Legalne obiekty noclegowe w Sopocie

Widok na molo z góry
Fot. materiały UMS

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Sopotu każda firma czy osoba, która prowadzi działalność związaną z wynajmem pokoi, kwater i apartamentów zobowiązana jest do pobrania opłaty uzdrowiskowej od nocującego turysty. Fundusze te przeznaczane są na rozwój uzdrowiska.

Uzyskaną kwotę można pomnożyć przez dwa – bowiem drugie tyle Sopot dostanie z budżetu państwa na działania wspierające rozwój uzdrowiska. Czyste plaże, rozbudowa ścieżek rowerowych, nowe ławeczki, place zabaw, atrakcje turystyczne, duża ilość zieleni i piękne odrestaurowane kamieniczki to dodatkowe atuty miasta, które możemy finansować z opłaty uzdrowiskowej.
Do pobierania opłaty uzdrowiskowej zobowiązani są wszyscy oferujący miejsca noclegowe.

W 2017 r. stawka wynosi 4,20 zł za osobę za noc. Informacje dotyczące opłaty uzdrowiskowej można uzyskać pod numerem tel. 58 521 36 46. W zamian za uiszczoną opłatę uzdrowiskową turysta może odebrać Kartę, uprawniającą go do licznych zniżek w instytucjach kultury, restauracjach oraz do zakupu tańszego biletu wstępu na molo.

Zgodnie z ustawą o usługach turystycznych obiekty noclegowe musza być zarejestrowane. Zaszeregowanie i ewidencję obiektów hotelarskich (m.in. hotele, motele, pensjonaty, kempingi) prowadzi Marszałek Województwa Pomorskiego, a w jego imieniu Departament Turystyki Urzędu Marszałkowskiego, tel. 58 326 83 57.

Ewidencja innych obiektów (pokoje gościnne, apartamenty, wille, hostele) prowadzona jest w Biurze Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta w Sopocie (tel. 58 521 37 82).

Natomiast osoby fizyczne mogą zgłosić fakt najmu w Stowarzyszeniu Turystycznym Sopot. STS prowadzi portal Legalne kwatery.pl, stworzony do weryfikacji obiektów noclegów. Pozwala on gościom na spokojną rezerwację, bez obaw, ze trafia na oszustów i wynajmą nieistniejący apartament.

Wpływy do budżetu miasta z opłaty uzdrowiskowej w 2016 r. wyniosły 2 367 441,68 zł.
Ochrona danych osobowych

Zgodnie z art. 13 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. informuję, iż Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gmina Miasta Sopotu z siedzibą przy ul. Tadeusza Kościuszki 25/27, 81-704 Sopot, reprezentowana przez: Prezydenta Miasta Sopotu.
Czytaj dalej...