Kiedy wolno jechać rowerem po chodniku?

  Regułą jest, że nie wolno. Ale od każdej reguły są wyjątki.

Regułą jest, że nie wolno, ale od każdej reguły są wyjątki. Rowerzysta może poruszać się po choniku w szczególnych przypadkach, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, mgła..)
- na jezdni dopuszczona jest prędkość wyższa niż 50 km/h i szerokość chodnika wynosi co najmniej 2m, a także brakuje drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.

Pamiętaj jednak, że w tych sytuacjach jesteś na chodniku gosciem i powinieneś poruszac się powoli, zachować szczególną ostrożność i zawsze ustępować miejsca pieszym.

Wyprzedzając lub omijając pieszych poruszających się po chodniku lepiej powiedzieć "przepraszam" zamiast używać dzwonka. Są sytuacje, w których nie da się tego uniknąć, ale gdy nie jest to konieczne - pieszemu na pewno milej będzie nawiązać z Tobą kontakt poprzez słowa.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...