plastyczne
Prowadzenie: Grażyna Rigall

Na zajęciach wspólnie przyjrzymy się niezwykłym żyjątkom mieszkającym w wodach Bałtyku oraz na otaczających plażach. Prześledzimy ich zachowania, zwyczaje, przyjrzymy się wyjątkowym kształtom i kolorom. Następnie postaramy się wymyślić i wykonać własne stworzenia – nazwać je i przypisać im określone właściwości. Wspólnie wykonamy również scenografię – makietę dna morskiego, na której zostaną umieszczone stworzone przez nas żyjątka. Zajęcia poprowadzi Grażyna Rigall, artysta plastyk, pedagog, twórczyni unikatowych lalek m.in. wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.

1.07 | wtorek | godz. 11.00
7.07 | poniedziałek | godz. 11.00

Zaklęci w kadrze
Prowadzenie: Grażyna Rigall

Zajęcia plastyczno-techniczne, podczas których przyjrzymy się warstwie wizualnej filmu. Omówimy elementy scenografii, dekoracje, charakteryzację, grę aktorską. Następnie spróbujemy odtworzyć w rzeczywistości i zaproponować własne interpretacje kadrów z klasycznych dzieł filmowych. Wykorzystując materiały plastyczne, materiały recyclingowe, przedmioty codziennego użytku, stworzymy własną scenografię, kostiumy, napisy, a także sami wcielimy się w role bohaterów filmowych. Zajęcia poprowadzi Grażyna Rigall, artysta plastyk, pedagog, twórczyni unikatowych lalek m.in. wykorzystywanych w spektaklach teatralnych w całej Polsce. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-11 lat.

2.07 | środa | godz. 11.00
11.07 | piątek | godz. 11.00

Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Grufallo, Miejsce na Miotle i 100 Tove Jansson

Zapraszamy na warsztaty rodzinne z wydawnictwa EneDueRabe, na których przeczytamy wspólnie książki i podyskutujemy o emocjach. Książki czytać będzie dzieciom Beata Szreder - aktorka i reżyserka spektakli dla dzieci w Teatrze na Plaży (m.in. spektakl "Fasolka Polka i Szczypiorek Florek") a warsztaty poprowadzą zaproszeni przez wydawnictwo pedagodzy i psycholodzy. Książki które będziemy czytać dzieciom to: 06.07 - "Gruffalo", 20.07.- "Miejsce na miotle". Książki Tove Jansson: 03.08. - " Niebezpieczna podróż, 17.08 - "Co było potem". Warsztaty dla dzieci w wieku 3-8 lat.

6.07, 20.07, 3.08, 17.08 | niedziela | godz. 12.00

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbywać się będą w budynku Teatru na Plaży na Sali Prób, na II piętrze. Warsztaty EneDueRabe - na werandzie Klubu Atelier. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Tel. +58 555 22 34 (pon.-piąt; godz. 9-15), e-mail: rezerwacje@teatrnaplazy.pl


Działania kierowanie do grupy wiekowej 18+

Warsztaty home recordingu z Hatti Vatti
Prowadzenie: Piotr Kaliński

Warsztaty poprowadzi Piotr Kaliński, który produkuje muzykę w swoim domowym studio jako Hatti Vatti. Kaliński przeprowadzi z uczestnikami warsztatów cykl zajęć praktycznych oraz wprowadzi chętnych do rozpoczęcia przygody z programem Ableton Live oraz tzw. home-recordingiem w techniczne niuanse związane z produkcją muzyki elektronicznej i tematów pokrewnych z naciskiem na łatwy i tani dostęp do podstawowych narzędzi. Cykl składa się z 4 spotkań po 3 godz. każde, skierowanych do grupy wiekowej 18+, które odbywać się będą w wybrane wtorki w lipcu i sierpniu. Na zakończenie cyklu warsztatów na scenie na plaży odbędzie koncert Hatti Vatti z użyciem prezentowanych na zajęciach technik i narzędzi.

8.07, 15.07, 5.08, 12.08 | wtorki | godz. 15.00

Ekonomia i kultura: Crowdfunding
Prowadzenie: Michał Grubman

W czerwcu Teatr na Plaży rozpoczyna cykl poświęcony tematyce alternatywnych metod finansowania kultury we współczesnym świecie zdominowanym przez media elektroniczne. W kolejnych miesiącach zaprezentujemy artystów, którzy środki na swoje projekty zdobyli dzięki idei crowdfundingu, czyli finansowaniu społecznościowemu i portalom takim jak Polak Potrafi czy Kickstarter. 21 czerwca odbędzie się koncert zespołu Paula i Karol, natomiast 8 lipca recital Karoliny Czarneckiej. Jesienią odbędą się sfinansowane dzięki crowdfundingowi warsztaty dla dzieci a cykl zakończy spotkanie i dyskusja na temat ideii i mechanizmom finansowania społecznościowego, marketingu wirusowego i innym alternatywnym źródłom finansowania kultury.

Udział we wszystkich warsztatach jest bezpłatny.

