Międzyszkolne wymiany od Bałtyku do Tatr

Uczniowie podczas wycieczki na molo
Uczniowie z SP9 w Sopocie oraz SP1 z Zakopanego spotykają się pod hasłem „Od Bałtyku do Tatr i nazad”. Fot. materiały prasowe

Kontakty partnerskie Sopotu i Zakopanego sięgają 1993 roku. Od początku oba miasta koncentrowały się na wymianie doświadczeń pomiędzy samorządami, promocji turystycznej i kulturalnej miast oraz realizowały wizyty studyjne różnego typu. Ważnym elementem współpracy są również wymiany międzyszkolne.

Co roku Zakopane uczestniczy w otwarciu letniego sezonu turystycznego w Sopocie, podczas którego następuje symboliczna wymiana „dech”. Natomiast Sopot obecny jest w Zakopanem podczas otwarcia sezonu zimowego.

Natomiast wymiany międzyszkolne pozwalają dzieciom na poznanie walorów turystycznych partnerskich miast, spędzenie czasu w aktywny sposób oraz sprzyjają nawiązaniu nowych znajomości. Jest to również doskonały pomysł na edukację poza murami szkoły.

W tym roku przypada 10. rocznica współpracy I Liceum Ogólnokształcącego im. Oswalda Balzera z Zakopanego i I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Sopocie. Współpraca odbywa się w ramach projektu „Od Tatr do Bałtyku”.

Wśród szkół podstawowych współpraca realizowana jest przez SP9 w Sopocie oraz SP1 w Zakopanem pod hasłem „Od Bałtyku do Tatr i nazad” oraz przez SP1 w Sopocie i SP3 w Zakopanem.

W programach – poza zwiedzaniem sopockich atrakcji, takich jak molo, Grodzisko, Muzeum Sopotu czy Opera Leśna, uczniowie mają możliwość zobaczenia Muzeum Narodowego w Gdańsku, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Emigracji, Akwarium Gdyńskiego, ZOO czy Fokarium na Helu. Niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców gór jest pobyt na plaży oraz zajęcia żeglarskie.

Natomiast młodzi sopocianie podczas pobytu w Zakopanem poznają kulturę podhalańską. W programie są wycieczki nad Morskie Oko, na Gubałówkę, do Doliny Kościeliskiej, Kuźnic, na Halę Kondratową czy zwiedzanie Muzeum Tatrzańskiego. Uczniowie wyruszają również na górskie szlaki, spotykają się z ratownikami GOPR-u, słuchają wykładów przewodników górskich.

Organizowane są również spotkania w szkołach oraz wspólne zajęcia integrujące młodzież.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...