Dziki w mieście – jak się zachować

Dzik chodzący po lesie
Spotkanych dzików nie należy przepędzać, drażnić ani płoszyć. Fot. Pixabay

Aglomeracja trójmiejska boryka się w tym sezonie z zaskakująco wysoką populacją dzików. Zwierzęta można spotkać nie tylko podczas spaceru w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym, ale niestety coraz częściej również na ulicach i pod budynkami mieszkalnymi, również w Sopocie.

Miasto wdrożyło nadzwyczajne środki, aby zminimalizować szkody wyrządzone przez dziki oraz zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo. Trwa zanęcanie dzików w miejsca, gdzie czasowo rozstawiane są urządzenia mające unieruchomić zwierzęta do czasu ich wywiezienia do ośrodka hodowli zwierząt. Miejsca odławiania zwierzyny ulokowane są poza terenami mieszkalnymi w bezpiecznej odległości od ścieżek leśnych.  

W nocy z 22 na 23 maja podczas akcji odłowiono 25 sztuk – 9 dorosłych i 16 warchlaków. Zwierzęta zostały przewiezione do ośrodka hodowli zwierzyny Polskiego Związku Łowieckiego.

Może się zdarzyć, że podczas wędrówki po lesie zauważymy dziki uwięzione w takim urządzeniu. W żadnym wypadku nie należy się do nich zbliżać.

Podczas spotkania z dzikiem pamiętajmy, że jest to dzikie i niebezpieczne zwierzę. Szczególnie agresywne potrafią być samice pilnujące warchlaków. W żadnym wypadku nie należy zwierząt przepędzać, drażnić i płoszyć. Należy spokojnie oddalić się od zwierzęcia oraz poinformować Straż Miejską (tel. 986) lub Policję (tel. 997). Podobnie postępujemy w wypadku potrącenia dzika lub innego zwierzęcia samochodem. Wówczas niezwłocznie należy zawiadomić Straż Miejską.

Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...