Wyniki głosowania w Sopockim Budżecie Obywatelskim

  W sumie zagłosowało 4800 osób co stanowi 15,14% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Dla porównania w zeszłorocznym głosowaniu wzięło udział ok 6,8% mieszkańców. Najwięcej osób głosowało przez internet - wypełniono 2982 ankiet, do tradycyjnych urn wrzucono natomiast 1818 ankiet papierowych. Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Górnego Sopotu (okręg 4 i 3).


W tegorocznej, czwartej już edycji budżetu obywatelskiego w Sopocie głosowanie trwało od 9 do 22 czerwca.
W sumie zagłosowało 4800 osób co stanowi 15,14% mieszkańców uprawnionych do głosowania. Dla porównania w zeszłorocznym głosowaniu wzięło udział ok 6,8% mieszkańców.
Najwięcej osób głosowało przez internet - wypełniono 2982 ankiet, do tradycyjnych urn wrzucono natomiast 1818 ankiet papierowych.
Najbardziej aktywni byli mieszkańcy Górnego Sopotu (okręg 4 i 3).

Sopot jest pierwszym miastem w Polsce, który wprowadził taką formę konsultacji społecznych. Cechą charakterystyczną Sopockiego Budżetu Obywatelskiego jest bardzo prosta forma zarówno składania wniosków jak i głosowania. Aby zgłosić swój pomysł wystarczy wypełnić formularz opisujący inwestycję – bez konieczności jej wyceniania oraz zbierania podpisów wielu osób. Głosowanie odbywa się przez internet oraz w tradycyjnej papierowej formie w Urzędzie Miasta oraz przez jeden dzień w 10 punktach do głosowania na terenie Sopotu.

Do tej pory w Sopocie zrealizowaliśmy 56 inwestycji i zadań w ramach środków miejskich przeznaczonych na Budżet Obywatelski za kwotę ponad 10 mln zł. Sopocianie w tegorocznej edycji mają do dyspozycji 4 mln zł z czego 2 mln przeznaczone są na inwestycje ogólnomiejskie, a reszta podzielona jest na inwestycje lokalne (po pół miliona na okręg wyborczy). Dzieląc środki przeznaczone na Budżet Obywatelski przez ilość mieszkańców miasta otrzymujemy ok 108 zł na osobę. Jest to największa kwota przeznaczona na ten cel spośród wszystkich polskich miast, które do tej pory wprowadziły budżet partycypacyjny.

W załączniku tabela z zestawieniem wyników głosowania – na żółto zaznaczono projekty przeznaczone do realizacji.

Jedną z inwestycji, które w przyszłym roku zostaną zrealizowane w ramach Sopockiego Budżetu Obywatelskiego będzie duży plac zabaw na plaży. – Cieszę się z poparcia mojego pomysłu przez mieszkańców. Plac zabaw na plaży wydaje mi się nie tylko atrakcyjny dla dzieci, ale również bezpieczniejszy z uwagi na miękki piasek pod nogami. Jest to mój pierwszy projekt jak złożyłem do Budżetu Obywatelskiego, choć brałem również udział w poprzednich edycjach głosując. – mówi pan Dariusz Trojanowski jeden z wnioskodawców.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...