Warsztaty odbywać się będą w budynku Teatru na Plaży na Sali Prób, na II piętrze. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc. Tel. +58 555 22 34 (pon.-piąt; godz. 9-15), e-mail: rezerwacje@teatrnaplazy.pl


PROGRAM WARSZTATÓW W TEATRZE


1.07 | wtorek | godz. 11.00 | Nie taki niesporczak straszny – warsztaty plastyczne
2.07 | środa | godz. 11.00 | Zaklęci w kadrze
3.07 | czwartek | godz. 14.00 | Warsztaty z Akademią Pana Kleksa – cz 1.
4.07 | piątek | godz. 14.00 | Warsztaty z Akademią Pana Kleksa – cz 2.
6.07 | niedziela | godz. 12.00 | Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Gruffalo
7.07 | poniedziałek | godz. 11.00 | Nie taki niesporczak straszny – warsztaty plastyczne
8.07 | wtorek | godz. 15.00 | Warsztaty home recordingu z Hatti Vatti
9.07 | środa | godz. 14.00 | Warsztaty z Akademią Pana Kleksa – cz 1.
10.07 | czwartek | godz. 14.00 | Warsztaty z Akademią Pana Kleksa – cz 2.
11.07 | piątek | godz. 11.00 | Zaklęci w kadrze
14.07 | poniedziałek | godz. 12.00 | Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
15.07 | wtorek | godz. 12.00 | Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
15.07 | wtorek | godz. 15.00 | Warsztaty home recordingu z Hatti Vatti
16.07 | środa | godz. 12.00 | Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
17.07 | czwartek | godz. 12.00 | Warsztaty z Sopockim Teatrem Tańca
20.07 | niedziela | godz. 12.00 | Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Miejsce na miotle
24.07 | czwartek | godz. 14.00 | Warsztaty muzyczno-dźwiękowe ze Starym Radyjkiem
30.07 | środa | godz. 14.00 | Jak powstało kino
31.07 | czwartek | godz. 14.00 | Kino nieme pełne dźwięków
2.08 | sobota | godz. 11.00 | Warsztaty muzyczno-dźwiękowe ze Starym Radyjkiem
3.08 | niedziela | godz. 12.00 | Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Niebezpieczna podróż
5.08 | wtorek | godz. 15.00 | Warsztaty home recordingu z Hatti Vatti
9.08 | sobota | godz. 11.00 | Jak powstało kino
10.08 | niedziela | godz. 11.00 | Kino nieme pełne dźwięków
12.08 | wtorki | godz. 15.00 | Warsztaty home recordingu z Hatti Vatti
17.08 | niedziela | godz. 12.00 | Warsztaty rodzinne z wydawnictwem EneDueRabe: Co było potem


PROGRAM WYDARZEŃ NA PLAŻY

czerwiec

21.06 | sob | godz. 19.00 | Koncert – Paula i Karol
28.06 | sob | godz. 12.00-22.00 | Nowe Męskie Granie
29.06 | niedz | godz. 11.00-15.00 | Fringe Festival | kiermasz teatralny+wystawa
30.06 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Mamut

lipiec
1.07 | wt | godz. 21.00 | Teatr – Balladyna’ 68
7.07 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Mr. Nobody
9.07 | śr | godz. 21.00 | Koncert - Karolina Czarnecka
13-14.07 | niedz-pon | godz. 22.00 | Sopot Film Festival
15.07 | wt | godz. 21.00 | Koncert – Muzyka Końca Lata
16.07 | śr | godz. 22.00 | Sopot Film Festival
21.07 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Ja też!
22.07 | wt | godz. 21.00 | Teatr – Transmisja + Art Cafe
23.07 | śr | godz. 21.00 | Koncert – Kobiety
28.07 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Gigante
29.07 | wt | godz. 21.00 | Teatr – SKM Szybki Kabaret Miejski

sierpień
3.08 | niedz | godz. 20.30 | Klezmer Night z Klezmarfour
4.08 | pon | godz. 19.00 | Koncert – Grupa IF, czyli Igor Falecki i goście
4.08 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Nieściszalni
5.08 | wt | godz. 21.00 | Teatr – Puste Ciało. Okazja do malutkiej rozpaczy
10.08 | niedz | godz. 19.30 | 25 urodziny Teatru Atelier im. Agnieszki Osieckiej
11.08 | pon | godz. 19.00 | Koncert – Domowe Melodie
11.08 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Soul Kitchen
12.08 | wt | godz. 21.00 | Teatr – Novecento
13.08 | śr | godz. 21.00 | Koncert – Hatti Vatti
18.08 | pon | godz. 22.00 | Kino na plaży – Paranoid Park
21-24.08 | czw-niedz | Festiwal Literacki Sopot

Mecenasi:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Miasto Sopot

Organizatorzy:
Teatr na Plaży
Bałtycka Agencja Artystyczna BART

Współpraca organizacyjna:
Klub Atelier

Partner strategiczny:
Trójka - Polskie Radio

Partnerzy:
Gazeta Wyborcza
Trojmiasto.pl
Radio Gdańsk
Miasto Dzieci
The Visitor
Nowe Idzie od Morza
Biblioteka Wojewódzka
Biblioteka Sopocka
Chipolbrok
Sopot Film Festival
Literacki Sopot

Projekt Kulturalna Plaża 2014 jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Sopot.

Kontakt:

Teatr na Plaży,
al. Mamuszki 2, Sopot,
tel. +58 555 22 34 (pon.-piąt; godz. 9-15),
info@teatrnaplazy.pl

Kurator projektu:
Michał Grubman
mgrubman@teatrnaplazy.pl

www.kulturalnaplaza.pl

 

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...